29 wrz 2017

Stwórz idealną równowagę ludzkich cnót i wad - recenzja gry Strażniczki

Od zarania dziejów światem rządzi przyroda i równowaga. Najpierw dzikie rośliny i zwierzęta sprawowały władzę, później nastąpiło panowanie człowieka. To człowiek stał się jednostką dominującą i to jego różne cechy i decyzje kształtowały losy świata. Ludzkość wciąż nieustannie wybiera między dobrem, a złem. Aby zachować balans i idealną symetrię ludzkich cech, wielka Bogini zesłała grę Strażniczki wydawnictwa Rebel.

Strażniczki to gra karciana z ciekawym tematem przeznaczona dla 3-6 graczy. Polega na dobieraniu odpowiednich zestawów kart oraz blefowaniu. W grze będziemy się wcielać w tytułowe Strażniczki, aby stanąć na straży idealnej równowagi między głównymi cnotami i wadami człowieka - gniewem, życzliwością, pożądaniem, odwagą, nadzieją oraz chciwością. Dzięki specjalnym umiejętnościom naszych postaci spróbujemy przechytrzyć przeciwników, aby zyskać jak najwięcej punktów.

Wydawnictwo Rebel przyzwyczaiło do wysokiego standardu wykonania gier. Tym razem też nie zawiedli. W pudełku znajdziemy sporą zawartość, bo aż 11 kart postaci, 36 kart cech, 6 skrótów zasad, 6 żetonów głosowania oraz 80 żetonów punktacji. Wszystko ma swoje miejsce w solidnej wyprasce. Tutaj należy się plus za rozmiar pudełka - można je łatwo spakować do plecaka na jesienny wypad w góry. I chociaż pudełko jest dość oszczędne w ilustracje, to wszystko się trzyma całości. Grafiki na pudełku i na kartach są ładne i klimatyczne.

Rozgrywkę zaczynamy od wybrania lidera, który będzie w danej rundzie rozstrzygał remisy. Następnie należy dobrać odpowiednią liczbę kart cech do ilości graczy, po czym trzeba je potasować i rozdać. To samo czynimy z kartami postaci. W następnym kroku gracze wybierają jedną kartę spośród otrzymanych i ją zachowują. Pozostałe karty przekazują graczowi po lewej i tak do momentu, gdy wszyscy będą mieć na ręce po pięć kart. Resztę kładziemy na stos kart odrzuconych. W tym momencie gracze rozkładają karty przed sobą w dwóch rzędach - trzy w górnym i dwie w dolnym, przy czym trzy górne odkrywamy, aby były widoczne dla wszystkich.

Tutaj zaczyna się cała zabawa w grze. Na podstawie odkrytych kart, gracze starają się ustalić, kto spośród nich może mieć najwięcej punktów w kartach (odkrytych i zakrytych). Dozwolone jest blefowanie oraz przekonywanie graczy do zmiany zdania. Gdy dyskusje się skończyły, wszyscy jednocześnie kładą żeton głosowania na karcie postaci, która według nich ma najwięcej punktów. Osoba, która ma najwięcej głosów, musi zdecydować czy się zgadza z wynikiem. W zależności od jej decyzji, oraz tego czy faktycznie ma najwięcej punktów, mimo sprzeciwu albo dobiera dodatkowe karty cech, albo je traci. Po zakończeniu fazy "chwiwości" (puszczamy oczko dla drukarni ;) ) podliczamy punkty. Osoba z największą ilością punktów po trzech rundach wygrywa.

Strażniczki  są interesującym tytułem. Gra to połączenie budowania talii, szacowania oraz blefowania. Przyjemnie się gra w mniejszej ilości osób, bo jesteśmy w miarę obeznani w kartach które krążą i możemy mniej więcej oszacować, kto jaką kartę mógł zatrzymać. Schody zaczynają się w szerszym gronie, gdzie dostępnych kart jest więcej, a te najwyżej punktowane znikają jak ciepłe bułeczki. Warto śledzić, ile i które karty znikają, aby zbudować swoją mocną talię, która da nam dużo punktów na koniec gry. Tu z pomocą przychodzą planszetki z rozpisaną ilością dostępnych konkretnych kart.

Jeśli gracze wczują się w klimat gry i zostaną wiernymi obrońcami życzliwości i nadziei lub pójdą ścieżką gniewu i chciwości, to nie będą im przeszkadzały niezbalansowane postacie. Niektóre cechy dają dość spore przewagi wobec innych co może wytwarzać negatywną interakcję. Natomiast jeśli podążamy filozofią Dobra i Zła to nie powinniśmy mieć nic przeciwko jeśli w fazie podliczenia osoba z pożądliwą Strażniczką zabierze nam parę punktów.

Strażniczki polecamy osobom, które lubią snuć domysły, kombinować, blefować czy też wprowadzać w błąd przeciwnika. Łatwe zasady można wytłumaczyć w kilka chwil, co pozwoli dołączyć się innym graczom na spotkaniach planszówkowych. Wydaje nam się jednak, że to dość nietypowa gra i nie wszystkim może się spodobać. Do gry potrzebna jest szybka ocena sytuacji, umiejętność szybkiego liczenia kart oraz mistrzowskiego blefowania.  Nam się podoba za losowość kart cech i postaci oraz za ewentualne negatywne interakcje. Polecamy uważać na to z kim gracie, bo nigdy nie wiadomo, kto i kiedy może Wami manipulować.

I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
-/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 4,9

Nazwa: Strażniczki

Wydawca: Rebel

Rok: 2017

Sugerowana cena: 69,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:

  

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive