6 wrz 2017

Witaj na festiwalu magii! - recenzja gry Pentos

Małe, ale ciekawe gry to coś co sobie cenimy, szczególnie przy wyjazdach na wakacje czy pod namiot. Niedawno trafiła do nas gra wydana już kilka lat temu, ale wciąż grywana przez wiele osób. Pentos, bo o tej grze mowa, przenosi nas na festiwal magii, gdzie stajemy do rywalizacji z innymi czarnoksiężnikami.

Pentos to karciana gra dla 2 do 5 graczy, a sama partia zajmie nam około 20 minut. Gra jest wydana przez Trefl Joker Line, w tych samych rozmiarach co Zero czy Korsar czyli dostajemy małe pudełko, które można spakować do plecaka  pomiędzy ciuchy. W tymże pudełko znajdziemy 55 kart i instrukcję.

Zasady samej rozgrywki tłumaczy się szybko, a dobrze napisana i zilustrowana instrukcja pomaga w ich zrozumieniu. Na początku odkładamy 10 kart z białym rewersem (pozostałe mają czarny) i tasujemy obie talie osobno. Następnie z czarnych kart układamy kotły czyli po 2 karty w 3 rzędach, a z białej wykładamy 2 zaklęcia. W swojej turze gracz może wykonać jedną z 3 akcji:

1. Dorzucić składniki do kotła – dołożenie po jednej karcie do każdego kotła (w szczególnych przypadkach możemy dodatkowo dobrać kartę na rękę).

2. Skosztować mikstury – pobranie z jednego kotła wszystkich kart o tej samej wartości lub tego samego koloru.

3. Rzucenie zaklęcia – mamy do wyboru kilka zaklęć, każde składa się z różnej kombinacji kart, ale co najważniejsze – wśród nich jest też zaklęcie dające nam zwycięstwo.

Zaklęcia mamy różne. Są takie które wymagają 5 takich samych wartość w różnych kolorach, które powoduje zwycięstwo w danej rundzie (nazwa: Pentos). Dziewięć kart w tym samym kolorze pozwala nam na rzucenie zaklęcia kończącego całą grę (nazwa: Megalos). Gdy gracz rzuci zaklęcie kończące rundę to pozostali gracze otrzymują poparzenia, które liczy się w następujący sposób: ciąg kart (np. 1,2,3) to jedno obrażenie, ale jeśli karta nie wchodzi w skład żadnego ciągu to otrzymujemy tyle obrażeń ile pokazuje wartość karty. Jeżeli zaklęcie Pentos zostanie rzucone 3 razy to gra się kończy, a osoba z najmniejszą liczną obrażeń zostaje zwycięzcą.

Gra jest prosta, ale ma w sobie to „coś”, a stworzona jest przez bardzo uznanego twórcę – Bruno Cathale. Pentos daje nam kilka możliwości do zwycięstwa. Po pierwsze możemy starać się rzucić zaklęcie kończące grę i wygrywamy niezależnie od tego ile poparzeń otrzymaliśmy, choć nie ukrywam, że nie jest to proste zadanie. Po drugie możemy starać się jak najszybciej rzucać Pentos, by nie otrzymywać poparzeń i dzięki temu zwyciężyć.

W grze spotkamy trochę interakcji. Przede wszystkim widać to w większym gronie, gdy możemy szybko się zorientować co kto zbiera i można pokrzyżować innym plany. W Pentos trzeba szybko zmieniać swoją taktykę i patrzeć jakie karty są wyłożone i jakie zostały zabrane przez innych. Jest tu trochę planowania i zmian swych decyzji.

Dla nas Pentos jest ciekawą odskocznią od innych szybkich karcianek. Podoba się ona szczególnie młodszym, a to głównie przez tematykę i bardzo ładne grafiki. Dodatkowo na kartach jest wątek fabularny, który u młodszych się bardzo sprawdza – mianowicie na kartach napisane są sylaby z danych zaklęć i jak jakieś zostaje rzucone to trzeba je odczytać. Daje to naprawdę wiele frajdy!

Pentos lepiej wypada w większym gronie. W dwie osoby ciężko sobie dopiec i każdy składa sobie swoją „rękę” i gra typowo pod siebie. W 3 czy 4 osoby już jest o wiele lepiej, ale jednak w komplecie gra wypada bardzo, bardzo dobrze. Dużo się dzieje, dużo zmiennych, trzeba ciągle myśleć nad ruchami. Gra sprawdza się też z młodszymi graczami, polecamy tak samo jak na pudełku czyli od 7 roku życia.

Ogólnie gra Pentos wypadła w naszym gronie całkiem nieźle. Wracamy do niej na spotkaniach, szczególnie dla szybkiej rozgrywki, choć czasami przegrywa ona z innymi karciankami (np. z Pirackimi poRachunkami). Polecamy ją fanom Bruno Cathali oraz wszystkich którzy szukają ciekawej gry karcianej w magicznych klimatach!

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,83


Nazwa: Pentos

Wydawca: Trefl Joker Line

Rok: 2014

Sugerowana cena: 30 zł

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Trefl Joker Line:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive