24 kwi 2023

Rozgrzejcie szare komórki we dwoje! - recenzja gry Ubongo Duo

Są takie serie gier, po które gracze bardzo chętnie sięgają. Chociażby po tytuły z rodziny Zombiecide, czy “euraskowej” serii Zachodniego Królestwa. Nie mogło też zabraknąć naprawdę dobrej serii gier z rodzaju logicznych. W dzisiejszym artykule opowiemy Wam o przedstawicielu z gatunku mózgożernych, jakim jest linia Ubongo — tym razem w wersji dla dwojga!

Ubongo Duo to dwuosobowa wersja kultowej gry logicznej. Ta odsłona zawiera klocki o bardziej skomplikowanych kształtach oraz nowe plansze zadań. Co więcej, obaj gracze będą rozwiązywać tę samą łamigłówkę. Komu pierwszemu uda się pokryć wszystkie pola swoimi kafelkami? Kto wygra cały pojedynek, zostanie arcymistrzem Ubongo!

Zawartość średniej wielkości pudełka to dwustronna plansza punktacji, 2 pionki, 42 kafelki, 18 plansz zadań, kostka k20 oraz instrukcja. Wykonanie stoi na dobrym poziomie tak jak w przypadku pozostałych gier z tej serii. Osobom, które lubią mieć porządek na półkach, może przeszkadzać, że pudełko tej wersji jest mniejsze i nie pasuje rozmiarami do pozostałych. Rozumiemy, że ktoś może chcieć mieć wszystkie gry ułożone co do milimetra, jednak my jesteśmy zwolennikami braku powietrza w pudle. A tutaj nie możemy narzekać na jego nadmiar.

Jeśli graliście już w jakąkolwiek poprzednią wersję Ubongo, to znacie już zasady. W skrócie przypomnimy, że gra polega na ułożeniu wszystkich dostępnych kafelków na planszy gracza w taki sposób, aby pokryć na niej wszystkie pola. Warto dodać, że kafelki mają różne, tetrisowe kształty i nie jest to takie proste, jak się może wydawać. W wersji Duo rozgrywka trwa do pięciu wygranych rund. W każdej z nich rzucacie kością, by zobaczyć, z jakiego zestawu kafelków będziecie korzystać. Komu pierwszemu uda się prawidłowo ułożyć kafelki na planszy, woła Ubongo! i zdobywa punkt zwycięstwa. Następnie odkrywacie kolejną planszę z łamigłówką do rozwiązania, znów rzucacie kością, by określić jakich kafli użyjecie i działacie! Kto pierwszy z was zdobędzie pięć punktów — zostaje zwycięzcą.

Jak w przypadku wszystkich gier z tej serii, Ubongo Duo rozgrzeje wasze szare komórki do czerwoności. Uprzedzamy, że dość często może się zdarzyć, że poświęcicie na jedno zadanie nawet kilkanaście minut. Ubongo Duo zapewni Wam zabawę na długie godziny, a co ważne, dzięki ogromnej liczbie konfiguracji, ma sporą regrywalność.

Sądzimy, że każdy fan serii, jak również osoby dopiero poznające tytuł Ubongo, będzie zadowolony. My się świetnie bawiliśmy i na pewno nie raz jeszcze zasiądziemy do tych układania tych kolorowych łamigłówek. Nutki pikanterii dodaje fakt presji czasu. Bo chociaż nie mamy tu klepsydry, która by odliczała czas to i tak presja ze strony rywala jest mocno odczuwalna.

Zdecydowanie polecamy najnowszą odsłonę serii Ubongo. Jest to solidnie wykonana gra, która zapewni Wam mnóstwo świetnej zabawy i dużo ćwiczeń Waszym szarym komórkom. Małe gabaryty pudełka pozwalają na łatwy transport na imprezę czy wycieczkę w góry. Wisienką na torcie jest cena gry — za całkiem rozsądną kwotę dostajecie solidny produkt, który starczy Wam na wiele godzin spędzonych na rywalizacji lub też na samodzielnym rozwiązywaniu łamigłówek. Polecamy fanom serii, jak i osobom lubiącym gry logiczne.

Nazwa: Ubongo Duo
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive