10 maj 2019

Odnajdziesz swój dom? - recenzja gry O Kocie w Kłopocie

Gry planszowe już na dobre od kilku lat zagościły w polskich domach. Coraz więcej rodzin sięga po nie, jako alternatywną formę rozrywki, a nas to bardzo cieszy! W nasze ręce trafiła kolejna rodzinna gra planszowa, która ma na celu bawić wszystkich graczy. Czy O kocie w kłopocie od wydawnictwa Trefl Joker Line jest taką grą?

O kocie w kłopocie to rodzinna gra planszowa dla 2 – 4 graczy w wieku od 10 lat. Czas jednej rozgrywki to około pół godziny. W kolorowym pudełku znajdziemy 16 kafelków planszy, 18 żetonów domu, 38 kart akcji (ruchu, szczęścia i pecha) oraz 4 pionki, ale nie takie zwykłe, tylko ładne, puchate, pomagające wczuć się nam w rolę puchatego kociaka.

Zasady gry są banalnie proste. Na początku rozkładamy planszę składającą się z wszystkim 16 kafelków, jednak odkryte dajemy tylko 4 kafelki startowe na rogach, a pozostałe tasujemy i dajemy zakryte. Gracze wcielają się w rolę małych kotków, których zadaniem jest odnalezienie swojego domu. Nie jest to jednak takie proste, bo nie do końca pamiętamy jak on wygląda, więc najpierw musimy przemierzyć okolicę w poszukiwaniu swoich wspomnień. Każdy z graczy otrzymuje 3 zakryte żetony domu (prezentują one jakiego domu szukamy) oraz 2 karty skromnego posiłku i 1 pożywnego. W swojej turze gracz wykonuje jedną z dwóch akcji: poszukuje jedzenia (dobiera kartę/karty) lub poszukuje domu (zagrywa karty i przesuwa swój pionek). Jeżeli dzięki poszukiwaniu domu gracz wejdzie na pole z domem to przekazuje swoje 3 żetony przeciwnikowi, a ten porównuje odwiedzony dom z otrzymanymi żetonami – jeżeli choć jeden żeton spasował z wyglądem odwiedzonego domu to oddaje go odkrytego. 
I tak próbujemy odkryć cechy domu, który powinniśmy odnaleźć. Po drodze może dojść do walki z innym kotem (przeciwnikiem) oraz może przytrafić się pech – przy dociąganiu kart, jeżeli wyciągniemy kartę pecha, to wykonujemy opisane na niej działanie (niekorzystne dla przeciwników). Gracz, który jako pierwszy odnajdzie swój dom i dotrze do niego zostaje zwycięzcą.

O kocie w kłopocie to ciekawa acz lekka gra planszowa, która bardziej do gustu przypadnie dzieciakom niż dorosłym. Nie można odmówić jej losowości, ale w zamian otrzymujemy ciekawą rozrywkę rozwijającą logiczne myślenie u dzieciaków. Warto po nią sięgnąć jeśli Wasze dzieciaki potrafią już czytać.

Regrywalność tutaj jest spora, gdyż po pierwsze mamy planszę układaną za każdym razem inaczej, a po drugie w każdej grze będziemy poszukiwać innego domu. Karty też robią swoje, więc jak widzicie jest wiele aspektów zmieniających rozgrywkę.  

Generalnie polecamy tę grę, gdyż jest to ciekawy i prosty sposób na wciągnięcie najmłodszych w planszówkowy świat. Dobra cena, świetne wykonanie, łatwe zasady i duża regrywalność – same plusy! Jedynym niepożądanym skutkiem wciągnięcia dzieciaków jest późniejsza konieczność kupowania coraz to większych tytułów!

Nazwa: O Kocie w kłopocie
Wydawnictwo: Trefl Joker Line
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 89,95zł
Dziękujęmy wydawnictwu Trefl Joker Line za przesłanie gry do recenzji
Trefl Joker Line
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive