1 lip 2020

Zbuduj unikatową wioskę cyfrowo! - recenzja gry Charterstone Digital

Z powodu ostatnich wydarzeń na całym świecie swoją popularność zdobywają gry planszowe w wersji elektronicznej. Na nasz telefon i komputer trafił Charterstone: Digital Eddition od studia Acram. Czy ta gra ma szansę na zdobycie tak dużej popularności jak jej planszowa wersja?

Charterstone: Digital Edition to elektroniczna wersja gry planszowej o tym samym tytule. Mieliśmy przyjemność recenzować ją prawie dwa lata temu. Wersja cyfrowa dostępna jest na STEAM, iOSa i Androida, a w planach jest jeszcze wersja na Nintendo Switch. Mechanika gry to nic innego jak worker-placement, czyli wysyłanie naszych pracowników, by zdobywali dla nas surowce, budynki, karty czy inne różne kwestie (nie chcemy za wiele spoilerować).

Nie będziemy się tutaj rozpisywać na temat mechaniki w grze, gdyż bezspoilerowo opisaliśmy ją w recenzji gry Charterstone, do przeczytania której Was bardzo zachęcamy! Chcieliśmy tutaj nadmienić, że sama forma rozgrywki jest w bardzo dobry sposób przeniesiona na wersję elektroniczną, więc Ci, którzy znają grę ze stołów, będą musieli zapoznać się jedynie z tym „co gdzie jest”. W wersji na ekranie przeniesione zostały grafiki z gry planszowej i wszystko ładnie się ze sobą zgrywa.

W cyfrowym Charterstone mamy możliwość rozegrania pełnego samouczka, który bardzo fajnie pokazuje, jak grać. Następnie wybieramy, czy gramy kampanię, czy pojedynczą rozgrywkę. Jest oczywiście możliwość grania ze znajomymi zarówno w formie multiplayer, jak i gorące krzesła. Rozegraliśmy pełną kampanię oraz kilkanaście partii i ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, zacięło nam się tylko raz i to raczej z naszej winy (kwestie sprzętowe).

Czy warto sięgnąć po wersję elektroniczną? Naszym zdaniem tak. Jest to bardzo dobrze i ciekawe przeniesienie, a wręcz odzwierciedlenie planszowej wersji Charterstone. Te same postacie, te same skrzynki, bonusy i decyzje. Jedna partia na telefonie (z tych początkowych) to około 30-40 minut, co w porównaniu z grą planszową – w której dla porządku trzeba było bardzo dobrze rozkładać i składać grę – to praktycznie chwila. I właśnie tę chwilę w podróży, w oczekiwaniu czy po prostu w wolnym czasie warto wykorzystać na rozegranie partyjki Charterstone!


Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy Acram Digital


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive