12 sty 2018

Weź Janusza i pokazuj hasła! - recenzja gry Kim jest Janusz?

Różnego typu kalambury były już na naszej stronie opisywane wielokrotnie. Mieliśmy Imago czy Inspektora Tusza, a dziś mamy dla Was coś, co z pewnością odmieni Wasze przyszłe imprezy. Chcielibyśmy Wam zaprezentować grę wydawnictwa Trefl, w której główną rolę odgrywa… dmuchana lalka! Zapraszamy więc do zgadnięcia Kim jest Janusz?

Kim jest Janusz? to gra imprezowa, która bazuje na podstawowych zasadach kalamburów, z jedną odmianą – hasła do odgadnięcia pokazujemy za pomocą dmuchanego Janusza. Gra przeznaczona jest dla grupy do 8 osób, choć grając drużynowo można zagrać w większej grupie. W dużym (jak dla nas za dużym) pudełku znajdziemy małe karty (110 sztuk – 440 haseł), notes, dmuchanego Janusza, instrukcję, łatkę naprawczą, pudełko na karty i klepsydrę. Całość wykonana jest humorystycznie.

Zasady gry są bardzo proste i opierają się na dobrze znanym wszystkim kalamburom. Gracz bierze Janusza oraz losuje kartę, na której są w sumie 4 hasła. Na początku ustalamy, czy gramy stroną żółtą, czy zieloną. Gracz pokazujący podaje kategorię hasła (które bywają różne, np. Kim jest Janusz, Co robi Janusz, Co przytrafiło się Januszowi itp.). Pozostali gracze mają za zadanie zgadnąć hasło w ciągu 45 sekund odmierzanych przez klepsydrę. Odgadujący gracz zdobywa punkt, rozgrywamy 4 rundy, a każda trwa tyle, ilu jest graczy. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów na koniec partii.

Podczas rozgrywki w Kim jest Janusz spotkaliśmy się z bardzo różnymi opiniami. Część osób uważała, że lalka Janusza jest wręcz obleśna i nie miały ochoty za jej pomocą grać. Mimo wszystko dało się ich przekonać, co sumarycznie skończyło się bardzo dobrze.

W zależności od liczby osób gra może potrwać do godziny. Dużo też zależy od pomysłowości graczy i ich umiejętności wcielenia się w Janusza. My ogrywaliśmy grę zarówno w gronie 4 osobowym, jak i na zabawie Sylwestrowej. Podczas obu tych imprez bawiliśmy się naprawdę dobrze. Gra jest niepowtarzalna i bardzo regrywalna, a to dzięki aż 440 hasłom.

Kim jest Janusz z pewnością sprawdzi się na każdej dobrej imprezie, na której będą ludzie z dobrym poczuciem humoru. Hasła bywają bardzo różne, a brak możliwości odtwarzania jakichkolwiek dźwięków powoduje, że nawet te prostsze hasła stają nie trudne do pokazania. No bo jak pokazać brzuchomówcę czy poród!


Zdecydowanie polecamy tę grę każdemu, kto szuka „innej” gry planszowej na imprezę. Zdecydowanie ta odmiana kalamburów rozbawi Was do łez, nawet tych, którzy wcześniej mieli jakieś negatywne skojarzenia patrząc na tytułowego Janusza. Polecamy sprawdzić tę grę!

Nazwa: Kim jest Janusz?

Wydawca: Trefl

Rok: 2017

Sugerowana cena: 85 zł

Za grę dziękujemy:
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive