23 wrz 2017

Zaprosiłeś już przyjaciół? - recenzja dodatku Domek: Słoneczna 156

W czerwcu zeszłego roku recenzowaliśmy grę Domek. Wtedy tytuł nas bardzo przyjemnie zaskoczył zarówno wykonaniem jak  i samą rozgrywką. Niedawno otrzymaliśmy od wydawnictwa Rebel.pl pierwszy dodatek do tejże gry czyli Domek: Słoneczna 156. Czy dodatek urozmaica dobrą już grę? Czy warto w niego zainwestować? Sprawdźcie sami!
Domek: Słoneczna 156 to oficjalny dodatek do gry Domek, który wprowadza kilka urozmaiceń. Pierwszym, dość ważnym, jest umożliwienie rozgrywki dla 5 i 6 osób. Jest to możliwe dzięki dodatkowym planszom gracza oraz dodatkowym miejscem do wykładania kart. Kolejnymi dodanymi rzeczami są karty pomieszczeń, narzędzi i pomocników. Kilka z tych kart potrafi nieźle zmienić rozgrywkę. Na końcu zostały dodane jeszcze dwa elementy dające nam punkty na koniec gry: karty przyjaciół i plany budowy. Wykonanie? Tak samo jak w podstawowej wersji gry – wyśmienite!

Zasady gry się nie zmieniły. W przypadku grania w komplecie dorzucamy karty, wykładamy dodatkowo 12 kart przyjaciół oraz każdy z graczy dostaje dwa plany budowy, jeden wart 3, a drugi 5 punktów. Zasady, które się zmieniły: możemy zdobywać karty przyjaciół jeżeli spełniamy wymagania przedstawione na ich karcie (np. salon i pokój gier obok siebie). Możemy wtedy pobrać kartę przyjaciół (maksymalnie 1 na piętro), która da nam liczbę punktów przedstawioną obok ilustracji.  Plany budowy są różnorodne: jedne wymagają konkretnych pomieszczeń, a inne umieszczenia np. 3 żetonów wyposażenia (przynajmniej po 1 na każdym piętrze). Ważne jest to, że możemy zrealizować tylko jedną z otrzymanych kart, więc trzeba się szybko zdecydować w jakim kierunku będziemy podążać. Zmieniły się również karty pomocników, które mogą nieźle namieszać (zwiększyć liczbę punktową danego pomieszczenia czy spowodować że pomieszczenia będą sąsiadować ze sobą w pionie). Dodano również wariant jednoosobowy, który nieco zmienia rozgrywkę i pozwala udoskonalać swoje umiejętności.

Rozszerzenie Słoneczna 156 dodaje trochę kombinowania do prostej mechaniki. Jak dla nas jest to na plus, gra wymaga większego myślenia i planowania niż po prostu pobierania kart. Jednocześnie dodatek jest tak dobrze wyważony, że nie będzie utrudnieniem dla młodszych graczy, wręcz przeciwnie – powinni sobie nieźle poradzić.

Jak już wspomniałem wcześniej – gra wydana jest równie wyśmienicie co podstawka. Grafiki rewersów się nie zmieniły, a dodane na kartach przyjaciół i planów budowy są równie przyjemne dla oka co wszystkie pozostałe. Awersy są nadal bardzo czytelne i kolorowe. Dodano również nowy notesik uwzględniający dodatki, które doszły, więc wielki plus dla wydawców!

Dla nas Domek: Słoneczna 156 to nadal świetna gra rodzinna, do której możemy zasiąść z każdym, niezależnie od wieku graczy. Choć doszło troszkę kombinowania to dzieci powinny sobie z tym poradzić, ale zawsze na początek warto zagrać jedną partię bez dodatku, by nie namieszać dzieciom w głowach.

Gorąco polecamy ten dodatek. Każdy komu spodobał się Domek będzie równie zadowolony z jego dodatku. Nawet wąskie pudło przekonuje do zakupu! Jeśli szukacie czegoś na prezent, a wiecie, że ktoś ma podstawkę, to warto zakupić ten dodatek (zachęcamy również do kupienia w zestawie z podstawką!). A tymczasem pędzimy urządzać to i owo…

I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5,5/6
IV.
Wykonanie elementów
5,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 5,25

Nazwa: Domek: Słoneczna 156

Wydawca: Rebel

Rok: 2017

Sugerowana cena: 54,95 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:
  
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive