7 maj 2018

Przejmij drużynę i wygraj mecz! - recenzja gry Siatka

Sport to dziedzina życia, która odgrywa u nas ważną rolę. Zarówno Ruda, jak i Damian w czasach szkolnych trenowali intensywnie w różnych kategoriach sportowych: lekkoatletyka, piłka ręczna, piłka nożna czy siatkówka. I o tej ostatniej chcielibyśmy napisać kilka słów. Otóż długo szukaliśmy ciekawej gry o siatkówce, a tu nagle zaskoczyła nas Kraina Planszówek! Popiszemy więc dziś trochę o grze Siatka.

Siatka to dwuosobowa gra planszowa, w której będziemy dowodzić zespołem, by wygrać mecz. Gra jest odpowiednia już od 8 roku życia, szczególnie, że zawiera kilka wariantów rozgrywki. W niewielkim (ale to plus!) pudełku znajdziemy: planszę boiska, 12 kafelków siatkarzy (po 6 na drużynę), 24 karty taktyki (po 12 na drużynę), kostkę ruchu, kostkę ataku/zagrywki, piłkę, 2 znaczniki punktów, znacznik bloku. Elementy są wykonane solidnie i przetrwają wiele partii.

Skoro już o rozgrywaniu partii mowa, to warto wspomnieć tutaj o zasadach. Celem gry jest zdobycie 9 punktów. Każdy z graczy bierze znacznik punktów, 6 swoich siatkarzy, których rozstawia na planszy, oraz 12 kart. Wybieramy gracza rozpoczynającego i dajemy mu piłkę, którą ustawia przy zawodniku stojącym na polu 4. Następnie gracz rzuca kostką, by wylosować, w które miejsce zaserwuje. Gracz, który odbierał serwis, rzuca kostką ruchu, by określić w którym kierunku przemieści się piłka – w bok, na wprost czy po skosie. I tutaj oczywiście staramy się „grać na 3”, ale jeśli nam się to nie uda (np. gracz przyjmie piłkę przed siebie, stojąc w pierwszej linii), to uznajemy, że została ona po prostu przebita i do gry przystępuje drugi gracz. Jeśli zaś udało nam się dobrze rozegrać piłkę i przy 3 odbiciu atakujemy, to drugi gracz rzuca zieloną kostką i porównuje wynik z wartością obrony siatkarza. 
Jeżeli wynik jest wyższy, to zdobywamy punkt, jeżeli niższy bądź równy, to atak został wybroniony i rozgrywamy piłkę dalej według powyższych zasad. W grze występują karty taktyki, które mogą sporo zmienić w trakcie rozgrywki. Na ręce mamy ich 3 i zawsze po przebiciu piłki na drugą stronę uzupełniamy swoją rękę tak, by mieć 3 karty. Dzięki tym kartom możemy ponownie spróbować rozegrać (jeszcze raz rzucić kostką ruchu), posłać piłkę o dwa pola zamiast o jedno, wykonać superatak, czyli wzmocnić przebicie zwiększając wynik na kostce o 1, czy wykonać atak przy drugim rozegraniu (zamiast przy 3).

Tak prezentują się zasady podstawowe gry w Siatkę. Są jeszcze warianty zaawansowane, które można dowolnie łączyć. Otóż możemy wykorzystać specjalne zdolności naszych siatkarzy: rozgrywającego (zamiast rzucać kostką przemieszcza piłkę w dowolnym kierunku), blokującego (gdy atakujemy na gracza blokującego to jeśli wartość na kostce jest równa/niższa niż jego wartość obrony/bloku to blokujący zdobywa punkt), zagrywającego (wybieramy gdzie serwujemy i rzucamy kostką – jak wypadnie 6, to mamy asa serwisowego) i atakującego (dodajemy 1 oczko do wartości na kostce podczas ataku tym graczem). Mamy również wariant ze znacznikiem bloku, który możemy położyć przy graczu pod siatką, by zdeklarować że będzie on blokował. Działa to tak samo jak umiejętność blokującego z poprzedniego wariantu. No i mamy również wariant z przejściem, czyli  po zdobyciu punktu przez odbierającego zagrywkę, przesuwamy swych siatkarzy o jedno pole dalej.

Trochę się rozpisaliśmy, ale chyba udało się przekazać w skrócie wszystkie ważne zasady. Oczywiście nie można do tej gry podchodzić jak do wiernej symulacji meczu siatkówki, gdyż jest to tylko gra. Możemy jednak zasiąść do niej jako fani siatkówki. Czy gra się nam spodobała? Przede wszystkim jest szybka – rozłożenie to jakaś minuta, tłumaczenie zasad kolejne dwie i można siadać i grać. Sama partia to kwestia 15-20 minut w trybie podstawowym, czasem w trybie zaawansowanym nawet szybciej (nie licząc robienia przejścia).

Bardzo podobały nam się grafiki – proste, czytelne, przejrzyste. Nad losowością z kostek możemy trochę zapanować dzięki kartom, ale mimo wszystko ta losowość jest spora, co może się wielu osobom nie spodobać. Nam nie przeszkadzała, a wręcz trochę oddawała to, co dzieje się w prawdziwym sporcie, w końcu przypadki chodzą po ludziach.

Osobiście chętnie siadamy do gry Siatka, gdyż jest ona lekka i szybka. Może to nie nasze „must have”, ale z pewnością szybko pod licytacyjny młotek nie trafi, o ile w ogóle kiedyś. Polecamy tym, którym nie przeszkadza losowość oraz wszystkim pasjonatom siatkówki. Gra ma niską cenę i zdecydowanie warto ją wypróbować!


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
-

Ocena Końcowa:4,8


Nazwa: Siatka

Wydawca: Egmont

Rok: 2018

Sugerowana cena: 39,90 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive