21 sty 2022

Złap mnie, jeśli potrafisz - recenzja gry Mr. Jack Nowy Jork

Detektywistyczne gry w ostatnim czasie utrzymują się na topie popularności. Nie dziwi więc, że Rebel postanowił wydać odświeżoną wersję gry Mr Jack Nowy Jork. Czy jest to dwuosobowa gra do której warto usiąść, czy może odświeżanie starych tematów – bo przecież pierwszy Mr. Jack wyszedł 15 lat temu! Sprawdźmy!

Mr. Jack Nowy Jork to dwuosobowa gra, której jedna partia trwa około 30 minut. Jeden z graczy wciela się w policjantów, drugi w tytułowego Mr. Jacka (znanego jako Kuba Rozpruwacz). Kuba próbuje zwiać z Nowego Jorku, a policjant stara się do tego nie dopuścić. W pudełku z grą znajdziemy: 8 dysków postaci, 8 kart postaci, kartę świadka, planszę Manhattanu, znacznik tury, żeton informatora, 8 kart alibi, 4 żetony budynków, 7 żetonów metra, 6 żetonów latarni, 2 żetony śledztwa, 2 żetony parowców. Wykonanie gry jest bardzo dobre, solidne i starczy na wiele rozgrywek.

Zasady gry są stosunkowo proste, choć zdarzało nam się zerkać do instrukcji w trakcie gry, by upewnić się co do umiejętności postaci. Na początku gry Mr. Jack dociąga kartę, która pokazuje, w którą postać się wciela. Jego celem jest ucieczka – może to zrobić albo docierając do portu, gdzie jest prom, albo uciec ciemnymi uliczkami. By to jednak zrobić, musi zdobyć status niewidocznego. Runda, w zależności od jej numeru, wygląda tak, że dociągamy 4 karty postaci i w nieparzystych rundach pierwszy wybiera Detektyw (jedną kartę), następnie Mr. Jack (dwie karty) i Detektyw bierze ostatnią dostępną kartę. Gracze pobierając kartę wykonują akcję związaną z daną postaci, tj. przesuwają ją o wskazaną na karcie liczbę pól oraz korzystając z jej akcji specjalnej (część jest obowiązkowa, a część opcjonalna). I tak przyjdzie nam podróżować po mapie, blokować pola, budować latarnie, parki czy metra. Na koniec tury Jack oznajmia, czy postać jest widoczna, czy niewidoczna – jest widoczna, jeżeli znajduje się w sąsiedztwie innej postaci i/lub latarni. Aby Jack uciekł, musi najpierw stać się niewidoczny. Policjant może złapać Jacka w dowolnym momencie gry, przesuwając pionek postaci na pole z podejrzanym – jeżeli się pomylił, to przegrywa. Jack może wygrać na dwa sposoby – uciekając z planszy lub nie dając się załapać przez 8 rund, bo tyle właśnie trwa rozgrywka.

Powyżej w dużym skrócie opisaliśmy zasady. Oczywiście same mechaniki są proste, jednak taktyczne myślenie sprawia, że gra wydaje się trudniejsza, niż w rzeczywistości jest. To co najbardziej nam się podobało, to fakt, że sami budujemy planszę, więc w każdej rozgrywce będzie ona inna (nie mówiąc już o tym, że w każdej grze Jack będzie się podszywał pod kogoś innego). Dodatkowo w grze występuje informator, który w trakcie spotkania pozwala pobrać jedną kartę alibi (czyli z tego samego stosu co Jack na początku gry), by wyeliminować kolejne postaci z kręgu podejrzanych.

W Mr. Jack Nowy Jork gracze muszą obrać swoją własną taktykę i zmieniać ją w zależności od wydarzeń dziejących się na planszy. Zdarzało się bowiem tak, że Jackowi prom uciekł sprzed nosa, albo nagle żeton śledztwa pojawił się na polu, które było jedyną drogą ucieczki. Ale zdarzało się też tak, że Jack chował się ciągle wśród tłumu, przez co ciężko było eliminować podejrzanych. Jedno jest pewne – gracz wcielający się w Kubę Rozpruwacza, ciągle czuje oddech policjanta na swym karku, a z drugiej strony policjant z każdą turą wie, że jest coraz bliżej, ale w głowie ciągle słyszy tykający zegar…

Mr. Jack Nowy Jork to bardzo dobra gra dwuosobowa doskonale znanych autorów – jednym z nich jest Bruno Cathala (7 cudów świata: Pojedynek, Abyss, Pięc Klanów, Kingdomino). Gra działa świetnie, daje dużo satysfakcji, a przy stosunkowo krótkim czasie rozgrywki idzie się nagłówkować. Serdecznie polecamy ten tytuł!

Nazwa: Tajemniczy Ogród
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiegoShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive