29 cze 2020

Kafelki i płytki, czyli remont w portugalskim stylu – recenzja gry Azul – Letni Pawilon

Król Manuel I Szczęśliwy piastował swój urząd w Portugalii na przełomie XV i XVI wieku. Za jego rządów portugalscy żeglarze odkryli drogę morską do Indii, a kraj stał się jednym z ówczesnych imperiów. Dzięki bogactwu, które zdobywał między innymi na handlu morskim, król Manuel wybudował wiele budynków królewskich, między innymi Letni Pawilon. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o stylu manuelińskim, to odsyłamy was do różnych książek historycznych. My tymczasem skupimy się na recenzji gry Azul – Letni Pawilon wydawnictwa Lacerta.

Azul – Letni Pawilon to kafelkowa gra logiczna dla 2-4 graczy w wieku 8+. Jest to już trzecia odsłona gry z serii Azul. Poprzednie części również traktowały o portugalskiej architekturze, połączonej z logiczną zagadką, jaką jest odpowiednie układanie klocków. W grze przenosicie się do Portugalii, aby zbudować Letni Pawilon, który w rzeczywistości nigdy nie powstał. W tym celu, z dobranych wcześniej kafelków, musicie jak najlepiej zapełniać swoją planszetkę, aby posiadać jak najwięcej punktów na koniec gry.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy aż 133 płytki, w tym płytkę pierwszego gracza, planszę punktacji wraz z planszami graczy, warsztaty dostawców, świetnie wykonany materiałowy worek do przechowywania kafli oraz instrukcję. Do gry dołączona jest również tekturowa wieża, do której odrzucane są w trakcie gry wykorzystane kafelki. Ot taki mały dodatek, by trzymać porządek na stole. Jak się prezentuje Azul – Letni Pawilon? Otóż bardzo ładnie i dostojnie! Gra jest kolorowa i nie można od niej oderwać wzroku. Wykonana jest bardzo schludnie, a wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości. Od całości odstaje trochę plansza punktacji – jest ona wykonana z cieńszego kartonu, ale nie przeszkadza to w rozgrywce.

I tak płynnie przechodzimy do sedna gry, czyli kafelkowania. Przygotowanie jest bardzo szybkie i dobrze opisane w instrukcji, więc przejdziemy od razu do skrótu zasad. Rozgrywka toczy się przez sześć pełnych rund, a każda z nich składa się z trzech faz. W pierwszej fazie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, musicie wybrać płytki i zabrać je do swojej puli. Tutaj możecie albo dobrać je z jednego warsztatu, albo ze środka stołu. Niezależnie od waszej decyzji, musicie pobrać wszystkie kafle z jednego koloru. A jeśli jest dostępny kolor atutowy, to on również trafia do was. Pamiętać musicie jednak, że osoba zgarniająca żetony ze środka stołu jako pierwsza, dostanie niestety ujemne punkty, ale otrzyma żeton pierwszego gracza, który daje pierwszeństwo wyboru w kolejnych turach. Gdy wszystkie kafelki znikną ze stołu, przechodzimy do drugiej fazy, w której układamy zebrane płytki i punktujemy. W swojej turze sprawdzacie, czy posiadacie odpowiednią liczbę płytek wymaganego koloru, aby położyć je na wybranym miejscu na planszy. Jeśli tak, to kładziecie dokładnie jedną z nich na wybranym polu, a pozostałe odrzucacie do wspomnianej wcześniej kartonowej wieży. Ostatnią fazą jest przygotowanie do kolejnej rundy, czyli przesunięcie znacznika na planszy punktacji, aby odzwierciedlić odpowiednią rundę oraz dołożenie nowych kafelków do warsztatów. Gra toczy się w ten sposób przez sześć pełnych rund. Po ostatniej następuje doliczenie punktów za spełnione wymagania, a gracz z największą ich ilością zwycięży.

W grze występuje mechanika koloru atutowego, który zmienia się co rundę. Warto z niej korzystać, gdy nie macie odpowiedniej liczby płytek w potrzebnym kolorze albo nie chcecie ich zużywać. Możecie wtedy je zastąpić płytkami w kolorze atutowym bieżącej rundy. Jednak wciąż musicie mieć co najmniej jedną płytkę właściwego koloru, którą położycie na planszy. Kolejną ciekawą mechaniką jest premia w formie dodatkowych płytek, które pobieracie z planszy punktacji za spełnienie odpowiedniego warunku. Uzyskane w ten sposób płytki, możecie wykorzystać jeszcze w tej samej rundzie.

Tak pokrótce prezentuje się gra Azul: Letni Pawilon. Jest to przyjemna gra logiczna, w której pomimo swojej prostoty trzeba nieźle się nagimnastykować, aby uzyskać jak najlepszy wynik. Bardzo spodobała się nam występująca interakcja między graczami. Wiadomo, że każdy realizuje swój zaplanowany cel i będą zdarzać się sytuacje, że ktoś podbierze nam upatrzony kolor. Jednak w takich sytuacjach trzeba zrewidować swoje plany w drugiej fazie – układania kafelków. Z pomocą przychodzą wspomniane bonusy – gdy zamkniemy odpowiedni obszar, możemy dobrać od jednego do trzech dodatkowych kafelków. A to już może zmienić diametralnie sytuację na naszej planszy. Dodatkowo, istnieje możliwość odłożenia sobie kafelków na przyszłą rundę, jeśli nie chcemy lub nie możemy wszystkich wykorzystać. Jednak po ostatniej rundzie takie nadmiarowe kafelki staną się ujemnymi punktami.

W grze występuje syndrom kolejnej i jeszcze jednej partii. Po skończonej rozgrywce będziecie mieli ochotę na jeszcze jeden meczyk. Odczuwalna będzie też krótka kołderka – często odczujecie ból, kiedy myślicie i myślicie, jak wyczarować jeszcze jeden dodatkowy ruch, żeby zdobyć ten upragniony kafelek, aby odblokować bonus. Dzięki temu, w Azul – Letni Pawilon mogą występować downtime’y – można grać swobodnie z banalnymi ruchami, ale można też ostro główkować i wymyślać kilka scenariuszy, by końcem końców znaleźć najbardziej owocne rozwiązanie.

Azul – Letni Pawilon polecamy przede wszystkim graczom, którzy lubią gry logiczne. W prostocie zasad kryje się piękno tej gry. Można ją rozłożyć w 5 minut, wytłumaczyć zasady w kolejne 10, a następnie, zanim się spostrzeżecie, to będziecie grać już trzecią partię. Jest to tytuł, który może być pierwszą grą osób początkujących – na pewno im się spodoba i zaczną odkrywać kolejne interesujące gry planszowe. Zdecydowanie zachęcamy do wypróbowania gry Azul – Letni Pawilon.


Nazwa: Azul – Letni Pawilon
Wydawnictwo: Lacerta
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

 Gandalf - Księgarnia Internetowa

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive