21 maj 2019

Z żółwiami w plecaku! - recenzja gry Pędzące Żółwie Gra Karciana


Planszówek o ścigających się zwierzakach jest już sporo na rynku. Rozprawialiśmy kiedyś o Żółwiach z Galapagos czy Pędzących Ślimakach. Jako że do wakacji zostało niewiele czasu, to wydawnictwo Egmont pomyślało o graczach, którzy planują wyjazdy. I tak oto Pędzące Żółwie Gra Karciana to tytuł z serii Gry do plecaka".

Jak mówi sama nazwa, jest to karciana wersja Pędzących Żółwi tego samego wydawnictwa. Tytuł ten jest przeznaczony dla 2-5 graczy w wieku 5+. Jeśli graliście i podobała wam się pierwsza wersja Żółwi, to ta wariacja również przypadnie wam do gustu. W grze sterujemy gromadką żółwi, które stanęły w wyścigu po soczystą i zieloną sałatę. Przez całą rozgrywkę staramy się, aby nasz żółw zajął jak najlepszą pozycję na mecie. Jednak kolory sympatycznych gadów są tajne i do samego końca nie wiemy, który żółw przynależy do którego gracza.

Jak na serię Gry do plecaka" przystało, Pędzące Żółwie Gra Karciana bardzo dobrze spełniają ten warunek. W małym pudełku, które śmiało zmieści się do najbardziej wypchanego plecaka, znajdziemy talię Kart oraz Kafelki Żółwi. Karty dzielą się na te w dedykowanych kolorach żółwi, wielokolorowe jokery, karty strząsania, sałaty oraz karty koloru, na podstawie których gracze wiedzą, którym żółwiem sterują. Wszystko jest utrzymane w ładnej wiosennej kolorystyce. Karty mogłyby być wykonane z trochę twardszego papieru, ale obecny materiał jest wystarczający. Przetrwa niejedną podróż w plecaku i niejedną rozgrywkę na łące, plaży czy też w lesie.

Dobrze, jak zatem te małe głodne zwierzaki będą się ścigać o sałatę? Otóż tasujemy kafle żółwi i rozkładamy je na środku stołu, koca lub innego podłoża, w zależności od tego, gdzie najdzie was ochota na partyjkę gry. Następnie rozdajemy 1 kartę koloru wszystkim uczestnikom, a niewykorzystane chowamy do pudełeczka. Ostatnim krokiem przygotowania jest rozdanie 5 kart ruchu grającym. Jesteście gotowi do wyścigu o sałatę! W swojej turze gracz wykonuje dwie następujące akcje: zagrywa jedną kartę ruchu z ręki i wykonuje przypisane do niej działanie, a następnie dobiera ze wspólnego stosu jeden kartonik, tak aby zawsze na ręku posiadać 5 kart. Karty ruchu pozwalają przemieszczać konkretne żółwie o tyle miejsc, ile wskazuje podana na nich liczba. Na przykład zagrywając Kartę Ruchu z czerwonym żółwiem i trzema plusami, przesuwamy tego zwierzaka o dokładnie tyle miejsc w wyścigu. Ta sama zasada dotyczy karty z minusami, tylko wtedy cofamy żółwie. Karty wielokolorowe, tak zwane jokery, pozwalają poruszać dowolnych podopiecznych. Może się zdarzyć tak, że żółw skończy swój ruch na miejscu innego. Wskakuje mu wtedy na skorupę i kontynuuje wyścig, wtedy gdy sam zostanie poruszony, a także, kiedy ktoś poruszy żółwia pod nim. Może się zdarzyć, że jeden żółw może przenieść nawet kilku kolegów naraz! Ale spokojnie, żeby nasze zwierzaki nie miały zbyt ciężko, to istnieje karta strząsania — pozwala ona pozbyć się wszystkich pasażerów na gapę z wybranego żółwia. Taki wyścig trwa do momentu, aż zostanie pociągnięta trzecia karta sałaty. Wygrywa gracz, którego gad jest na pierwszym miejscu. Gdy jednak kilka żółwi w stosie zajmuje pierwsze miejsce — wygrywa ten, który jest najniżej.

Pędzące Żółwie Gra Karciana to młodszy i mniejszy odpowiednik wydanej przed laty gry planszowej o tym samym tytule - Pędzące żółwie. Wniósł on wtedy potężną dawkę dyskusji na temat nowoczesnych gier planszowych dla dzieci wśród graczy i rodziców. Nie dziwi nas więc decyzja wydawnictwa Egmont o wydaniu jej kieszonkowej wersji. Pędzące Żółwie Gra Karciana to świetna gierka dla młodszych jak i starszych. Jest to świetna pozycja do przełamania pierwszych lodów, czy to na obozach, czy koloniach. Doskonale sprawdzi się również jako tytuł wprowadzający w świat gier karcianych i planszowych.

W drodze do zwycięstwa najważniejszy jest spryt i blef. I oczywiście nie chcemy tutaj zachęcać dzieci do kłamania. Jednak gierka daje możliwość rozwoju logicznego myślenia, by tak sterować żółwiami, aby przeciwnik dał się wprowadzić w błąd i myślał, że sterujemy innym zwierzakiem. A w rzeczywistości podpuszczamy oponentów, aby sterowali naszym pancernym podopiecznym.

Serdecznie polecamy grę Pędzące Żółwie Gra Karciana wydawnictwa Egmont. Jeśli szukacie prostego, szybkiego tytułu to zakończcie swoje poszukiwania i wypróbujcie tę gierkę. Zarówno rodzice jak i dzieci będą się wyśmienicie bawić i będziecie chcieli się ścigać bez przerwy. A z racji swoich gabarytów, możecie dosłownie wszędzie zabrać gromadkę żółwi i rozegrać wyścig o sałatę. Gra jest prosta i na tyle losowa, że w przypadku dorosłych graczy może się nawet sprawdzić jako szybka imprezówka. Polecamy!

Nazwa: Pędzące Żółwie Gra Karciana
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 25zł

Sprawdź TUTAJ
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
http://www.krainaplanszowek.pl/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive