10 cze 2020

Pomóż dzieciom ocalić szkołę! - recenzja gry Zombie Kidz! Ewolucja

Fani gier planszowych słysząc „Zombie” mają różne skojarzenia, a większość z nich ucieka w stronę dużych gier figurowych, jak Zombicide, czy cięższych tytułów do pokombinowania, jak Mall of Horror. A Foxgames wypuścili ostatnio grę o Zombie dla… dzieci! Gra ma wdzięczną nazwę Zombie Kidz: Ewolucja! Czy to się może udać? Sprawdźmy!

Zombie Kidz: Ewolucja to kooperacyjna gra planszowa z elementami legacy dla dzieci powyżej 7 roku życia. Do rozgrywki może zasiąść od 2 do 4 graczy, a jedna partia to około 15-20 minut. Z racji, iż w grze są elementy legacy, to nie będziemy Wam zdradzać co i jak znajdziecie dokładnie w pudełku, a w dalszej części recenzji nie spotkacie spoilerów.

Każdy tytuł z elementami legacy recenzuje się ciężko, bo chciałoby się jak najwięcej Wam powiedzieć, ale z drugiej strony nie chcemy Wam nic zdradzić, by nie popsuć zabawy. W Zombie Kidz wcielamy się w dzieci, które bronią swoją szkołę przed Zombie. Każdy gracz wciela się w jedną postać – które na początku niczym się od siebie nie różnią. Naszym zadaniem jest zamknięcie wszystkich (4) wejść do szkoły. Możemy to zrobić, jeśli dwie postacie spotkają się przy jednym wejściu. W swojej turze możemy wykonać kolejno: przesunięcie się, usunięcie do 2 zombie, zamknięcie wejścia. Przed rozpoczęciem swojej tury rzucamy kostką i sprawdzamy, jaki kolor ścianki wypadł – na takim kolorze na planszy układamy nowego Zombie. Jeżeli jest ich 3 lub więcej, to nie możemy wejść do tego pomieszczenia. I tak wyglądają nasze pierwsze rozgrywki. Zarówno po wygranej, jak i przegranej rozgrywce otrzymujemy mózg, który naklejamy w odpowiednim miejscu w instrukcji. Jeżeli wygraliśmy partię, to sprawdzamy czy udało nam się wykonać jakąś misję – jeżeli tak, to zdobywamy puchar, który również naklejamy w instrukcji. Owe naklejki powodują nasz rozwój w grze i to, że po zdobyciu ich odpowiedniej ilości, (zaznaczone w miejscu naklejania naklejek) będziemy otwierać kolejne koperty, a w nich spotkają nas niespodzianki, które zmieniają rozgrywkę.

I tak naprawdę tyle możemy Wam zdradzić jeśli chodzi o rozgrywkę. Rozgrywanie kolejnych partii na początku bywa czasem monotonne, ale po odkrywaniu kolejnych kopert robi się ciekawiej. Dla nas bardzo ważnym aspektem było to, że jeśli koperta wprowadzała jakąś nową zasadę, to zasada ta była bardzo prosta i dotyczyła tylko jednego konkretnego elementu – na przykład jednej postaci, jednego zombie albo kości. Nigdy nie było tak, że nagle doszło 5 nowych zasad, które wywracają całą rozgrywkę do góry nogami – jest to dla nas o tyle ważne, że dzieci nie lubią uczyć się zasad, tylko chcą grać. I taka opcja im to bardzo ułatwia.

Zombie Kidz to bardzo fajna kooperacyjna gra dla młodszych ale i starszych. Gdy zasiadaliśmy tylko w starszym gronie, to bardzo dążyliśmy do wypełniania celów, a te nie były aż tak banalne. Chcieliśmy też, jak dzieci, odkrywać kolejne koperty i sprawdzać co się zmieni. Traktowaliśmy grę jako fillerek. Zabawa z dziećmi też była bardzo ciekawa i inspirująca – pozwalaliśmy małym graczom decydować gdzie chcą iść, a jeśli ich decyzje były bardzo złe, to tylko podpowiadaliśmy. W instrukcji jest zapisane aby gracze, którzy zamknęli wejścia, przybili sobie piatkę – fajne rozwiązanie, które wbrew pozorom zbliża grające dzieciaki do siebie.

Zombie Kidz bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Baliśmy się, że gra będzie za trudna dla dzieci (w końcu to Legacy), albo że będzie za łatwa (bo to w końcu dla dzieci) i nie będzie wnosiła nic dobrego. I cieszymy się, że te obawy się nie potwierdziły – Zombie Kidz jest świetnym tytułem, zawiera wiele elementów humorystycznych i zróżnicowany poziom trudności. Polecamy każdemu kto szuka świetnego tytuły dla swoich pociech!

Nazwa: Zombie Kidz: Ewolucja
Wydawnictwo: FoxGames
Najtaniej kupisz: TUTAJ
Rok wydania: 2020
Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przesłanie egzemplarza recenzenckiego:
FoxGames


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive