25 lip 2018

Spostrzegawczy policjanci i złodzieje - recenzja gry Szybcy i ścigani

Macie ochotę wejść w skórę uciekinierów, którzy właśnie zwiali z więzienia? A może chcecie wczuć się w role praworządnych policjantów i ów zbiegów złapać? Dobrze trafiliście, ponieważ dziś chcemy wam przedstawić nową grę wydawnictwa Board & Dice, w której będziecie się wspólnie gonić. Sprawdźcie stan obuwia - zapraszamy na recenzję Szybkich i ściganych.

Szybcy i ścigani to symetryczna gra kafelkowa, w której wcielamy się w policjantów i złodziei. Zagra w nią od dwóch do czterech graczy w wieku 8+. Główną zaletą tej gry jest to, że gracze będą wykonywać swoje akcje jednocześnie - uciekający będą dokładać kafelki, a goniący zgodnie z wytycznymi będą dokładać żetony pościgu, aby dopaść  uciekinierów.

My jednak przed nikim nie uciekamy, tak więc na początek parę słów o zawartości i  wykonaniu. W małym pudełku znajdziemy w sumie 36 kafelków (trasy, więzienia, kryjówek i pomocy), 30 znaczników pościgu, 14 znaczników zwycięstwa oraz instrukcję. Wszystkie kafle i znaczniki są wykonane z grubszej tektury, które z założenia miały być wytrzymałe. Jednak po kilkunastu partiach, na naszym egzemplarzu widać pierwsze ślady zużycia. Wiadomo - wszystko zależy od stopnia użytkowania gry. A sądzimy, że Szybcy i ścigani będą często wracać na wasze stoły.

Zasady są proste i bardzo intuicyjne. Tłumaczenie ich nie powinno wam zajmować więcej niż 5 minut. Grę rozgrywamy w serii rund. W każdej z nich gracze dzielą się na dwie drużyny - Uciekinierów i Ścigających, a każda z nich musi wypełnić inny cel. Uciekający mają za zadanie odnaleźć trzy specjalne przedmioty, a następnie dostać się do swojej kryjówki zanim dopadną ich Ścigający. Obie drużyny muszą się skoncentrować i jak najszybciej wypełnić swoje zadanie pamiętając, że obie drużyny grają jednocześnie. Zacznijmy od zasad dla Uciekinierów. Grający w tej drużynie będą dokładali kolejne kafelki trasy do już uprzednio umieszczonego. Ważnym jest, aby drogi na kaflach się zgadzały, oraz były spełnione zasady łączenia ulic. Jednak zanim zbiegowie dostaną się do swojej kryjówki, muszą zebrać (czyli poprawnie dołożyć odpowiednie kafle) trzy przedmioty - mapę, worek z kasą oraz klucze. Przejdźmy teraz do zasad Ścigających oraz ich celu. Ci będą dokładać pojedynczo Znaczniki Pościgu na kafelkach Trasy, wcześniej umieszczonych przez zbiegów. Na wszystkich kaflach wyróżnione są cztery dzielnice, oddzielone od siebie ulicami. Na każdej z dzielnic możemy zauważyć twarze świadków skierowane w różnych kierunkach oraz symbol dzielnicy. To właśnie te twarze będą nas kierowały na Uciekinierów. Po szybkim rozeznaniu, w której dzielnicy jest największa ilość świadków skierowanych w stronę pościgu, taki też znacznik kładziemy na kafelek. I tak gonimy się aż do momentu, gdy któraś ze stron spełni warunek zakończenia rundy. Wtedy zaczyna się druga część zabawy, bo dopiero teraz jest czas, by sprawdzić, czy wszyscy gracze poprawnie dokładali Kafle Trasy i znaczniki Pościgu. Jeśli ktoś popełnił błąd wcześniej niż przeciwnik, to punkt dostaje drużyna przeciwna. Cała rozgrywka się kończy, gdy jedna lub druga strona uzbiera wystarczającą ilość Znaczników Zwycięstwa.

Dobrze. Przyznajemy, że może brzmi to zawile i trochę się rozpisaliśmy na temat zasad, ale zaufajcie nam, że wszystko staje się jasne już po pierwszym przeczytaniu instrukcji oraz po pierwszej rozgrywce. Zatem za co polubicie Szybkich i Ściganych?

Między innymi za niepowtarzalny rodzaj rozgrywki, w której wszyscy uczestnicy grają jednocześnie. Dzięki takiemu zabiegowi gra jest bardzo dynamiczna i szybka. A emocji jest co niemiara! Uciekający czują dreszcz adrenaliny, gdy Ścigający są tuż tuż za nimi i lada moment mogą zostać złapani. A ile śmiechu jest, gdy okazuje się jednak, że Goniący popełnili błąd pomimo złapania uciekinierów.

Partie w Szybkich i Ściganych nie trwają długo - często kończą się po niecałej minucie, gdy któraś ze stron złapie "zawias" i nie będzie w stanie dołożyć odpowiedniego żetonu lub kafla. W grze liczy się nie tylko szybkość, ale i spostrzegawczość. Wynik zależy od szybkości naszej reakcji. Moglibyśmy się doczepić, że twarze świadków w dzielnicach są niezbyt czytelne, bądź też za małe. Ale nie chodzi o to, żeby było super łatwo. Gra w końcu opiera się na naszej spostrzegawczości. Po za tym, po paru partiach można się przyzwyczaić do takiej ikonografii.

Szybkich i ściganych polecamy ze względu na symetryczną rozgrywkę, w której obie drużyny wykonują swoje akcje jednocześnie.  Jest to świetny tytuł, w którym będziecie zarówno ćwiczyć swoją spostrzegawczość, refleks, jak i poczujecie zastrzyk adrenaliny, wczuwając się w rolę policjantów i złodziei.

I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,92
Nazwa: InBetween
Wydawnictwo: Board & Dice
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 65zł
Dziękujemy wydawnictwu Board & Dice za przesłanie gry do recenzji
Board&Dice

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive