1 lis 2020

Broń drzewo Yggdrasil przed atakami zła – recenzja gry Yggdrasil: Kroniki

Jak wiecie, gry planszowe pozwalają nam wcielić się w klimat, a często nawet i w konkretną postać w danym uniwersum. I tak możemy stać się szperaczem w grze Zona, warzyć skomplikowane eliksiry w Trismegistusie, a w Santa Marii wcielamy się w samego Krzysztofa Kolumba. Dziś chcemy wam zaproponować tytuł wydawnictwa Czacha Games, gdzie będziecie mogli zapoznać się z nordycką mitologią dzięki grze Yggdrasil: Kroniki.

Yggdrasil:Kroniki to kooperacyjna gra planszowa dla jednego do pięciu graczy, w której wcielamy się w nordyckich bogów i staramy się zapobiec zagładzie tytułowego drzewa Yggdrasill – mitycznego drzewa życia, na którym wspiera się 9 światów. Podczas rozgrywki będziecie odpierać ataki wrogów, leczyć tytułowe drzewo życia i nieustannie zapobiegać ziszczeniu się warunków końca gry. A tę można przegrać bardzo łatwo. Chciałoby się rzec, że wygrać też można łatwo, jednak byłoby to wierutne kłamstwo. Aby wygrać, będziecie musieli ze sobą bardzo dobrze kooperować i maksymalnie wykorzystywać umiejętności bogów, którymi będziecie kierować.

Tradycyjnie zacznijmy od wykonania gry i od najbardziej rzucającego się w oczy elementu – drzewa życia Yggdrasil. Drzewo przychodzi do nas oczywiście w wypraskach i to do nas należy opanowanie instrukcji składania. Gdy jednak przebrniemy przez to, naszym oczom ukaże się wspaniała, kartonowa konstrukcja, która jednocześnie jest trójwymiarową planszą do gry! Tutaj jednak chcemy was uczulić na rozklejające się warstwy poszczególnych elementów. Nie mówimy, że jest to problem występujący w każdym egzemplarzu, jednak przy częstym składaniu i rozkładaniu gry, każdy element jest narażony na zużycie. W słusznych rozmiarach pudełku znajdziemy również wiele innych kartonowych, jak i drewnianych elementów, których jest za dużo by tu wymienić. Całość okraszona jest bardzo ładną nordycką kreską.

Zasady gry, jak na takiego kolosa, wcale nie są trudne i można je wytłumaczyć tak naprawdę w kilka chwil. A pomaga w tym jeden z trzech trybów rozgrywki. Możemy wybrać wariant gry podstawowej w dwóch poziomach trudności – łatwym oraz trudnym. Trzecia opcja to tytułowe kroniki, ale o nich w dalszej części tekstu. Tryb podstawowy jest na tyle łatwy, że sprawdza się idealnie, aby ogarnąć zasady i podstawowe mechaniki występujące w grze. Sam jej przebieg wygląda następująco. Na początku każdej rundy gracze jednocześnie dobierają wierzchnią kartę ze swojego stosu Wrogów i kładą ją zakrytą, bez podglądania, na wyznaczonym miejscu. Następnie gracze ustalają między sobą kolejność, w jakiej chcą rozgrywać swoje tury – w każdej rundzie może być ona inna, w zależności od przyjętej strategii. W każdej turze wykonujecie trzy fazy w następującej kolejności – odkrycie wroga (jest to obowiązkowa faza), ruch oraz akcja (te dwie są opcjonalne). Kiedy rozegracie swoje tury i nie zostaliście jeszcze pokonani przez zło — rozpoczyna się kolejna runda. Gra kończy się zwycięstwem wszystkich graczy, kiedy przetrwacie odpowiednią liczbę rund, aby znacznik Nidhögga dotarł na konkretne pole w Księdze Sag. Jednak wszyscy przegrywacie grę, jeśli wystąpi chociaż jedna z dwóch sytuacji. Gdy jeden z bogów utraci swój ostatni punkt życia, bądź gdy wróg zostanie aktywowany, a jego efekt nie może zostać zrealizowany.

To jest oczywiście tylko krótki zarys mechaniczny tego, co was czeka w grze, bo tak jak w przypadku elementów gry – jest tego zbyt dużo, aby wypisywać szczegółowo co i jak, poszczególny bóg, jak i wróg działają. Na tym etapie musimy wam powiedzieć, że gra, mimo prostej mechaniki, jest trudna. Gdy zagracie już w wariant normalny, przygotujcie się na srogi łomot i częste porażki, jeśli nie będziecie współpracować. Wspominaliśmy, że zakryte karty wrogów wykładane są co rundę, a następnie w turze gracza odwracane. Jeśli zdarzy się, że odkryty zostanie drugi raz ten sam wróg – aktywuje się jego tura i rozpatrywane są akcje z nim związane. Ważne jest, aby nie dopuścić do „umocnienia się” wroga, bo to może skutkować bardzo szybką przegraną. Gracze mają również możliwość poruszania się po planszy. Warto tutaj przypomnieć, że jest ona trójwymiarowa i w każdym z trzech poziomów rozłożone są odpowiednio konkretne światy, znane z mitologii nordyckiej (Asgard, Midgard, Muspelheim). Podróżować będziecie tylko pomiędzy poziomami w linii prostej lub do pozostałych światów na danym poziomie, w którym się aktualnie znajdujecie. Bardzo przydatne jest też wykorzystywanie akcji związanych z danym światem. Najlepiej w towarzystwie kompana, gdyż zgarniacie wtedy większy bonus z danej akcji.
Wspominaliśmy o trzech trybach rozgrywki, więc przejdźmy do tego ostatniego. Jak sam tytuł gry Yggdrasil: Kroniki wskazuje, możemy się spodziewać trybu kampanii. Gdy znudzi wam się przegrywanie, możecie spróbować swoich sił w przechodzeniu kolejnych scenariuszy. Nie będziemy spoilerować, bo występuje tutaj ciekawa historia i zachęcamy, abyście sami ją poznali. Jednak powiemy wam tyle, że z każdym kolejnym scenariuszem do gry wchodzą coraz to nowe rozwiązania mechaniczne, co czyni każdą rozgrywkę jeszcze ciekawszą. No i zapewni wam rozrywki na wiele godzin przy stole.

Cały czas wspominamy, że gra Yggdrasil: Kroniki jest trudna do wygrania, że wasze tyłki zostaną skopane i zdeptane przez grę. Jednak nie chcemy was zniechęcać! Wręcz przeciwnie. Chcemy wam przekazać, że kluczem do zwycięstwa w tej grze jest przemyślana strategia i współpraca między graczami. Warto poświęcić minutę lub dwie przed każdą rundą i ustalić kolejne kroki – co chcecie osiągnąć, gdzie potrzebna jest pomoc lub komu może przydać się zdobyty artefakt, który wzmocni waszych bogów.

Słowem podsumowania, gra Yggdrasil: Kroniki wydawnictwa Czacha Games to bardzo dobra gra kooperacyjna, w której będziecie musieli optymalizować swoje ruchy, by fala wrogów was nie pokonała zbyt szybko. Chociaż losowość występuje na każdym kroku, to jest bardzo łatwo modyfikowalna różnymi zdolnościami. Chyba nie musimy wspominać, że wybierając różnych bogów do obrony Yggdrasila, każda rozgrywka potoczy się zupełnie inaczej? Zbierzcie zatem śmiałków i współpracując, zwalczcie nadciągające zło, które chce was pokonać w świetnej grze Yggdrasil: Kroniki.

 Nazwa: Yggdrasil: Kroniki
Wydawnictwo: Czacha Games
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf.com.pl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive