12 sty 2022

Sadzimy piękne kwiaty w ogrodzie – recenzja gry Tajemniczy Ogród

Czy nachodzi was czasem ochota na zagranie w szybką grę, której partia nie zajmie więcej niż 30 minut? A może szukacie ciekawej gry kooperacyjnej, lub chcielibyście zagrać we wciągającą grę karcianą? W odpowiedzi na te wszystkie wymagania przychodzi gra Tajemniczy ogród wydawnictwa Rebel.

Tajemniczy ogród to karciana gra planszowa, w której tworzymy piękny ogród kwietny z kart dobieranych oraz otrzymywanych w trakcie rozgrywki. Zagracie w nią w 1-7 osób w wieku 8+, a partia trwa około 20-30 minut. W grze będziecie przekazywać sobie karty oraz dobierać nowe ze stosu, by następnie wyłożyć je na stół tak, żeby jak najlepiej zapunktować za warunki określone na kartach. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa.

Praca ogrodnika to niełatwe zadanie, tak samo, jak niełatwym zadaniem będzie przygotowanie wszystkich elementów potrzebnych do rozgrywki. W średniej wielkości pudełku, oprócz pokaźnej talii kart, znajdziemy 7 tabliczek do punktacji, 7 murków ogrodowych (w 3D!), sporo żetonów oraz instrukcję. Co tu zatem jest do przygotowania? Otóż gra Tajemniczy ogród zawiera dwa małe dodatki (o ich mechanice opowiemy w dalszej części tekstu), aby przygotować jeden z nich, musimy wycisnąć bardzo dużo elementów z wyprasek i poskładać małe budowle. Osobom ze sprawnymi palcami pójdzie to łatwo, ale że niektóre części są bardzo drobne, dla niektórych może to być lekko problematyczne. Na szczęście te budyneczki poskładać wystarczy tylko raz – po rozgrywce mają one swoje oddzielne miejsce w pudełku. Gra Tajemniczy ogród jest bardzo dobrze wydana – ma piękne ilustracje, które przyciągają wzrok, a pozostałe elementy są trwałe i solidne.

Stwórzmy zatem nasz wymarzony ogród! Na początek potasujcie talię i rozdajcie wszystkim po 6 kart. Weźcie też tabliczkę do zaznaczania ilości punktów, oraz postawcie kartonowy murek pomiędzy graczami. Jesteście gotowi! Gra toczy się na przestrzeni 4 rund, a w każdej z nich wykładacie 3 karty na stół - po jednej na turę. Co ciekawe – tury graczy wykonywane są symultanicznie – wykonujecie jednocześnie kroki opisane dalej. Tak więc w swoim ruchu wybieracie 1 kartę do zagrania do swojego ogrodu oraz dwie, które przekażecie sąsiadom. Połóżcie wszystkie karty zakryte na stół. Do ogródka – przed siebie oraz sąsiadom – za kartonowy murek, aby jasno odróżnić, którą kartę przekazujecie. Następnie odkrywacie karty przed sobą i dobieracie te, które przekazali wam sąsiedzi. Dobieracie także jedną ze stosu ogólnego, by finalnie mieć znów 6 kart na ręce. W ten sposób postępujecie, aż będą wyłożone przed wami 3 karty. Następuje wtedy tzw. punktowanie po rundzie, a dodatkowo po skończonej 4 rundzie, następuje finalne punktowanie. Warto tutaj krótko dopowiedzieć, że na każdej karcie widnieją odpowiednie symbole oraz warunki punktowania, jakie trzeba spełnić. Co więcej, warunki zwycięstwa z kart dołożonych w kolejnych rundach, działają z kartami wyłożonymi wcześniej. Warto więc dokładać karty o tych samych symbolach, by tworzyć mini – combosy. Osoba z największą ilością punktów zostaje zwycięzcą.

Jak już wspominaliśmy, w pudełku z grą Tajemniczy ogród dostajemy od razu dwa małe dodatki, które urozmaicają rozgrywkę. Pierwszym z nich są Przyjaciele – mała talia kart, którą tasujecie przed rozpoczęciem rozrywki i rozdajecie graczom po dwie karty. Można powiedzieć, że definiują one wasz cel na daną rozgrywkę – mówią wam, które symbole na kartach macie zbierać, by dostać dodatkowe punkty zwycięstwa. Drugim dodatkiem są Budynki dekoracyjne. Są to murowane budowle, które stawiacie w swoich ogrodach, a które punktują za takie same symbole na kartach, jakie widnieją na ich szczycie. Jak widzicie, gra Tajemniczy ogród, poza podstawową bardzo obszerną talią kart, która na start daje dużą regrywalność, wprowadza jeszcze małe dodatki, które bardziej urozmaicą wasze rozrywki.

Tajemniczy ogród to świetna gra karciana, w którą możecie grać zarówno przeciwko sobie, jak i w trybie kooperacyjnym! Kolejny argument, że jest to gra dla każdego! Jeśli nie lubicie się ścigać o punkty – spróbujcie wspólnymi siłami zdobyć jak najwyższy wynik!

Bardzo ciekawą mechaniką w grze jest dobieranie kart. Jedną dostajemy z puli ze środka stołu, ale dwie karty otrzymujemy od naszych sąsiadów. Sami też przekazujemy swoje karty przeciwnikom. Warto czasem się zastanowić trzy razy, zanim daną kartę oddamy, bo każda może być dla nas prędzej czy później kartą na wagę zwycięstwa. Co dodaje pikanterii tej mechanice to fakt, że tak naprawdę nie mamy pojęcia, czy pomożemy przeciwnikowi, czy nie – może się okazać, że nasza oddana karta świetnie współgra z inną kartą, którą już ma na ręce.

Tajemniczy ogród to gra karciana z mechaniką card drafting oraz set collection, w której budujemy swój ogród. Gra się w nią bardzo szybko i przyjemnie. Z racji krótkiego czasu rozgrywki, zdecydowanie będziecie chcieli zagrać kilka partyjek z rzędu. Grę polecamy osobom które lubią gry karciane, w których trzeba podejmować pewne ryzyko oraz zbierać odpowiednie karty i szukać rozwiązania, które po zagraniu karty da nam dużo punktów. Zdecydowanie polecamy rozgrywkę w większej liczbie osób. Warto zagrać w ten tytuł!

Nazwa: Tajemniczy Ogród
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive