29 lis 2020

Czy posiadasz Boskie pstryknięcie? - recenzja gry Palec Boży

Twórcy gier często prześcigają się w pomysłach co zrobić, by ich gra była „tą wyjątkową”. Jedni wprowadzają niestandardowe piony/figurki, które budują większy klimat. Inni stawiają na innowacje w postaci elementów 3D, kolejni zaś łączą wiele mechanik, tworząc coś nowego. Twórcy gry Palec Boży postanowili połączyć najprostszą formę area control z „pstrykanką”. Jak to wyszło? Sprawdźmy!

 Palec Boży to gra wydana przez foxgames dla 2-4 osób, gdzie jedna partia trwa około 25-40 minut. Sugerowany wiek to co najmniej 8 lat. Pudełko jest w dość nietypowym, podłużnym formacie, ale to wszystko spowodowane nietypową planszą, w formie maty do gry. Oprócz niej w środku  znajdziemy 4 dwustronne karty bogów, 20 kart praw, 28 drewnianych dysków proroków, 8 drewnianych  dysków templariuszy, 16 drewnianych dysków świątyń, drewniany dysk króla małpy, dysk sfinksa, zestaw naklejek, znacznik pierwszego gracza, znacznik ręki boga, żetony punktów zwycięstwa, płytkę rezerwy, znacznik serca, znacznik tornada i instrukcję.


Zawartość dość bogata, jak na prostą rodzinną pstrykankę, ale nie możemy tutaj nic zarzucić. Z racji, iż piony mają się „ślizgać” po planszy, to zrobienie jej z maty neoprenowej było bardzo dobrym posunięciem. Plansza się nie niszczy, łatwo się ją zwija i nie ma „łączeń”. Drewniane krążki są również wykonane w bardzo dobry sposób, są wytrzymałe, co w tej grze ma naprawdę spore znaczenie.

Rozgrywka jest bardzo prosta – każdy bierze 4 świątynie i proroków (różna liczba w zależności od liczby graczy). Każdy dostaje również kartę Boga w danym kolorze, który ma swoją specjalną zdolność. Runda rozgrywa się przez 3 fazy – pierwsza z nich polega na wyłożeniu dwóch kart praw i wybraniu przez graczy jednej z nich. Karty te zmieniają punktację lub formę rozgrywki. Zdarza się, że teraz będziemy punktować za Morze, czyli obszar, który wcześniej nie punktował wcale, albo że będzie się pstrykać małym palcem. Druga faza to „pstrykanie”. Jeżeli trafimy do miasta na wyspie, to możemy na niej postawić swoją świątynię. Ostania faza to punktowanie i zabieranie swoich proroków z powrotem do siebie (świątynie zostają!). Zdobywanie punktów w grze jest banalnie proste – za obecność na wyspie (są 4 dostępne) dostajemy 1 punkt, za przewagę na wyspie dostajemy dodatkowo 2 punkty. Jeżeli w trakcie rundy trafimy w środek planszy (tak zwany Pępek Świata), to natychmiast otrzymujemy 1 punkt za trafienie + 1 punkt za obecność na wyspach. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry zostaje zwycięzcą.

Mamy kilkanaście partii w różnym gronie za sobą. Najlepiej grało nam się w pełnym, czteroosobowym składzie, gdyż najwięcej się na planszy działo. Początkowo wydawało się, że niektóre postacie są mocniejsze od innych – na przykład Dagda otrzymuje dodatkowe punkty za wypychanie proroków poza planszę. I byłoby dobrze, gdyby nie wchodziły zasady, które najpierw mówiły, że pstrykamy małym palcem, a potem, że ustawiamy krążek na boku i tak pstrykamy. Z kolei Temida rozstrzyga remisy i może jeden wygrać na swoją korzyść – w grze 3 i 4 osobowej to działa super, bo można ponegocjować nad stołem, gdy każdemu zostaje po jednym proroku („nie wybijaj mnie, to wygrasz remis na wyspie”). Każda postać jest całkiem niezła i wprowadza urozmaicenie do rozgrywki, a dla tych co grają z dziećmi sugerujemy, że pierwsze partie mogą zagrać bez umiejętności specjalnych.

Palec Boży to bardzo przyjemna, lekka pstrykanka, w której można się całkiem nieźle pobawić. Wykonanie gry jest mega solidne, wspomniana już wcześniej plansza wykonana z maty, grube krążki – z pewnością starczy na wiele rozgrywek. Grę znajdziecie w sklepach po około 100zł, co jak dla nas jest naprawdę dobrą ceną, jak za frajdę którą ta gra daje.

Palec Boży to tytuł który na pewno zostanie długo w naszej kolekcji. Jego zaletą jest prostota zasad, które tłumaczy się bardzo szybko. Przygotowanie rozgrywki jest również szybkie (oczywiście jeśli dbacie o porządek w pudełku), a frajda z pstrykania jest widoczna na twarzach niezależnie od wieku graczy. Serdecznie polecamy!


Nazwa: Palec Boży
Wydawnictwo: FoxGames
Najtaniej kupisz: TUTAJ
Rok wydania: 2020
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego:
FoxGames

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive