30 mar 2023

Wytęż swój magiczny umysł - recenzja gry Cortex Harry Potter

W naszej kolekcji posiadamy wiele gier „mózgożernych”, część z nich jest większymi tytułami, ale niektóre mieszczą się w małych pudełkach. Od zawsze byliśmy fanami serii Cortex, więc gdy na rynku pojawiła się wersja Cortex Harry Potter to nie mogliśmy odpuścić.

Cortex Harry Potter to gra, w której sprawdzicie swoją szybkość, rozumowanie i pamięć. Przeznaczona jest dla 2-6 osób w wieku 8+. Czas partii to około 15 minut. W pudełku z grą znajdziemy 90 kart, 6 układanek z Herbem Hogwartu, instrukcję. Ta ostatnia niestety zawiera błąd i nie tłumaczy jednej z zagadek (Wyścig o Złoty Znicz), ale osoby znające poprzednie wersje gry Cortex będą wiedziały o co chodzi.

Sama rozgrywka ma banalne zasady. Gracze odkrywają wierzchnią kartę ze stosu i rozwiązują jedną z 8 zagadek. Pierwsze to Tajne Przejścia – jest to wariacja na temat labiryntu. Druga to wspomniany Wyścig – trzeba przyjrzeć się 3 parom, ustalić w jakiej kolejności lecą zawodnicy i zdecydować który jest pierwszy. Trzeci to Unikalny Patronus, czyli wskazujemy który z Patronusów pojawia się na karcie tylko raz. 4 to Magiczny Chaos, musimy sprawdzić który kolor jest dominujący i wymenić wszystkie elementy w nim pokazane (zakrywając wcześniej kartę ręką). Piąta zagadka to pojedynek na zaklęcia – w zależności od koloru różdżki i błyskawicy, musimy odpowiednią ręką i na odpowiedniego gracza rzucić zaklęcie. Kolejna zagadka to Domy Hogwartu – karty przedstawiają godła tego samego Domu, ale jedno z nich się różni, gracze muszą zweryfikować czym. Siódma zagadka to Magiczny Krąg, w której po odwróceniu karty brakuje (lub jest dodany) jeden symbol – który? Ósma zagadka to Wyzwanie, czyli to co w Cortexie lubimy najbardziej - karty pokryte są specjalną powłoką, imitującą to co karta przedstawia. Gracze wybierają jedną z takowych kart, gracz odgadujący zamyka oczy i ma 10 sekund na odgadnięcie przedstawianego przedmiotu tylko poprzez dotykanie karty. Za poprawną odpowiedź bierzemy daną kartę – jak uzbieramy 2 tego samego typu to zdobywamy jeden symbol Herbu. Aby wygrać trzeba ułożyć cały Herb.

Chyba bardziej nie musimy opisywać tej gry – proste zasady, ale kminienia co niemiara. Nadaje się zarówno dla starszych, u których rywalizacja jest zawsze napięta, jak i młodszych fanów Harrego Pottera. W naszym domu Cortex zawsze zajmuje należne mu miejsce na półce, bo możemy je wyciągnąć zarówno przy graniu ze znajomymi jak i ze starszymi graczami, więc ta odmiana również podzieli los innych.

Cortex Harry Potter to gra którą śmiało polecamy fanom przygód młodego czarodzieja. Jest kilka miejsc, gdzie trzeba jednak znać elementy ze świata Harrego Pottera, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ktoś Wam je przedstawił, wtedy możecie już grać w pełni. Polecamy!

 

Nazwa: Cortex Harry Potter
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2023

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive