10 lip 2018

Buduj rurę i zjeżdżaj! - recenzja gry Rurka Wodna!

Wakacje! To czas, w którym większość z nas wyjedzie na urlop. Bardziej chyba niż my, cieszą się dzieciaki, które mają 2 miesiące wolne od szkoły. Część z nich z pewnością pojedzie z rodzicami na wakacje, ale spora grupa będzie te wolne spędzać na basenach. I o takiej właśnie tematyce będzie dzisiejsza recenzja. Gra Rurka Wodna z pewnością będzie dobrym wyborem w wakacyjny dzień.

Rurka Wodna to lekka kafelkowa gra rodzinna, w której budujemy zjeżdżalnie. Konkretnie jedną, którą to właśnie my będziemy zjeżdżać. Gra ma proste zasady, nadaje się do grania już z dzieciakami od 7. roku życia. Sama rozgrywka to około 20 minut zabawy. Wykonanie też jest całkiem dobre. Grube kafelki, ładne pionki, genialna wypraska, która mieści wszystkie elementy i zapobiega ich wypadaniu.

Zawartość pudełka to głównie kafelki – mamy ich kilka rodzajów: 29 odcinków zwykłych, 7 kafelków superrurek, 3 kafelki z symbolami akcji, 1 kafelek wjazdu do tunelu, 1 kafelek startowy, 3 duże (większe, grubsze) kafelki atrakcji, kafelek wyjazdu z tunelu, 4 kafelki ratowników. Poza tym otrzymamy 6 pionków, 6 kart graczy, 18 żetonów premii oraz instrukcję.

Wspomniana już instrukcja jest krótka, ale zawiera przykłady, co zdecydowanie ceni się przy nauce gry. Przygotowanie gry to jedynie wyciągniecie kafelka startowego i kilku dodatkowych oraz potasowanie całej reszty kafelków. Każdy otrzymuje też swojego piona, kartę oraz jeden kafelek. W swojej turze gracz pociąga jeden kafelek, a następnie zagrywa jeden kafel z ręki, trzymając się zasad: można dołożyć kafelek jedynie do swojej zjeżdżalni oraz nie można ułożyć kafelka tak, by połączyły się rurki dwóch graczy lub by trasa się zapętliła do kafelka startowego. Po zagraniu kafla przesuwamy swój pion na koniec rurki, a jeśli rozbudowaliśmy też rurkę innego gracza, to on również się przesuwa, a my zdobywamy żeton premii. Mamy w grze również kafelki specjalne, dzięki którym możemy tworzyć tunele, zdobywać kolejne ruchy czy znacząco rozbudowywać swój zjazd. 
Kafelki ratowników to kafelki, które mogą nas uratować – zagrywamy je jako tunele (po dwóch rożnych stronach), a używamy ich wtedy, gdy żaden z kafelków na ręce nie może zostać dołożony zgodnie z zasadami. Gramy tak długo, aż nie skończą się kafelki zjeżdżalni. Przy podliczaniu końcowym sprawdzamy, który gracz ma najdłuższy zjazd (podliczamy kafelki). Do tego dodajemy zdobyte żetony premii i gracz z największą liczbą punktów na koniec gry zostaje zwycięzcą.

Rozgrywka banalna i szybka. Jednym z walorów tego tytułu jest właśnie prostota zasad, które możemy wytłumaczyć bardzo szybko. Kolejnym zauważalnym plusem gry jest regrywalność – mamy dużo kafelków, więc za każdym razem nasza zjeżdżalnia będzie wyglądała zupełnie inaczej. Z samymi kafelkami wiąże się też losowość. Dobieramy je w ciemno, jednak zawsze na ręce mamy dwa takie kafelki, co daje nam możliwość wyboru, zmniejszając ową losowość.

Czas rozgrywki to około 20 minut. Jest to dobry czas dla gier rodzinnych, szczególnie przy zabieganych rodzicach, bądź przy dzieciach, które szybko się niecierpliwią siedząc i grając. Naszym zdaniem łatwiej namówić dziecko do dwukrotnego zagrania w tę samą grę po 20 minut, niż w jedną trwającą 40minut (i niech nie daj Boże jeszcze przegra). Gra skaluje się w miarę dobrze. Najlepiej nam się grało w 4 osoby. Przy 2 jest luz, każdy robi swoje. Im więcej graczy, tym większa szansa na spotkanie się i wykorzystanie kafelków współgraczy. Przy 6 znów robi się bardzo duży chaos.

Rurka Wodna to bardzo dobry, rodzinny tytuł. Lekki, ale wymagający pewnej taktyki tytuł, który idealnie wpisuje się w wakacyjne klimaty. Gra sprawdzi się z pewnością jako prezent, szczególnie dla osób, które nie grają bardzo dużo w planszówki. Szybki fillerek, który można polecić każdemu. Tak też robimy – POLECAMY!

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5,5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa:5,25

Nazwa: Rurka Wodna

Wydawca: Foxgames 

Rok wydania: 2018

Sugerowana cena: 59,99zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Foxgames

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive