1 cze 2020

Rodzina Magii i Miecza się powiększa – recenzja gry Talisman – Legendarne Opowieści

W półświatku graczy planszówkowych chyba nie ma osoby, która przynajmniej nie słyszała o grze Talisman – Magia i Miecz. Tytuł ten ma wielu zwolenników, jak i wrogów. Ale to nie czas i miejsce na debatę o wadach i zaletach. Teraz jest czas na recenzję nowej gry wydawnictwa Galakta, której fabuła toczy się we wspomnianym wcześniej świecie miecza i topora. Świecie magii i zaklęć. Zapraszamy na przygodę, jaką jest lektura naszej recenzji gry Talisman – Legendarne Opowieści.

Talisman – Legendarne Opowieści to familijna, kooperacyjna gra planszowa dla 1-6 graczy w wieku 8+. Zdecydowanie się nie zgadzamy z sugerowanym wiekiem na pudełku – sądzimy, że z pomocą rodziców (w końcu jest to gra rodzinna) poradzą sobie nawet i młodsze dzieci. W grze wcielamy się role nieustraszonych Poszukiwaczy i ruszamy na wyprawę, której celem jest odnalezienie pięciu Talizmanów, zanim to zrobią siły wroga. A gdy po udanej współpracy, przy potyczkach z potworami i rozegraniu wszystkich scenariuszy… kto wie, może kolejne pokolenia będą opowiadać o was legendy?

Wykonanie gry Talisman – Legendarne Opowieści stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. W dużym pudełku znajdziemy sporo elementów – od kafli lokacji, przez kartonowe figurki Poszukiwaczy, do naprawdę sporej ilości żetonów różnego rodzaju. Warto wyróżnić ciekawe, aczkolwiek pochłaniające lwią część przestrzeni w pudełku, rozwiązanie z przetrzymywaniem figurek oraz żetonów danej postaci. Elementy te schowane są w dedykowanym dla danej postaci płóciennym worku. Przypominają one trochę sakiewki na monety lub zioła. Zdecydowanie są ciekawostką w grze, a oprócz tego odgrywają pewną rolę mechaniczną, o której opowiemy w dalszej części tekstu. Jednak nawet dobrze pozwijane i tak wciąż zajmują sporo miejsca w pudełku. Trzeba się sporo napracować, aby dobrze ułożyć wszystkie elementy i je domknąć. Ilustracje? Bardzo nam się spodobały. Bije od nich bajkowe wykonanie i widać, że gra jest przeznaczona do rodzinnych rozgrywek, bo dominuje kreskówkowa stylistyka. Ponadto wszystkie postacie są ładnie i starannie narysowane. Każda się do nas uśmiecha, a i potworki są takie mało straszne.

Przeżyjmy zatem tę epicką wyprawę po Talizmany wspólnie. Przez instrukcję przebrniecie w mgnieniu oka – jest napisana bardzo przystępnie oraz jest wspomagana wieloma przykładami wraz z ilustracjami występujących sytuacji. Przygotowanie jest bardzo proste i polega na wyborze Poszukiwacza przez uczestników rozgrywki, a następnie postępowaniu według instrukcji zawartych w Księdze Przygód. Gra Talisman – Legendarne Opowieści składa się z pięciu scenariuszy, a każdy z nich ma swój stopień trudności – im mniej czasu zdecydujemy się mieć w danej rozgrywce, tym więcej punktów możemy zdobyć. Gdy wszystko i wszyscy będą gotowi do gry, partię rozpoczyna najmłodszy gracz. Rzuca kością ruchu i przesuwa swój pion do tylu pól, ile oczek pokazuje kość (wyrzucając 3, można się przesunąć o 1, 2, 3 pola lub wcale). Następnie, jeśli bohater stoi na polu z Żetonem Przygody, odwraca je i rozpatruje z nimi spotkanie. W pierwszej kolejności Poszukiwacz musi rozegrać walkę z ewentualnymi potworami. Losuje więc ze swojego Worka Poszukiwacza trzy żetony i wykłada je przed sobą. Jeśli wylosowane symbole pokrywają się z symbolami przedstawionymi na Żetonie Potworka, gracz wygrywa walkę. Jeśli przegrał, to żeton wroga pozostaje na miejscu, aż ktoś go nie pokona w kolejnych próbach. Po wygranej potyczce Poszukiwacz może zdobyć nagrodę w ilości równej do pobitych wrogów. Losuje ją z dedykowanego worka i wrzuca do swojego worka poszukiwacza. Jednak gdy uzna, że innemu graczowi się bardziej przyda – przekazuje mu ją. Od tej pory gracze mają większe szanse na pozytywne efekty podczas potyczek. Po tym tura gry przechodzi na kolejnego gracza.

To tyle, jeśli chodzi o część mechaniczną – nie jest to bardzo skomplikowane prawda? Waszym zadaniem jest jednak zdobycie pięciu Talizmanów. Będziecie je zdobywać kolejno co scenariusz, a w każdym z nich czekać na was będą różne przygody, takie jak np. zbieranie ziół, ratowanie wróżek, polowanie na smoka. Każdy scenariusz ma swój limit czasowy i jeśli go przekroczycie, to niestety, ale będziecie musieli przejść go jeszcze raz. Po każdym wybranym scenariuszu dostajecie Talizman z odpowiednią liczbą gwiazdek – zależy ona od początkowego ustawienia czasu gry, jaki wybraliście – im krótszy, tym więcej punktów. Jeśli w każdym scenariuszu zdobyliście po trzy gwiazdki – to przeszliście grę na legendarnym poziomie. Gratulacje!

Gra Talisman – Legendarne Opowieści to rodzinny, kooperacyjny tytuł planszowy dla najmłodszych. Czy zatem starzy wyjadacze Magii i Miecza nie mogą zagrać w najnowszy tytuł z tego uniwersum? Naszym zdaniem mogą. W pierwowzorze liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i zew przygody. W Legendarnych Opowieściach zachowano klimat wędrówek, zdobywania ekwipunku i przeżywania niesamowitych zdarzeń. Oczywiście dostosowując wszystko pod docelowy target, jakim są najmłodsi Poszukiwacze Talizmanów.

Legendarne Opowieści to gra o świetnej fabule w fantastyczno – przygodowym klimacie. Każdy z pięciu scenariuszy prowadzi nas przez grę swoją historią, a i same scenariusze często blokują nas przed pójściem o krok do przodu i wymagają od nas spełnienia odpowiednich warunków. Ciekawostką jest to, że za przegraną walkę z potworem, nasi Poszukiwacze nie otrzymują żadnych obrażeń. Jest to swojego rodzaju ułatwienie dla młodszych graczy. Naszym głównym przeciwnikiem jest tak naprawdę… czas. Im więcej go poświęcimy na jedno zadanie, tym mniej może nam go pozostać przy trudniejszym, a co za tym idzie – możemy przegrać scenariusz.

Gra oprócz tego, że rozwija wyobraźnię u najmłodszych, to zdecydowanie uczy współpracy. Dzieci będą miały okazję planować również kolejne działania – podczas gdy ktoś się zajmie wybijaniem stworów, druga osoba już będzie się poruszać i szukać miejsca docelowego w scenariuszu. Twórcy gry, aby urozmaicić zabawę, wpletli w każdy scenariusz pewne zagadki i aby je rozwiązać, trzeba się wykazać spostrzegawczością.

Talisman – Legendarne Opowieści to kooperacyjna gra rodzinna, do której zasiądą najmłodsi gracze wraz z rodzicami. Aczkolwiek mamy nadzieję, że również i osoby szukające gier z ciekawą fabułą, znajdą tutaj coś dla siebie. Do gry w Legendarne Opowieści zachęcają wróżki, smoki oraz wiele innych fantastycznych stworów. W scenariuszach nie brakuje klimatu, co na pewno zachęci najmłodszych do eksplorowania różnych światów – nie tylko Magii i Miecza, ale również np. Władcy Pierścieni. Polecamy najmłodszym graczom, a starszych zachęcamy do spróbowania!

Nazwa: Talisman – Legendarne Opowieści
Wydawnictwo: Galakta
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 
Gandalf.com.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive