9 mar 2019

Zostań Muzą dla innych - recenzja gry Muza

Na rynku gier planszowych pojawia się wiele pozycji imprezowych, które mają na celu zadowolić duże grupy graczy jednocześnie. I choć mechanik takich gier jest naprawdę wiele, to większość z nich opiera się na skojarzeniach. Taką grą jest również opisywana tutaj Muza wydawnictwa Portal Games z linii 2 pionki. Czy ma ona szansę przebić się w swej kategorii?

Muza to pięknie ilustrowana gra imprezowa dla 2 – 12 osób, w której partia trwa około 30 minut. W ładnym, pozłacanym pudełku znajdziemy 84 karty Arcydzieł i 32 karty Inspiracji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać „ubogo”, ale uwierzcie mi, że tak nie jest – karty Arcydzieł są duże (wymiar tarotowy), a w dodatku bardzo ładnie zilustrowane (3 artystów, a wśród nich m.in. ilustrator dodatków do Wojowników Midgardu).

Reguły gry Muza są bardzo proste, a dodatkowo zespół Portalu nagrał film z przykładową partią (https://www.youtube.com/watch?v=goj5qNc0yCQ). Gracze dzielą się na dwie drużyny, a ta z najmłodszym graczem zaczyna. Bierze ona 6 kart Arcydzieł i 2 karty Inspiracji. Spośród nich wybierają po 1 karcie i przekazują Muzie drużyny przeciwnej. Zadaniem Muzy jest przyjrzeć się karcie Arcydzieła, odczytać karty Inspiracji i przekazać wskazówki, które muszą być zgodne z informacją na karcie Inspiracji (np. podać liczbę, postać, czy tytuł książki). Następnie oddaje kartę Arcydzieła, a drużyna przeciwna tasuje ją z pozostałymi pięcioma i odkrywa przed drugim zespołem 6 kart. Cała drużyna poza Muzą ogląda wyłożone karty i próbuje wskazać tą, którą wcześniej widziała Muza. Jeśli się im uda, to biorą daną kartę jako punkt. Jeżeli się pomylą, to kartę otrzymuje drużyna przeciwna. Następnie to samo wykonuje drugi zespół. Ci, którzy zdobędą jako pierwsi 5 punktów zostają zwycięzcami.

Zasady do wytłumaczenia w minutę, a zabawy na co najmniej pół godziny. Oczywiście jeśli poprzestaniecie na jednej partii, bo nam się to nigdy nie udało. Zawsze chcieliśmy się odegrać, więc albo graliśmy kolejny raz, albo po prostu zwiększaliśmy liczbę punktów potrzebną do zwycięstwa.

Dużą robotę w grze robią oczywiście ilustracje. Przedstawiają one różne bajkowe sceny, a każda jednocześnie różni się od pozostałych i ma kilka cech wspólnych. Trzeba o nich powiedzieć, że zdecydowanie pobudzają wyobraźnie młodszych i starszych graczy. Dodatkowo na kartach Inspiracji, poza tekstem w jaki sposób należy podać wskazówkę, znajdziemy gwiazdozbiory, które tworzą symbol obrazujący treść wskazówki.

Choć na początku wydaje się, że gra jest łatwa do wygrania, wrażenie to szybko zostaje zweryfikowane. Grafiki na kartach niosą ze sobą tak wiele, że nie zawsze łatwo podać wskazówkę, która to dobrze zobrazuje. Jednocześnie, nie znając pozostałych kart, możemy się nieźle wkopać, więc trzeba bardzo kombinować. I to chyba najbardziej w tej grze cieszy – najpierw kombinuje osoba podająca wskazówkę, a potem głośno myśli cała drużyna, która podaje różne inne argumenty, widząc resztę kart.

Jest to gra kooperacyjna, więc znajdzie się grono osób, którym się to nie spodoba. Jeśli jednak jesteście fanami Dixita, to Muza również przypadnie Wam do gustu. Szybka, a jednocześnie regrywalna, ciekawa i pięknie zilustrowana, a w dodatku z bardzo dobrą ceną. Serdecznie polecamy Wam spróbowanie swoich sił w byciu Muzą!

Nazwa: Muza
Wydawnictwo: Portal Games
Rok: 2019
Sugerowana cena: 89,95zł
Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
Portal Games
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive