8 cze 2016

Wciel się w architekta i urządź swój Domek! - Recenzja gry Domek

Uwielbiamy gry ładne. Do tego cenimy sobie ciekawą mechanikę i solidne wykonanie. A gdy to wszystko jest dodatkowo stworzone przez naszych rodzimych autorów to już w ogóle jesteśmy wniebowzięci. I takim oto sposobem przypadł nam do gustu jeden z najnowszych tytułów Rebela, tj. Domek.
Domek to gra rodzinna polskich autorów – Klemensa Kalickiego (projektant) oraz Bartłomieja Kordowskiego (ilustracje) – która podbija ostatni każdy konwent. Gra jest bardzo sympatyczna, wciągająca i pięknie wydana.  

W pudle z grą znajdziemy: planszę, 4 plansze graczy, 60 kart pokojów, 28 kart dachów, 20 kart narzędzi, pomocników i wyposażenia, 10 żetonów wyposażenia, znacznik pierwszego gracza w kształcie domku, notes do zapisywania punktacji oraz instrukcja. Wszystkie elementy są bardzo kolorowe, solidne i przyjemne dla oka.

Jeśli chodzi o zasady gry i mechanikę to grę tłumaczy się w kilka minut. Każdy z graczy dostaje swoją planszę, na której znajdzie narysowane 2 piętra domku oraz piwnicę. Jego celem będzie odpowiednie rozłożenie pokoi i ich wyposażenia, tak aby były jak najlepiej punktowane. W zasięgu graczy rozkłada się planszę główną na której znajdują się dwa rzędy – w jednym pojawiać się będą pokoje, a w drugim narzędzia, dachy, wyposażenie i pomocnicy. W swojej turze gracz pobiera wybiera z dolnego rzędu pokój, który chce zabrać (i musi go od razu dołożyć na swoją planszę), oraz kartę wyposażenia leżącą nad nim. W przypadku, gdy wybierze pierwszą kartę nad którą nie dokłada się żadnego wyposażenia itd., pobiera on znacznik pierwszego gracza. Pokoje można układać w różnych kombinacjach, ale najlepiej jest je układać koło siebie, co daje nam różne kombinacje punktowe. I w zasadzie to tyle. Na koniec gry punktuje się pokoje, w zależności od ich układów, wyposażenie, dachy oraz specjalne aspekty takie jak posiadanie łazienki, kuchni i sypialni oraz za posiadanie łazienki na obu piętrach.

Jak sami widzicie, gra jest bardzo prosta i zasady są zrozumiałe. Na początku odnieśliśmy wrażenie, że regrywalność Domku będzie niska, bo praktycznie gra opiera się na jednej mechanice. Tak się jednak nie stało. Z każdym razem mamy do wyboru różny zestaw kart co po pierwszych 2-3 turach wymusza na nas zastosowanie pewnej taktyki.

Zastanawiałem się jak zakwalifikować ten tytuł. Z jednej strony to gra rodzinna, ale z drugiej czy odnajdą się w niej starsi gracze? Przetestowałem tę grę w bardzo rozbieżnym gronie i większej części grupy się podobała. Ci starsi gracze jednak będą tę grę traktować jako luźny filerek i zagrają jedną partię, raz na jakiś czas. Ci młodsi jednak z pewnością będą po nią sięgać częściej, gdyż gra nie wymaga wybitnego rozprawiania nad kolejnym ruchem, a do tego kolorystyka i wykonanie będzie ich przyciągać.

Wspomniałem już wiele razy o wykonaniu tejże gry, ale po prostu nie mogę wyjść z podziwu. Gra jest naprawdę solidna, ilustrację są cudowne, a do tego praktycznie każda karta jest inna, oryginalna na swój sposób. Chcesz mieć rakietę w pokoju dziecięcym? Proszę bardzo! Fortepian w salonie? Nie ma sprawy! Każdy kto marzył o urządzaniu swojego domku pokocha tę grę!

Z czystym sumieniem mogę polecić ten tytuł. Jest to gra rodzinna i jest bardzo dobrze zbalanasowana – wiek i doświadczenie nie dają tutaj zwycięstwa, każdy ma równe szanse. Ładne wykonanie (wypraska w kształcie domku nas urzekła najbardziej), solidne elementy  i prosta mechanika to czynniki, które bardzo pozytywnie wpływają na odbiór tego tytułu. Polecam zakupić ten tytuł i wesprzeć naszych rodzimych autorów gier!


I.
Klimat
5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
6/6
IV.
Wykonanie elementów
6/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 5,33


Nazwa: Domek

Wydawca: Rebel.pl

Wydanie: pierwsze
 
 Rok: 2016

Sugerowana cena: 99,95 zł
Ocena: 5,33/6
Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu Rebel.pl:
www.rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive