3 cze 2016

Gracze, łączcie się! - recenzja gry Rączki Złączki

 Gdy graliśmy w Szalone Zegarki od wydawnictwa 2Pionki to wydawało nam się, że wydawnictwo ma nosa do gier imprezowych. Otrzymaliśmy do recenzji również nagłośnione Rączki Złączki. Czy wypadły tak samo dobrze? Sprawdźcie sami!

Rączki Złączki to imprezowa gra na spostrzegawczość i koordynacje. Jest to ciekawy, a przede wszystkim inny pomysł niż dotychczasowe gry imprezowe. Czy jednak jest szansa, że przyjmie się u każdego?

W pudełku z grą znajdziemy 32 Karty Zabytków, 8 żetonów drużyn, 6 żetonów „zostałeś sam?”, 38 żetonów zwycięstwa, żeton sędziego oraz 16 opasek (5 czerwonych, 6 niebieskich i 5 żółtych). Elementy gry są wykonane ładnie, solidnie i kolorowo. A dodatkowo na kartach zabytków znajdziemy też nasze rodzime budowle.

Zasady gry są bardzo proste.  Na początku każdy otrzymuje żeton drużyny, na którym zaznaczone jest jakie opaski ma wziąć i na którą rękę ją założyć. Następnie z pośród graczy wybieramy sędziego, który zmienia się co turę. Na określony znak wszyscy wyciągają jedną rękę przed siebie. I tu zaczynamy największą zabawę – naszym zadaniem jest najpierw odnalezienie rąk z tą samą opaską co nasza, a następnie zbudowanie jak najszybciej zabytku. Jak budujemy? Otóż na kartach zabytków pokazany jest układ rąk, który musimy stworzyć wraz z pozostałymi członkami naszej drużyny. Gdy ktoś ułoży krzyczy stop i sędzia sprawdza poprawność zabytku. Jeśli wszystko się zgadza to gracze otrzymują żeton zwycięstwa dla konkretnej ręki (tej, która brała udział w grze). Wygrywa gracz, który zdobędzie po 3 punkty dla każdej ręki.  

Jak sami widzicie, gra jest lekka, prosta i przyjemna. W imprezowych grach duże znaczenie ma też tzw. próg wejścia, a tutaj jest on zdecydowanie niski – nie poświęcamy wiele czasu na wytłumaczenie o co chodzi. Fajnym zabiegiem jest to, że na każdej ręce mamy inną opaskę, dlatego nigdy nie wiemy kto wysunie jaką rękę i z iloma osobami będziemy w drużynie.

Dla nas ta gra ma jednak kilka wad. Na pierwszy ogień idzie chaos. Przy 8 graczach (maksymalna ilość) gra staje się naprawdę chaotyczne, budowle nie są do końca takie jak powinny być, gracze sobie przeszkadzają. W mniejszej grupie gra się lepiej sprawdza. Drugą istotną rzeczą jest subiektywność. Jeden sędzia uzna, że budowla jest skończona, przymykając oko na znaczne niedociągnięcia, a inny prawie idealną odrzuci.

Czy jest to zatem słaba gra? Otóż nie. Dla kogoś kto traktuje gry imprezowe jako tytuły typowo do zabawy to Rączki Złączki będą świetne. Nie wymagają wiele wysiłku, a radości i śmiechu dają co nie miara. Jednak gdy ktoś lubi zbierać punkty i wygrywać to tutaj może czuć się pokrzywdzony.

Naszym zdaniem gra nadaje się  bardziej dla młodszych graczy, choć zapewne znajdzie się grupa starszej młodzieży czy też dorosłych, którym tytuł ten przypadnie do gustu. W małej grupie jak dla nas tytuł bardzo dobry, w dużej wypada raczej poniżej oczekiwań. Polecam Wam jednak sprawdzić ten tytuł na wszelkich konwentach czy spotkaniach, bo może akurat Was przekona do siebie!


I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 4 graczy
4/6
VI.
Grywalność na więcej osób
3/6

Ocena Końcowa: 4,25
Nazwa: Rączki Złączki

Wydawca: 2pionki, Portal Games

Wydanie: pierwsze
Rok: 2016

Sugerowana cena: 59,95 zł

Ocena: 4,25/6
Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu 2Pionki:
http://www.2pionki.pl/
 
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive