3 lip 2018

Inwazja zombie na waszej imprezie! - recenzja gry Zombie Tsunami

Gdy nie chcemy, aby nasza impreza znów stała się kolejną posiadówką, to robimy z gośćmi burzę mózgów w celu uświetnienia sobie wieczoru czymś niecodziennym. Na przykład wspólnym przebraniem się w podobne kostiumy. Imprezy tematyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. W tej recenzji, razem z wydawnictwem Lucky Duck Games, chcemy was zaprosić na imprezę z hordą zombie szturmujących wasz salon w grze ZombieTsunami.

Zombie Tsunami to gra imprezowa dla 3-6 graczy, gdzie jedna rozgrywka potrwa około 30 minut. W grze uczestnicy prowadzą swoją hordę zombiaków przez miasto. Jednak podczas przemarszu ulicami gracze będą spotykać wszelakiego rodzaju pułapki i niebezpieczeństwa. Czasem staną do walki przeciwko sobie, a czasem będą musieli zawierać sojusze. Zwycięzcą zostanie osoba posiadająca najwięcej zombie na koniec trzeciej rundy.

Ostatnio panuje trend na przenoszenie gier planszowych na ekrany tabletów/smartfonów. Zabieg taki ma na celu dotarcie z konkretnym tytułem do większego grona odbiorców. Zombie Tsunami jest podobnym, aczkolwiek trudniejszym przykładem - zostało przeniesione z aplikacji do pudełka. Gra zapakowana jest w średniej wielkości pudełko z całkiem sporą zawartością. Po otwarciu naszym oczom ukazuje się spora talia kart Ulicy, Tajnego Bonusu, Sklepu, Wydarzeń. Znajdziemy również sporo żetonów, znaczniki graczy oraz Planszę Ulicy. Jednak najciekawszym elementem gry są drewniane kostki reprezentujące zombie. Jak na adaptację aplikacji mobilnej przystało - grafiki niewiele się różnią od pierwowzoru. Kolorowe i bajkowe, a same zombie są wręcz bardzo sympatyczne.

Jako, że Zombie Tsunami jest grą imprezową, to jej zasady nie mogą być bardzo skomplikowane. Gra toczy się trzy pełne rundy, podczas których na specjalnej planszy Ulicy są odkrywane kolejne karty. Po odkryciu jednej z nich, wszyscy gracze natychmiast rozpatrują jej efekt. Gdy rozpatrzymy ostatnią kartę ostatniej rundy, to podliczamy naszą małą armię zombie. I już. Czy właśnie pobiliśmy rekord w tłumaczeniu zasad? Oczywiście, że nie, bo teraz dokładamy resztę smaczków z gry. Odkryte karty mogą nam dać dużo bonusów, ale jednocześnie mogą nam zaszkodzić. Na przykład Karta Skoku każe nam rzucić swoimi Kostkami Zombie i jeśli kość upadła ścianką z twarzą do góry, to musimy odrzucić je do puli wspólnej. Karta Spadochronu natomiast każe również nam rzucić wszystkie kości, ale jeśli przynajmniej jedna kość wypadnie z twarzą skierowaną ku górze, to dostajemy kolejnego zombiaka. Dodatkowo na planszy ulicy mamy stałe elementy takie jak dobranie Kostek Zombie, pieniędzy lub karty specjalnej. Te ostatnie również działają pozytywnie bądź negatywnie na innych graczy. Celem graczy jest posiadanie jak największej ilości zombie na koniec gry.

Zdecydowanie łatwiej jest przerobić grę planszową na jej mobilny odpowiednik. Wystarczy wpisać odpowiednie linijki kodu, a on dalej wykona szereg obliczeń zgodnych z naszymi ruchami w rozgrywce. Gorzej ma się sytuacja, gdy trzeba wymyślić nowe mechaniki do planszówki, tak, aby przypominały oryginał. I mimo, że w planszowym Zombie Tsunami występują znane mechaniki jak push your luck, czy rzucanie kośćmi, to i tak polecamy analogową wersję. Głównie ze względu na możliwość zabawy w większym gronie.

Jak na grę imprezową przystało, warto grać w jak największej liczbie osób. Im więcej graczy, tym raźniej, a już na pewno więcej możliwości zawierania i zrywania sojuszy, przeszkadzania i pomagania sobie. Każdy gracz ma dodatkowo ukryty cel w trakcie gry i próbuje go zrealizować, więc inni gracze gry mogą domyślać się, do czego dąży ich przeciwnik, i starać się mu przeszkodzić. Zabawy i nienawiści jednocześnie, uświadczycie po pachy.

Zombie Tsunami to ciekawa pozycja na wieczór ze znajomymi lub trochę dłuższy przerywnik między innymi tytułami. Gra dostarczy wam wiele emocji oraz sporą dawkę rywalizacji. Będziecie się ścigać o przewagę w ilości kostek zombie przez podbieranie i zabieranie sobie ich wzajemnie. Zostaniecie zmuszeni do podjęcia decyzji, czy nawiązać sojusz z osobą, która rundę temu odebrała wam połowę waszej armii. Polecamy jako dobrą imprezową grę z umiarkowaną dozą negatywnej interakcji.

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,66
Nazwa: Zombie Tsunami
Wydawnictwo: Lucky Duck Games
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 90zł
Dziękujemy wydawnictwu Lucky Duck Games za przesłanie gry do recenzji
Lucky Duck Games

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive