13 wrz 2017

Rozwiążesz zagadkę morderstwa? - Recenzja gry Cluedo: Gra o Tron

Gra o tron to serial, który wzbudza wiele różnych emocji. Nie uważam się za wielkiego fana i znawcę tego tytułu i nie należę do osób, które odliczają dni i godziny do następnego sezonu, ale staram się być na bieżąco z odcinkami i fabułą. Gdy doszła do mnie informacja, że znane wszystkich Cluedo zostanie wydane w klimatach Gro o Tron to postanowiłem zgłębić ten temat bardziej. Zapraszam więc do czytania!

Cluedo Gra o Tron to detektywistyczna gra planszowa, w której musimy znaleźć mordercę, miejsce morderstwa oraz narzędzie zbrodni. Gra przeznaczona dla 2 do 6 osób, a rozgrywka (dużo zależy od umiejętności graczy) powinna zamknąć się w 45-60 minutach. Do wyboru mamy dwie lokalizacje, przy czym jest to tylko ukłon w kierunku fanów Gry o Tron, gdyż sama rozgrywka nie różni się niczym, ale możemy prowadzić śledztwo w grodzie Lannisterów lub w Meeren.

Zawartość dużego pudła jest całkiem niezła. Pod wieczkiem znajdziemy: dwustronną planszę, 12 postaci z klimatycznymi podstawkami, 6 unikalnych, metalowych narzędzi zbrodni, 38 kart pogłosek, 21 kart intryg, koperta, dwie kości, arkusze detektywistyczne zasady. Wykonanie elementów jest naprawdę dobre, karty w miarę porządne i czytelne, plansza i narzędzia zbrodni bardzo klimatyczne. Do tego podstawki postaci w kształcie wież zamkowych – wszystko póki co wygląda świetnie, a czy tak samo jest z rozgrywką?

Otóż kto zna klasyczne Cluedo może praktycznie pominąć ten fragment. A dla tych co nie znają: jak zostało wspomniane na początku naszym zadaniem jest znalezienie narzędzia zbrodni, miejsca zabójstwa i mordercy. W każdej rozgrywce będzie to inny zestaw, gdyż karty pogłosek są podzielone na postaci, lokalizacje i bronie. Każdy stos tasujemy osobno, wybieramy potajemnie po jednej karcie z każdego stosu, chowamy je do koperty, a następnie tasujemy pozostałe karty razem i rozdajemy graczom. Każdy z graczy dostaje też arkusz na którym będzie odznaczał postępy śledztwa. W swojej turze gracz rzuca kośćmi i może się przemieścić o sumę wyrzuconych oczek, ale może też zatrzymać się wcześniej. Po wejściu do pomieszczenia, gracz rozpuszcza plotkę – przenosi postać, którą podejrzewa i broń, którą dokonano przestępstwa do pomieszczenia w którym się znajduję. Następnie gracz po lewej od rzucającego plotkę, sprawdza czy posiada kartę/karty pasujące do rozsiewanej plotki. Jeżeli tak to pokazuje maksymalnie jedną kartę graczowi aktywnemu i gra toczy się dalej. 
Jeżeli zaś gracz nie posiada żadnej pasującej karty to plotka przechodzi na kolejnego gracza i ten sprawdza czy coś pasuje. Po drodze możemy spotkać jeszcze karty intryg. Część z nich daje nam plusy (np. dodatkową turę), a inne to Biali Wędrowcy – gracz, który odkryje ósmego wędrowca umiera i odpada z śledztwa, ale nadal pokazuje karty innym graczom. Jeżeli któryś z graczy już zna odpowiedź na zagadkę to musi udać się na środek planszy i rzucić oskarżenie. Następnie sprawdza w ukryciu kopertę. Jeżeli miał racje to wygrywa rozgrywkę.

Gry detektywistyczne to coś co przypadło nam do gustu. Mamy Cluedo w wersji karcianej (Cartamundi), mamy Sherlocka (Granna) i obie te gry wracają na nasz stół bardzo często. Planszowe Cluedo również nas urzekło mimo kilku błędów popełnianych przez współgraczy (np. niezauważenie, że jednak posiadamy pasującą kartę).

Zastanawialiśmy się czy da się wciągnąć w tę tematykę osoby, które nie znają Gry o Tron. Otóż nieznajomość książki/serialu nie powoduje, że gra jest mniej atrakcyjna. Jedynie na początku trzeba graczom przekazać jak nazywają się postacie (na pionkach nie są napisane, jedynie przedstawione portrety) i w zasadzie można grać.

Dla nas wrzucenie klimatu Gry o Tron do Cluedo to całkiem niezłe połączenie. W książce/serialu znajdziemy wiele spisków, knowań, morderstw i dochodzeń. Tematyka ta odnalazła się po prostu świetnie w grze detektywistycznej, więc jesteśmy zadowoleni z rozegranych partii i często wracamy do tego tytułu.


Cluedo: Gra o Tron to ładnie zilustrowana, nieźle wykonana i przede wszystkim regrywalna gra detektywistyczna. Polecamy ją fanom Gry o Tron, ale i wszystkim fanom gier, w których trzeba pokombinować i odgadnąć zagadkę. My nie jesteśmy zawiedzeni i z czystym sumieniem możemy Was zachęcać do tego tytułu!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
6/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,42

Nazwa: Cluedo: Gra o Tron

Wydawca: Winning Moves

Rok: 2017

Sugerowana cena: 125,99 zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję Winning Moves:

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive