29 paź 2022

Przechytrz smoka i zdobądź magiczny kryształ! - recenzja gry Smoczy Kryształ

Smoki to dostojne stworzenia. Chociaż nie istnieją naprawdę, to zalęgły się w szeroko rozumianej popkulturze tak bardzo, że trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek powieść, film czy grę fantasy bez ich udziału. W niniejszym artykule weźmiemy na warsztat najnowszą grę przygodową wydawnictwa Edgard Games pt. Smoczy Kryształ.

Smoczy Kryształ to rodzinna gra fantasy dla 2-4 graczy w wieku 7+, w której mityczny smok Drakoniusz pilnie strzeże magicznego kryształu, zapewniającego dobrobyt  i szczęście w krainie tego, kto go zdobędzie. Jako władca jednego z czterech królestw, wysyłasz po cenny kamień swojego najwaleczniejszego rycerza. Jednak przebiegły gad odda skarb tylko temu, kto spełni jego warunki.

Wszystkie komponenty gry mieszczą się w sporym pudełku. Niestety po jego otwarciu spotykało nas małe rozczarowanie. Jesteśmy zwolennikami porządku wśród elementów gry, stąd zawsze doceniamy chociażby najprostszą wypraskę. Tutaj jednak zabrakło takowej. Nie wiemy czy to luz w pudełku czy polskie drogi z pomocą kuriera "wycisnęły" żetony z tekturowej wypraski, ale brak przegródek w pudełku spowodował, że wszystko się wymieszało. Ubodła nas też talia kart - nie były one zafoliowane, stąd też robiły mały bałagan. Dodatkowo - znaleźliśmy gumkę recepturkę do owych kart, a to jest najgorsze z możliwych połączeń - zbyt mocno spięte karty bardzo szybko niszczeją. Szczególnie gdy - tak jak w tym wypadku - karty są cienkie. Jednak by osłodzić tę czarę goryczy, chcemy podkreślić jedną najważniejszą rzecz - ilustracje w grze są przepiękne. Wielokolorowe, fantastyczne rysunki okraszają zarówno okładkę, karty i przede wszystkim główną planszę. Jesteśmy przekonani, że będą one przykuwać wzrok niejednego młodego gracza.

Cel gry Smoczy Kryształ już znacie, a reguły gry nie są skomplikowane. W swojej turze rzucacie kostką i poruszacie pionek po polach zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek. Ruch można wykonać w dowolnym kierunku. Dozwolone jest skręcanie, ale nie wolno się cofnąć na swojej drodze. Na polach na planszy znajdują się rożne “znajdźki” - gdy przez nie przejdziecie lub zatrzymacie się na nich, to się aktywują. I to by było na tyle z głównych zasad. Zwycięża osoba, która jako pierwsza trafi do jaskini smoka i spełni jego warunki, czyli: zbierze po drodze różne kamienie szlachetne, pokona kilka potworów oraz będzie posiadał przynajmniej jedną kartę przygody bądź artefaktu.

Jak na grę przygodową przystało, będziecie się pojedynkować z różnymi fantastycznymi stworami. Warto tutaj dodać, że każda postać w grze (gracze jak i stwory) mają trzy wskaźniki z ustalonymi wartościami swoich zdolności (siła, inteligencja i magia). Potyczkując się ze stworami - rzucacie kośćmi i porównujecie swoje wyniki (suma bazowa + rzut kością) za każdą zdolność. Pojedynek uznaje się za wygrany, gdy odniesie się sukces w dwóch z trzech dziedzin. W grze występuje sporo kart, które pomagają graczom i są dostępne do zdobycia po nastąpieniu na odpowiednie pole na planszy.

Chociaż gra mogła zostać dopracowana lepiej pod względem komponentów, to jest to całkiem solidny tytuł rodzinny. Sugerowany wiek na pudełku to 7+, ale jesteśmy przekonani, że z grą poradzą sobie nawet młodsi gracze. Co więcej - uważamy, że dorośli też będą się świetnie bawić, gdy już uśpią swoje pociechy.

Gra jest bardzo losowa - na pewno wytrawni gracze planszówkowi nie znajdą w tej grze żadnych zaskakujących mechanik. Losowość objawia się w rzutach kośćmi - ruch, walka z potworami oraz w dociąganiu przetasowanych kart smoków, przygód, artefaktów. Jednak nie powinniśmy się spodziewać trudnych mechanik po grze familijnej.

Jak wspomnieliśmy, gra nie jest skomplikowana. Cała przygoda i zabawa polega na rzucie kostką i wybraniu dobrej drogi, by mieć możliwość dociągania kart i zdobywania kryształów, które są potrzebne by zakończyć rozrywkę. Samo dojście do Drakoniusza nierzadko to tak naprawdę łut szczęścia, by wypadł pożądany wynik na kostce (w ostatnim ruchu musicie wyrzucić tyle oczek, żeby znaleźć się dokładnie na polu smoka).

Słowem podsumowania - jeśli graliście w chińczyka zanim nadeszła era nowoczesnych gier planszowych i lubicie fantastykę, to Smoczy Kryształ jest dla was! Wcielcie się w rolę dzielnych magów czy wojowników. Rzucajcie kostką, pojedynkujcie się z potworami, zdobywajcie artefakty i negocjujcie z Drakoniuszem, by wam oddał tytułowy Smoczy Kryształ! Polecamy na nadchodzące zimowe wieczory, spędzone przy stole z rodziną i grą planszową!

 

Nazwa: Smoczy Kryształ
Wydawnictwo:
Edgard Games
Rok wydania: 2022
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Edgard Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive