17 kwi 2023

Wciel się w swojego ulubionego X-Mena i uratuj świat przed łotrami — recenzja gry Marvel United: X-Men

Kto nie chciałby zostać superbohaterem? Takim z supermocami oczywiście. Niestety w życiu realnym może to być bardzo ciężkie do zrealizowania (chyba że jakieś super tajne laboratoria rzeczywiście istnieją i nad tym pracują). Dlatego z odsieczą jak to w wielu innych przypadkach bywa, przychodzą gry planszowe! Tym razem, możliwość wcielania się w X-Menów daje nam gra Marvel United: X-Men wydana w Polsce pod szyldem Portal Games.

Marvel United: X-Men to familijna, kooperacyjna gra planszowa dla 1-5 graczy w wieku 14+. Jest to de facto samodzielny tytuł, ale rozszerza on istniejące już od niedawna uniwersum Marvel United o zestaw skupiony na profesorze Xavierze i jego ekipie sympatycznych mutantów. W grze będziecie tworzyć drużynę i mierzyć się z takimi łotrami jak Juggernaut czy Magneto, by powstrzymać ich niecne plany.

Nie będziemy się rozpisywać za dużo o wykonaniu, bo stoi na dobrym poziomie, aczkolwiek jest parę “ale”. W dużym pudełku znajdziecie między innymi 10 plastikowych figurek, prawie 200 kart, 8 planszetek lokacji czy ponad 150 tekturowych żetonów. No i właśnie. O tyle o ile figurki i żetony są wykonane z solidnych materiałów, tak planszetki lokacji mogą z czasem ulec uszkodzeniom, bo są wydrukowane na łatwo gnącym się papierze. Podobna sytuacja ma miejsce z kartami. Zdecydowanie polecamy rozważyć laminowanie czy koszulkowanie kart. To już zostawiamy Wam do własnej oceny.  Z kolei na uwagę zasługują ilustracje i figurki. Są one rysowane typową komiksową kreską, ale mogą sprawiać wrażenie infantylnych. Niech was to nie zrazi — jest to typowy zabieg, by jasno podkreślić docelową grupę odbiorców, jakimi są rodziny z dziećmi.

Marvel United: X-Men to gra familijna, zatem zasady nie są skomplikowane. Gra toczy się do momentu wygranej lub przegranej jednej ze stron. Rozgrywka zawsze rozpoczyna się od tury Łotra, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, będą rozgrywane trzy tury Bohaterów. Po nich, ponownie nacierał będzie Łotr. Schemat ten zmieni się w momencie, gdy skończcie pierwszą Misję — wtedy Łotr będzie miał swój ruch co dwie tury Bohaterów. W swojej kolejce tzw. Bad Guy zagrywa jedną kartę Planu Łotra, następnie rozpatrujecie wspólnie jej efekty od góry do dołu — poruszenie się, rozpatrzenie efektu karty zagrożenia z lokacji, w której Zła Postać się znalazła, rozpatrzenie efektu BAM! oraz dołożenie żetonów cywili i zbirów. Efekt BAM! to nic innego jak specjalna umiejętność Łotra, która często utrudnia bohaterom wykonywanie Misji. Po wykonaniu wszystkich czynności przychodzi tura Bohatera. Dobiera on kartę ze swojej dedykowanej talii, a następnie zagrywa jedną z dostępnych na swojej ręce oraz rozpatruje jej właściwość (jeśli widnieje na zagranej karcie) wraz z akcjami. Do wyboru mamy poruszanie się, zadawanie obrażeń Wrogowi (Łotrowi lub Zbirom) lub ratowanie cywilów. Ciekawostką jest tutaj to, że wykorzystujecie akcję ze swojej zagranej karty, ale też z karty zagranej przez poprzednika. Dlatego warto rozmawiać o tym, jakie karty się zagrywa, by móc je łączyć w silne kombosy. Po wykonaniu akcji możecie jeszcze rozpatrzyć Efekt Lokacji, w której się znajdujecie. I tak toczy się rozgrywka, aż do momentu, gdy Bohaterowie pozbędą się wszystkich żetonów zdrowia z planszetki Łotra (wygrana), albo gdy Łotr ukończy swój niecny spisek lub będzie musiał zagrać kartę, a nie będzie miał ich więcej w talii (przegrana).

W grze Marvel United: X-Men zaimplementowano również Tryb Arcyłotra. Jest on niczym innym jak walką jednego złego charakteru przeciwko innym. Najważniejszą mechanicznie zmianą w tym trybie jest dołożenie wszystkim uczestnikom gry kart Arcyłotra oraz Superbohaterów. Dają one specjalne, mocne umiejętności. Nie wliczają się w pulę regularnych kart, ale zagrane mogą zostać tylko wtedy, gdy spełnicie warunki ich uruchomienia.

Tak w telegraficznym skrócie prezentują się reguł gry Marvel United: X-Men. Po kilku rozegranych partiach, nie da się nie zauważyć, że rozgrywka przypomina zabawę w kotka i myszkę — bohaterowie starają się dzielnie wykonywać misje, a Łotr skutecznie im to utrudnia. Złoczyńca spowalnia wasz postęp gry, by na późniejszym etapie zwinnie uciekać między planszami, kiedy już będziecie mieć możliwość skutecznego ataku na niego.

Jak na grę kooperacyjną przystało, będzie tutaj dużo rozmów nad stołem i dogadywania się jakie karty zagrać, żeby stworzyć dobre kombo akcji. Warto, a wręcz trzeba dyskutować i wspólnie planować swoje kolejne ruchy bardzo skrupulatnie, by współbohater mógł wykorzystać zagrane właśnie karty. Jest to gra kooperacyjna do grania zarówno z dziećmi, jak i z całą rodziną. Spędzicie wiele godzin z mnóstwem rozmów nad planszą i przyjemnym kombinowaniem, kto, gdzie pójdzie lub jak zagra swoją turę.

Jednak chcemy podkreślić, że proste zasady nie oznaczają jednak, że gra jest łatwa. Trzeba podejść do tej gry strategicznie, ponieważ czasem źle podejmowane decyzje mogą dać niepożądane efekty. W naszych rozgrywkach udało nam się wygrać za każdym razem, ale będąc szczerymi — była to nieznaczna wygrana w ostatniej chwili.

Warto wspomnieć, że w grze możliwy jest tryb wszyscy na jednego. Jeden gracz wciela się w Łotra walczącego z Bohaterami kontrolowanymi przez pozostałych graczy. Dzięki temu zabiegowi do rozgrywki może zasiąść aż pięć osób. Co więcej, jest opcja, byście dodali sobie tzw. wyzwania do tego trybu, aby jeszcze zwiększyć poziom trudności gry.

Marvel United: X-Men jest szybką kooperacyjną grą, która połączy pokolenia. Pomimo paru usprawnień, które możecie dodać na własną rękę, by gra służyła na lata, to chcemy podkreślić, że gra jest naprawdę ładna. Uprzedzamy rodziców — jeśli wasze dziecko nie należy do cierpliwych, może mieć kłopot ze skupieniem uwagi. W grze trzeba czekać na działania pozostałych graczy, a potem odczekać turę superłotra.

Zdecydowanie polecamy wam gry z rodziny Marvel United. O tym samym tytule jeśli lubicie Iron Mana, Hulka i pozostałą ekipę. Wersję X-Men, jeśli preferujecie Wolverine'a, Profesora X czy Mystique. Jeśli szukacie gry kooperacyjnej z prostymi zasadami, ale w której trzeba główkować. Jeśli lubicie grać z dziećmi, to jest to tytuł dla was. Spędzicie przy nim wiele godzin i za każdym razem będziecie się dobrze bawić, pokonując czarne charaktery. A jeśli spodoba wam się “podstawka”, to oczywiście czekają na was dodatki, które z pewnością wzbogacą niejedną partię.

 

 

Nazwa: Marvel United: X-Men
Wydawnictwo: Portal Games

Rok wydania: 2023

Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive