22 cze 2020

Wszyscy na start - rozpoczynamy rzeczny wyścig łososi– recenzja gry Pod Prąd

Potomstwo - dla niektórych cud, dla innych kolej życia. Każdy gatunek ma swoje schematy i rytuały związane z rozmnażaniem. Dla przykładu, jesienią łososie odbywają wyczerpującą podróż ze słonych wód do  miejsca swoich narodzin - źródła rzeki. Jest to fascynujące jak ryby te mają zakodowaną potrzebę powrotu. Zachęcamy do zgłębienia tematu a jednocześnie chcemy wam przedstawić grę pod tytułem Pod prąd wydawnictwa Muduko.

Gra Pod prąd to kafelkowa, logiczno-strategiczna gra familijna dla 2-5 graczy w wieku 8+. Podczas rozgrywki sterujecie ławicą łososi, wędrującą w górę rzeki, aby złożyć jaja w miejscu swoich narodzin. Jednak, zanim to nastąpi, musicie im pomóc pokonać wiele przeszkód. Aby przetrwać, unikajcie głodnych niedźwiedzi, drapieżnych orłów czy zwinnych czapli. Gdy wszystkie łososie dotrą do ikrzyska u źródła rzeki, następuje podliczenie punktów, a zwycięzcą zostaje gracz z największą ich liczbą.

W małym pudełku znajdziecie sporo elementów. Sercem gry są heksagonalne kafelki reprezentujące strumień rzeki, które dokładane są w trakcie gry. Dodatkowo otrzymujecie drewniane żetony łososi w pięciu barwach wraz ze znacznikami do oznaczania koloru gracza. Dla urozmaicenia rozrywki, autorzy gry dołączyli także żetony umożliwiające grę w różnych wariantach. Całość wykonana jest na wysokim poziomie. Elementy są solidne, a ilustracje w grze są niespotykane i przyciągające wzrok.

Wiecie już, że celem w grze jest przeprowadzenie ekipy łososi całej, zdrowej i bezpiecznej w górę rzeki, by mogły one złożyć jaja. Jak zatem to wygląda w praktyce — w grze? Rozgrywka toczy się w rundach, podczas których każdy z graczy wykonuje swoją turę. Schemat jest prosty - rozbudowa rzeki i ruch. Ruch wygląda następująco – mając do dyspozycji pulę pięciu punktów ruchu, musicie wykorzystać je wszystkie, aby przesunąć swoje żetony łososi. Od was zależy, jak je rozdzielicie na poszczególne żetony, ale popamiętajcie - łososie nie mogą się poruszać w dół rzeki. Do wyboru macie pływanie lub skakanie. Ryby mogą przepływać bez problemu z jednego kafla na sąsiedni, jeśli nie widnieją na nim żadne przeszkody. Pływanie kosztuje Was 1 punkt ruchu za każdy kafelek. Skakanie jest szybszą formą podróży, ale zużywacie też więcej punktów. Skok może odbywać się jedynie w linii prostej a jego koszt to 1 punkt (jako koszt stały) plus 1 jeden za każdy kafelek (przeskoczony oraz ten na którym wylądujecie). W ten sposób rozgrywka toczy się do momentu, aż wszystkie pozostałe żetony ryb dotrą do źródła rzeki, gdzie złożą swoje jaja, a wy podliczycie finalne punkty.

Napisaliśmy „pozostałe”, bo w trakcie rozgrywki natraficie na wiele przeszkód i może się, niestety,  zdarzyć, że sterowane przez was łososie zostaną pożarte przez głodne drapieżniki. W końcu, gdyby sama rozgrywka miałaby polegać tylko na przesuwaniu kilku żetonów, to byłoby nudno, nieprawdaż? W grze jest kilka tak zwanych „przeszkadzajek” – są nimi zwierzęta polujące na naszą ławicę (niedźwiedzie, czaple i orły). W zależności od Waszego ruchu mogą one zmniejszyć liczbę łososi w Waszym stadzie. Co więcej, na rzece często występują  wodospady, które Wasze łososie będą musiały przeskoczyć oraz skały, które ograniczają przestrzeń w rzece. Warto tutaj wspomnieć, że kafelki, po których przemieszają się ryby, mają limit miejsc zależny od liczby graczy. Jednak, autorzy zadbali też o wsparcie dla dążących do celu zwierząt dodając kafelki prądów rzecznych, które pomagają rybom i umożliwiają ich szybsze poruszanie się.

Tak w skrócie prezentują się zasady gry Pod prąd. Jednak w grze jest parę dodatkowych wariantów, które bardzo ciekawie urozmaicają rozgrywkę. Wspomniane przez nas wcześniej prądy rzeczne pozwalają na przesunięcie żetonu łososia na sąsiedni kafelek bez ponoszenia kosztu ruchu. Możecie również wykorzystać żetony wirów – gdy skończycie ruch swoją rybą na nim w dowolnym momecie, automatycznie kończy się tura gracza.

Gra Pod prąd wydawnictwa Muduko to bardzo przyjemna i ciekawa gra familijna. Z jednej strony mamy wyścig i rywalizację wśród graczy o to, kto pierwszy dopłynie na metę. Z drugiej musimy jednocześnie główkować i planować ruchy, aby nasze żetony łososi nie wpadły w pułapkę dzikiej zwierzyny, ponieważ nie zawsze sprawdza się tutaj zasada kto pierwszy ten lepszy, ze względu na system liczenia punktów. Niestety czasem zdarzy się, że nie będzie innej możliwości i będziecie przemieszczać znaczniki na pola z drapieżnikami, co zaowocuje zmniejszeniem populacji Waszych łososi. Jednak takie poświęcenie może przynieść korzyść pozostałym waszym rybom – na przykład najedzone orły odlatują i nie będą już polować.

Bardzo polecamy grę Pod prąd – pod przykrywką zwykłej gry wyścigowej kryje się naprawdę solidna gra logiczno-strategiczna. W myśl przysłowia "jedna jaskółka wiosny nie czyni" tak jeden łosoś (choć pierwszy na mecie) nie wygra z czterema rybami przeciwnika, które dotarły za nim. Dlatego,  planujemy nasze ruchy w taki sposób, by zmuszać rywali do zmiany trasy na bardziej niebezpieczną. Warto zainteresować się tym tytułem ze względu na proste zasady, wpadające w oko ilustracje oraz dużą regrywalność. Na zakończenie dodamy tylko, że małe pudełko świetnie się zmieści w kieszeni plecaka – nie zapomnijcie spakować gry, gdy będziecie się wybierać na jakąkolwiek wycieczkę!

Nazwa: Pod prąd
Wydawnictwo: Muduko
Rok wydania: 2020

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Muduko
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive