7 lip 2018

Dedukuj i wygrywaj - recenzja gry Cluedo: Harry Potter

Ostatnio opisywaliśmy Wam grę Match Harry Potter, którą otrzymaliśmy od Winning Moves. Nie był to jednak ich jedyny tytuł w świecie Harry’ego Pottera, który mieliśmy przyjemność dostać. Drugą grą z czarodziejem w tle jest Cluedo: Harry Potter, czyli tematyczna odmiana klasycznego Cluedo.

Jakiś czas temu otrzymaliśmy (z tego samego wydawnictwa) grę Cluedo: Grao Tron i myśleliśmy, że te tytuły nie będą się między sobą różnić, poza tematem oczywiście. Na szczęście byliśmy w błędzie, bo w wersji z Harrym Potterem jest kilka zmian.

Cluedo: Harry Potter to gra dedukcyjna w świecie stworzonym przez J.K Rowling. Do gry może zasiąść od 3 do 5 osób, a rozgrywka trwa około godzinki. W pudełku znajdziemy: planszę, 6 kart Tożsamości, 6 pionów, 29 kart Pomocy, 32 karty Mrocznej Talii, 21 kart Tajemnicy, notatnik, 40 żetonów proszku Fiuu, 6 żetonów Podejrzanych, 6 żetonów Przedmiotów, kopertę, zieloną kość, czarną kość, instrukcje.  Warto wspomnieć, że plansza jest składana z tradycyjnej planszy i z obrotowych elementów.

Nasz przyjaciel zaginął. Naszym celem w grze jest odkrycie, kto za tym stoi, jakiego przedmiotu/zaklęcia użył oraz w którym miejscu zaatakował. Sama rozgrywka przebiega podobnie jak w innych odsłonach Cluedo (zapraszamy do poczytania o tym tutaj). W swojej turze rzucamy kostkami i przemieszczamy się po planszy. Są pewne zmiany: rzucając czarną kością możemy zyskać karty pomocy, możemy obrócić koło w danej lokalizacji lub pociągnąć kartę z Mrocznej Talii. W owej Mrocznej Talii znajdują się negatywne zdarzenia, które mogą dotknąć albo naszą postać albo wszystkich graczy. Przed działaniem tych kart ochronić nas mogą karty Pomocy. Dodatkowo w grze występuje proszek Fiuu, dzięki któremu możemy przemieszczać się pomiędzy narożnymi lokacjami (które mają rozpalony kominek). Reszta zasad pozostaje bez zmian – przemieszczamy się po planszy, snujemy sugestie (wybieramy jedną postać, jeden przedmiot i jedno miejsce – a gracz po naszej lewej musi nam pokazać kartę z ręki, która pasuje do sugestii, jeżeli nie ma, to kolejny gracz itd. – więcej informacji w powyższym linku). Wygrywa gracz, który odgadnie wszystkie trzy potrzebne informacje. Trzeba jednak uważać, bo jeśli się pomylimy, to odpadamy.

Sama gra jest kolejną odmianą Cluedo- gry, którą większość z graczy dobrze zna. W wersji Harry’ego Pottera gra jest urozmaicona o kilka aspektów i dobrze one wpływają na rozgrywkę. Można by się zastanawiać, czy nie jest to jednak nadal zbijanie pieniędzy na tej samej grze tylko w innej odsłonie graficznej. Zapewne niektórzy się ze mną nie zgodzą, jednak uważam, że tutaj gra się bardzo klimatycznie, dzięki różnym aspektom i nazwom użytym w grze.

Można jednak przyczepić się do wykonania. O ile w odmianie Gry o Tron było one wręcz świetne – metalowe elementy, klimatyczne podstawki pod postaci itd., o tyle tutaj mamy dużo tektury. Karty nadal są dobrej jakości, plansza nawet też, jednak pudełko mogłoby być zdecydowanie lepsze. Już po pierwszym wyciąganiu elementów całe wieczko jest pogięte, a uwierzcie nam, że zdecydowanie dbamy o gry.

Poza drobnym mankamentem w wykonaniu pudełka Cluedo: Harry Potter to dobra gra detektywistyczna. Trzeba trochę podedukować, pokombinować i uważnie słuchać, co mówią inni. Jest to gra, do której się często wraca – zawsze przecież mamy inną kombinację postaci/miejsca/narzędzia, więc każda rozgrywka jest inna. Tym, co poszukują gier dedukcyjnych, ale i wszystkim fanom Harry’ego Pottera, polecamy tę grę!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:4,75

Nazwa: Cluedo Harry Potter.

Wydawca: Winning Moves

Rok: 2018

Sugerowana cena: 105,95zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję Winning Moves:Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive