30 lip 2020

Twarzą w twarz! - recenzja gry Ale Japa

Gry planszowe to nie zawsze rzucanie kością i przesuwanie pionków. Często na rynku pojawiają się tytuły, w których liczy się spostrzegawczość, wyobraźnia lub dedukcja. Są gry, które wprowadzają nawet elementy interakcyjne! Na przykład w grze Kraina Snów zakładamy maskę na oczy, w grze Kim jest Janusz? gramy w kalambury dmuchaną lalką. Wydawnictwo Alexander wydało pozycję, która łączy grę bazującą na refleksie z elementami przebierania się. Ubierzcie więc skarpetki i sprawdźcie sami!

Ale Japa to planszowa gra sprawdzająca refleks i spostrzegawczość. Przeznaczona jest dla 2-5 osób w wieku 6+. W tym tytule będziecie ubierać maski z bardzo zabawnymi minami i wskazywać osoby, których maska jest aktualnie pokazana przez wylosowaną kartę. Zwycięzcą zostanie osoba, która okaże się najlepszym łowcą masek.

W pudełku gry Ale Japa, otwieranym jak wiele gier wydawnictwa Alexander, znajdziemy parę ciekawych elementów. Są to, przede wszystkim, wspomniane wcześniej maski, do tego pionki graczy, aż 110 kart oraz instrukcja. Same karty przedstawiają zdjęcia wspomnianych masek, które zakładane są na twarz podczas rozgrywki. To one robią prawdziwą furorę wśród graczy. A dodatkowo, jeśli pokażecie się swoim znajomym z tą maską i w świetnych skarpetkach, to na pewno wszystkim się poprawi humor. Maski przedstawiają bardzo śmieszne miny i nie spotkaliśmy się jeszcze z inną reakcją niż pozytywna na ich widok.

Aby rozpocząć grę, wystarczy przetasować wszystkie karty i rozdać po równo wszystkim uczestnikom rozgrywki, rozdzielić pionki oraz maski. Pozostałe maski odkładamy na bok, ale w zasięgu graczy, bo będziecie je w trakcie gry zamieniać. W swojej kolejce aktywny gracz dociąga i odkrywa jedną ze swoich kart. Ważne jest, żeby odkrył w taki sposób, aby wszyscy gracze mieli szansę ją jednocześnie zobaczyć. I w tym momencie zaczyna się zabawa! Grający szukają osoby, która ma założoną maskę wskazaną przez właśnie wyłożoną kartę. Kto pierwszy rozpozna tę osobę, musi jak najszybciej przechwycić jego pionek. Gdy zrobi to poprawnie, zgarnia kartę maski do swojej puli jako punkt zwycięstwa. Jeśli jednak się pomyli, musi oddać swoje uzbierane punkty. Oczywiście osoba z poszukiwaną maską może się również bronić i też złapać swój pionek. Wtedy też dostaje ona punkt. Przed wyłożeniem następnej karty, zawodnik, którego maska właśnie została wskazana, musi zmienić swoje oblicze na nowe. I tak gra się toczy do momentu, aż wszystkie wasze karty zostaną zagrane. Możecie ewentualnie ustawić sobie jakieś ograniczenie czasowe lub określić konkretną liczbę rund. Zwycięży najbardziej spostrzegawczy gracz!

Tytuł Ale Japa jest bardzo oryginalny jak na grę planszową. Jest na pewno emocjonujący — dzieci będą miały kupę zabawy i śmiechu podczas przymierzania masek. Te są naprawdę śmieszne i rozweselające! Rozweselające mogą być też skarpetki firmy Many Mornings! Polecamy tę grę także dorosłym, jako szybki przerywnik między trudnymi tytułami, aby zrelaksować umysł lub jako szybką pozycję imprezową na wasze parapetówki.

Ceni się fakt, że rozgrywka nie jest długa. Jest za to angażująca i wasze pociechy na pewno będą chciały w nią grać bez końca. Dodatkowym pozytywnym walorem jest to, że dzieciaki będą ćwiczyły refleks i spostrzegawczość. Rozwój przez zabawę! Ale Japa wydawnictwa Alexander zadowoli zarówno młodszych jak i starszych graczy.

Nazwa: Ale Japa
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2018
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Alexander za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Alexander

Partnerem artykułu jest także sklep Many Mornings
Many Mornings


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive