24 sty 2022

Lekcja historii o Brazylii – recenzja gry Brazil: Świt Imperium

Czy gra planszowa może być jednocześnie lekcją historii? Okazuje się, że tak! I co całkiem efektywną, bo łączymy przyjemne z pożytecznym! W najnowszej grze wydawnictwa Lucrum Games pt. Brazil: Świt Imperium poza potyczkami, które będziecie toczyć między sobą, dowiecie się mnóstwa faktów o historii terytorium, które dziś nazywamy Brazylią. My jednak skupimy się na części planszówkowej, ale prosimy, by nie zapomnieć o zadaniu domowym, jakim jest lektura wkładki z rysem historycznym tego państwa.

Brazil: Świt Imperium to strategiczno – ekonomiczna gra planszowa dla 1-4 graczy w wieku 14+. W grze między innymi wznosicie budynki, zarządzacie zasobami, eksplorujecie ziemię, handlujecie i rekrutujecie armię, aby uchronić swoje interesy przed rywalizującymi państwami. Jednym słowem – kolonizacja! Rozgrywka toczy się na przestrzeni trzech er – odkryć, nawigacji oraz kolei. Gracz z najwyższym wynikiem punktowym na koniec gry otrzymuje tytuł cesarza lub cesarzowej Brazylii!

Nasze wrażenia z wykonania zaczniemy od krótkiego podsumowania wstępu. Bardzo nam przypadł do gustu mały „podręcznik” historii Brazylii dołączony do gry. Jest to historia tego kraju, spisana na kilku stronach wraz z życiorysami najważniejszych postaci historycznych z nim związanych. Naprawdę świetna sprawa. Dzięki temu człowiek poszerza swoją wiedzę ogólną. Poza tym gra Brazil: Świt Imperium nie odstaje wykonaniem w żaden sposób – ani negatywny, ani pozytywny. Bardzo nam się podobają ilustracje. Komponenty są wysokiej jakości. Można trochę narzekać na czytelność planszetki gracza (a dokładnie chodzi o Pałace) – trzeba odsunąć odpowiedni element, by poznać jego wymagania budowy.

Jak wspomnieliśmy, toczycie rozgrywkę przez trzy ery, z których każda zapewni wam nowe możliwości, ale też postawi kolejne wymagania. Zanim przedstawimy wam skrót zasad, to mała uwaga co do instrukcji. Uważamy, że można było ją inaczej zredagować. Nie zrozumcie nas źle – zasady są bardzo dobrze wytłumaczone wraz z przykładami. Jednak mamy wrażenie, że ilość użytego tekstu jest nieproporcjonalnie duża do ilości samych zasad. Radzimy po przeczytaniu instrukcji zacząć grać, bo wszystko tak naprawdę wychodzi w praniu. A co robicie w swojej turze? Jedną z siedmiu dostępnych akcji, a po niej ruch dowolną jednostką wojskową. Proste prawda? Jasne, ale kruczków i smaczków jest jednak trochę więcej. Jakie zatem są akcje i co można z nimi zrobić? Na dobry początek możecie zrekrutować wojsko, by eksplorować nowe tereny. Jak już zajmiecie jakiś obszar, to możecie wznosić budynki lub zakładać miasta. Kolejną akcją do wyboru jest przeprowadzenie reformy, która da wam nowe surowce dostarczane z budynków. Niezwykle ważną akcją jest Rozwój, który pozwoli wam robić usprawnione akcje (odblokowuje nowe możliwości w każdej z akcji). Ostatnimi dwoma akcjami są Port oraz Handel. W pierwszym z nich otrzymujecie dostawę nowych zasobów, a w drugim, jak sama nazwa wskazuje – prowadzicie handel, wymieniając surowce i inne dobra na wartościowe rzeczy. Gdy wykonacie wybraną akcję, możecie (jeśli chcecie) wykonać jeden podstawowy ruch. Polega on na poruszeniu jednej jednostki wojskowej na sąsiedni obszar. Ostatnią (też opcjonalną) rzeczą jest wykonanie dodatkowego ruchu – ten z kolei definiowany jest przez wybraną przez nas akcję. Po tych czynnościach tura przechodzi do kolejnej osoby, która działa według takiego samego schematu. W ten sposób gra kontynuowana jest, aż ktoś z was nie ogłosi wykonania misji trzeciej ery. Przechodzicie wtedy do punktacji i sumujecie punkty za wiele czynników. Na szczęście z pomocą przychodzi mały notesik, gdzie możecie wszystko zanotować. Osoba, która zdobyła najwięcej punktów zwycięstwa, zostaje zwycięzcą/zwyciężczynią.

Brazil: Świt Imperium to kawał solidnej i dobrej gry strategiczno – ekonomicznej, w której owszem ścigamy się o punkty, ale nie jest to jednocześnie euro sucharek, w którym jedna rzecz odpala wiele zależności, dzięki którym z dwóch wyjściowych punktów można zebrać osiem za jednym razem. Nie – tutaj mimo wielu czynników punktujących, nie polecamy, by wybrać kilka i tylko na nich się skupiać. Zdecydowanie zalecany jest równomierny rozwój i zbieranie punktów w wielu obszarach.

W grze występuje wiele zmiennych wpływających na regrywalność rozgrywki. Zaczynając od wyboru kafli monarchów (którzy dają ciekawe umiejętności), przez karty misji, do kafli odkryć terenu. No i nie można zapominać o modularnej planszy, którą musimy ułożyć z kafli na podstawie układów map dostępnych w instrukcji.

Brazil: Świt Imperium to gra planszowa z różnymi mechanikami. Mamy tutaj poruszanie się po planszy, wybór akcji, area control, wybór kart czy wypełnianie kontraktów. Jest to dużo, jeśli do gry miałaby zasiąść osoba bez doświadczenia z grami planszowymi i bez kogoś, kto by wszystko jej wyjaśnił. Jednak warto tę grę poznać, bo odpłaci się nam wieloma przyjemnie spożytkowanymi godzinami. Stare wygi do gry może dodatkowo przekonać negatywna interakcja, przejawiająca się w militarnych potyczkach. Zachęcamy do zagrania!
 
 
 Nazwa: Brazil: Świt Imperium
Wydawnictwo: Lacerta
Rok wydania: 2021
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf.com.pl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive