13 lip 2018

Zbuduj swoją kolekcję karcianych zwierząt - recenzja gry Origami

Gier karcianych na rynku jest cały ogrom. Od tradycyjnych, przez strategiczne, do tych dla dzieci. Jednak nie powstała jeszcze żadna karcianka w której składamy swoje własne origami. Na szczęście z takim unowocześnieniem wkracza wydawnictwo Rebel ze swoją najnowszą grą karcianą Origami. Czy zostaniecie mistrzami składania kart?

Origami to szybka gra karciana dla... każdego! Pomimo napisu widniejącego na pudełku, mówiącemu nam, że gra jest przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku 8-99, to zapewniamy, że są to bardzo ruchome widełki wiekowe. Chociaż tytuł jest bardzo sugestywny to nie będziemy zaginać kart. Posłużymy się nimi, aby zagrywać je na stół w celu zebrania sporej kolekcji zwierząt, narysowanych na ów kartach.

W małym pudełku znajdziemy aż 90 kart, które dzielą się na 5 kategorii - zwierzęta gospodarskie, latające, wodne, żyjące na sawannie i w trawie. Do gry dołączona jest również instrukcja, która jak przystało na grę z origami w tle jest - poskładana. Napisana jest bardzo prosto i zawiera wiele przykładów, więc nie będzie problemów ze zrozumieniem i tak już prostych zasad. Czas wspomnieć o najciekawszym elemencie pudełka. Mianowicie o małej karteczce, z której złożycie swój własny znacznik pierwszego gracza. Niby zwykły kawałek papieru, a radości ze złożenia własnego origami co nie miara.

Warto wspomnieć również o grafice na pudełku i kartach. Sprawia ona wrażenie bardzo oszczędnej, ale w tym tkwi piękno tej gry. Na każdej karcie znajdziemy jej nazwę, koszt zagrania, ilość zagięć, symbol kategorii (oraz kolor), punkty, liczbę kart występujących w grze, efekt po jej zagraniu oraz ilustrację różnych zwierząt. Małym mankamentem, zwłaszcza podczas początkowych rozgrywek, jest duża cyfra reprezentująca koszt zagrania karty do swojej kolekcji. Myli się ona z drugą wartością - liczbą zagięć, czyli walutą występującą w grze. Trzeba się do tego przyzwyczaić, a po kilku rozgrywkach, zagrywanie kart przychodzi już automatycznie.

Pomówmy trochę szerzej o zasadach. Jak już wspominaliśmy w grze występuje 5 kategorii kart. Aby przygotować rozgrywkę potrzebne jest tyle kategorii ilu graczy bierze w niej udział. Po rozdaniu kart i ustaleniu pierwszego gracza, każdy z uczestników będzie wykonywał jedną z trzech dostępnych akcji. Pierwszą z nich jest dobranie kart z dostępnej puli ogólnej, pamiętając o tym, że suma liczby zagięć na wszystkich kartach nie może być większa niż 4. Druga akcja to zagranie jednej karty origami do swojej kolekcji. Czyli po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, wykładamy wybraną kartę przed siebie na stół do już istniejącej lub nowej kolekcji. Posiadając już jakieś karty w kolekcji, możemy użyć jej specjalnej cechy. I to była ostatnia możliwa akcja.

Natomiast efektów występujących na kartach mamy trzy rodzaje: natychmiastowy, akcja specjalna oraz punktacja. Każda karta, niezależnie od tego kiedy się użyje jej cechy daje nam wiele bonusów. Dzięki nim możemy zagrywać kolejne karty za zmniejszoną opłatą, dobierać więcej kart oraz dodatkowo punktować na koniec gry. Gramy do momentu, gdy drugi raz skończy się nam talia kart dobierania. Wtedy kończymy kolejkę i przechodzimy do podliczania punktów z kart które zagraliśmy przed siebie. Wygrywa gracz z największą ich ilością.

Jak się nam grało w Origami? Bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Po opanowaniu zasad, nie mogliśmy się oderwać od tego świetnego tytułu. Możliwość wyboru kategorii kart, którymi chcemy grać daje naprawdę multum możliwości. Ponadto, jeśli dobrze zaplanujemy nasze zasoby to uda nam się zrobić całkiem ciekawe comba.

Origami jest przeznaczona bardziej do sprytnego zarządzania własnymi zasobami w postaci ilości kart na ręce oraz ich wartości niż do jakiejkolwiek interakcji między graczami. Ta oczywiście występuje, ale w bardzo minimalnej ilości. Objawia się przez podbieranie sobie kart z dostępnej puli. Dzięki takiemu zabiegowi, musimy prowadzić inteligentną rozgrywkę polegającą bardziej na przemyślanych ruchach niż na przeszkadzaniu innym.

Origami wydawnictwa Rebel to naprawdę świetna i inteligentna gra karciana, którą polecamy nie tylko na filer, ale jako pełnoprawną grę, której nie będzie wam wstyd wyciągnąć podczas wieczorków planszówkowych. Warto się przyjrzeć tej karciance ze względu na szybki czas rozgrywki, regrywalność oraz uczucie świetnej zabawy przez całą rozgrywkę. Polecamy ją również zabierać na wakacyjne wojaże!

I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5,5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa:5,08
Nazwa: Origami
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2018
Sugerowana cena: 40zł
Dziękujemy wydawnictu Rebel za przesłanie gry do recenzji
Rebel i wszystko gra

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive