19 sty 2021

Ciekawostki o Nokii, które są mało znane

Myśląc o Nokii bardzo często z nostalgią, wspominamy pierwszy model telefonu. Czas świetności tej marki mamy już dawno za sobą. Warto jednak wrócić do przeszłości. Czasy, w których gra online w kasyno vulkan opinie była wręcz niemożliwa. Do wyboru mieliśmy jedynie rozrywkę, jaką był Snake, czyli tak popularny wąż. Czego mogłeś nie wiedzieć o Nokii? Przekonaj się, czytając ten artykuł!

Jak powstała nazwa Nokia?
Czy wiedziałeś, że nazwa tej wielkiej korporacji ma swoje źródło w nazwie rzeki? Nokianvirta to rzeka, która płynie przez fińskie miasto Nokia. Leży ono w zachodniej części Finlandii, gdzie koncern swego czasu miał siedzibę. Można więc zastanawiać się, dlaczego nazwa Nokia pochodzi od rzeki, a nie od miasta? Można to w prosty sposób wytłumaczyć. Miasto Nokia zostało założone w 1865 roku. Jest to ten sam rok, w którym powstał koncern. W związku z tym przyjęto, że zarówno miasto, jak i firma swoją nazwę zawdzięczają właśnie rzece Nokianvirta.

Ukryty alfabet Morse’a
Wśród starszych modeli telefonów, które zostały wyprodukowane przez tego fińskiego producenta, szczególnie popularny był ten o nazwie Special. Ciąg ten jest słowem „SMS” zakodowane alfabetem Morse'a. Natomiast sygnał Ascending to zakodowany slogan reklamowy koncernu. Warto również wspomnieć, że dzwonek o nazwie Standard to nic innego niż litera M (od message tj. wiadomość).

Nokia 1110 – najpopularniejszy telefon w historii
Model ten w 2007 roku sprzedał się w ponad 200 milionach egzemplarzy. Oczywiście na całym rynku produktów elektronicznych iPod pokonał ten wynik już po 3 latach (220 mln sztuk w 2010 r.), Z całą pewnością należy jednak zauważyć, że liczba ta obejmuje wszystkie generacje iPodów, a nie pojedyncze produkty.

Kalosze od Nokii
Początkowo działalność koncerny opierała się na produkcji masy celulozowej. Co ciekawe, z biegiem czasu sama Nokia rozszerzyła swoją linię produktów o kable i akcesoria gumowe. Gumowy kalosz jest z całą pewnością jednym z najbardziej kultowych produktów, które były oferowane przez tego fińskiego producenta. Kto by pomyślał, że kilka lat później będzie on kojarzony z czegoś zupełnie innego!

Skąd pochodzi melodia Nokia Tune?
Być może najbardziej znaną melodią dzwonka telefonicznego na całym świecie jest nieco zmodyfikowany fragment utworu gitarowego „Gran Vals”, skomponowanego przez hiszpańskiego kompozytora Francisco Tárrega w 1902 roku. Firma skorzystała z tego utworu po raz pierwszy w reklamie Nokii 1011 w 1992 roku. Melodia była kojarzona z marką, dzięki czemu po niewielkiej modyfikacji pojawiła się jako dzwonek w telefonie Nokia 2110.

Ekran dotykowy – pierwsze kroki
Pierwsze dotykowe rozwiązanie od Nokii pojawiło się na rynku już w 2004 roku! Nokia 7710 była wyposażona w system operacyjny Symbian na 3,5-calowym wyświetlaczu o rozdzielczości 640 x 320 i 86 MB pamięci wewnętrznej. Oczywiście ekran dotykowy trzeba było obsługiwać specjalnym rysikiem. Warto również zwrócić uwagę, że już w 2003 roku ukazała się Nokia 7700. Miała też ekran dotykowy, ale nigdy nie wylądowała na sklepowych półkach. Szkoda!

Kto by pomyślał, że przedsiębiorstwo, które zaczynało od produkcji kaloszy, stanie się w pewnym momencie światowym producentem telefonów komórkowych. Oczywiście obecnie to fińskie imperium nie jest już tak popularne. Mimo tego wszystkiego warto bliżej przyjrzeć się tej fascynującej ewolucji. To świetny przykład jak z małego biznesu można zrobić coś wielkiego. Gdzieś w głębi serca mamy także nadzieję, że sama Nokia jeszcze nas zaskoczy! Pozostaje więc trzymać kciuki i obserwować doniesienia prasowe.

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive