22 sie 2022

Wymyślaj słowa po raz trzeci! - recenzja gry Łap za słówka! Pomysłowa gra językowa

Ach jak ten czas leci. Chociaż minęły już dwa lata od wydania karcianej wersji, a cztery od pierwszej gry z serii Łap za słówka, to wcale tego nie odczuliśmy. W końcu przy dobrej grze planszowej czas płynie inaczej. Jednak nie będziemy was przynudzać wywodami filozoficzno — życiowymi, tylko opowiemy wam o trzeciej grze ze znanej wam już serii Łapza słówka!

Łap za słówka! Pomysłowa gra językowa to gra karciana przeznaczona dla 3-8 graczy w wieku 10+. W tej odsłonie znów przyjdzie wam zmierzyć się z czasem, słowotwórstwem i waszymi współgraczami. Jednak tym razem zaimplementowano parę ciekawych rozwiązań mechanicznych, które podkręcą temperaturę w pokoju podczas gry. Czy jesteście gotowi na wyścig z czasem, sztukę blefowania no i na wymyślanie oryginalnych słów?

W pudełku z grą znajdziecie 110 kart, 8 pionków graczy, 1 klepsydrę i jeden notes z kartkami do zapisywania wyrazów. Wykonaniu gry nie można niczego ująć. Karty są wykonane z grubszego papieru, a drewniane, kolorowe pionki schowane są w woreczku strunowym. O żywotność swojego egzemplarza możecie być spokojni. Cieszy również fakt, że pudełko nie odstaje kolorystycznie od swoich poprzedniczek, dzięki czemu świetnie prezentuje się na półce.

Instrukcję do gry przeczytacie w parę minut, a zasady wytłumaczycie jeszcze szybciej. Po szybkim przygotowaniu, podczas którego rozkładacie tor, po którym będziecie poruszać swoje piony, tasujecie talię kart i rozdajecie graczom ich komponenty, jesteście gotowi do gry. Każda runda składa się z trzech faz. W pierwszej zapisujecie słówka, w drugiej proponujecie swoje punkty, które chcielibyście zdobyć, a w trzeciej i ostatniej fazie — odczytujecie swoje słówka i wykreślacie je, gdy się powtórzą u innych graczy. Rozwińmy powyższe myśli. Podczas pierwszej fazy w wyznaczonym czasie zapisujecie na swoich kartkach jak najwięcej słów, związanych z zadaniem wylosowanym na tę rundę. Mogą to być np. seriale kryminalne, zagraniczne potrawy, czy instrumenty muzyczne. W drugim etapie rundy, przy pomocy kart punktów, potajemnie decydujecie, ile w tej rundzie zdołacie podać słów związanych z zadaniem/kategorią. Gdy wszyscy będą gotowi, to w trzeciej fazie jednocześnie odkrywacie uprzednio wybrane przez siebie karty i począwszy od gracza, który podał najniższą sumę, odczytujecie swoje odpowiedzi. Jednak wybieracie tylko tyle wyrazów, ile zadeklarowaliście kartami punktów. Odczytujecie je na głos, a gdy się okaże, że kilku graczy podało ten sam przykład — musicie go wykreślić. Ten, kto zdołał przeczytać tyle słów, ile zapowiedział, przesuwa swój pionek do przodu. Jeśli komuś się nie udało odczytać tylu odpowiedzi, ile zadeklarował to stoi w miejscu. Gra kończy się, gdy pionek z któregoś graczy dotrze do mety.

Tak prezentuje się gra Łap za słówka! Pomysłowa gra językowa. Naszym zdaniem jest to najlepsza wersja z dotychczas wydanych edycji. Wymusza na nas pracę mózgu i odświeżanie pamięci przez wymyślanie słów oraz dostarcza sporą dawkę rywalizacji, przez obstawianie ile punktów chce się zdobyć i przez ściganie się na torze punktacji. Zatem oprócz elementu edukacyjnego mamy tutaj również elementy strategicznego myślenia. Bo to, o czym warto wspomnieć to fakt, że tuż przy mecie na gracza przodującego (i tylko na niego) czekają specjalne utrudnienia, które musi spełnić, by zdobyć punkty. Czy zatem będziecie przeć do przodu przez całą rozgrywkę, czy będziecie się czaić tuż za plecami przeciwnika, by ostatecznie wyprzedzić go na samym końcu toru?

Łap za słówka! Pomysłowa gra językowa to dobry tytuł do wyciągnięcia na imprezie lub rodzinnym spotkaniu. Przystępne zasady i krótki czas rozgrywki zachęcają do rozegrania kilku partii z rzędu. W grze występuje interesujący mechanizm obstawiania, który buduje napięcie i wprowadza nutkę rywalizacji między graczami. Gra jest emocjonująca i często powoduje salwy śmiechu, ponieważ pod presją czasu mogą powstawać jakieś dziwne słowa i nazwy. Chociaż Łap za słówka spodoba się szczególnie tym osobom, które są fanami gier słownych, to dzięki dużej dawce śmiechu i zaparowanej głowie od kombinowania, polecamy tę grę wszystkim!

Nazwa: Łap za słówka! Pomysłowa gra językowa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive