31 sty 2018

Relacja z Portalconu nr 10!

W dniach 27.01 oraz 28.01 odbył się kolejny Portalcon, tym razem oznaczony okrągłym numerem 10. Fani gier planszowych, a zwłaszcza tych wydawanych przez wydawnictwo Portal Games zjechali się z całej Polski do klubu studenckiego Spirala w Gliwicach. Oby dwa dni opiewały w wiele atrakcji. Wiele osób chciało zagrać zarówno w znane już tytuły Portalu, jak i w nowości. Pomiędzy rozgrywkami można było także uczestniczyć w kilku ciekawych wydarzeniach, które wam teraz krótko streścimy.


Na dzień dobry, każdy z uczestników PortalConu po zakupie biletu, otrzymał małego gift baga z różnymi dodatkami do np. Osadników NI czy Pierwszych Marsjan. W okolicy działał też sklepik, gdzie jeśli komuś spodobała się jakaś gra, mógł ją sobie zakupić do własnej kolekcji. Pierwszym głównym punktem imprezy było podsumowanie roku 2017 w wydawnictwie oraz zapowiedź planów wydawniczych na rok 2018 przez samego Prezesa - Ignacego Trzewiczka. Dowiedzieliśmy się, że rok 2017 był pracowitym rokiem dla Portalu. Wydali wiele ważnych i dużych tytułów, walczyli z opóźnieniami na produkcji oraz transporcie, a także toczyli wiele negocjacji z wydawnictwami w Polsce i na świecie, aby w 2018 zaskoczyć nas jeszcze bardziej swoimi nowościami. I faktycznie. Gdy pan Prezes ogłosił najważniejsze nowości na obecny rok, na sali można było usłyszeć szum z niedowierzania i podniecenia.

Największą nowością, która zostanie wydana w 2018 roku przez wydawnictwo Portal jest oczywiście Rising Sun. Jest to najnowszy tytuł Erica Langa, autora znanych gier takich jak Blood Rage, czy Chaos w Starym Świecie. W grze wcielamy się w dowódcę jednego z klanów i staramy się zdobywać kontrolę na wybranych obszarach za pomocą naszej armii. Piękne wykonanie, duże, pełne detali figurki oraz ciekawe mechaniki. Zdecydowany hit! Drugą falę ekscytacji na sali wywołało ogłoszenie, że Portal wyda grę znaną już na całym świecie - Fotosyntezę. Jednak największe poruszenie było po ogłoszeniu faktu, że Portal przejmuje prawa do gry Mage Knight i wyda je w odświeżonej wersji w boxie z trzema dodatkami!

Oprócz tych absolutnych hitów wydawnictwo Portal ma w planach wydać kilkanaście gier. I to w ciągu najbliższego półrocza. Wśród innych tyułów znajdują się: Monolith Arena, dodatek do Robinsona Crusoe, Zombiecide, Aeon's End, SteamRollers - Maszyny Parowe, Inis, Wystawa Światowa, ExLibris, Gniew, Sentiment, Detektyw, Ethnos, Castles of Caladale, DeCrypto. Oprócz tego czeka nas kilka dodatków do znanych już gier. Wspomniany już Robinson Crusoe dostanie potężny dodatek, który zmieni całkowicie rozgrywkę. The Others, Artefakty Obcych, Neuroshima Hex to kolejne tytuły, które wjadą na wasze stoły z dodatkami, a jeśli jesteście fanami Osadników NI, to na pewno zagracie całkowicie nową frakcją - Amazonkami.

Po ogłoszeniu planów wydawniczych wszyscy udali się do sali gier, gdzie pracownicy i wolontariusze Portalu już czekali, aby zacząć tłumaczyć zasady właśnie ogłoszonych tytułów. Największym zainteresowaniem cieszyła się zdecydowanie Fotosynteza oraz Rising Sun. My sami z wielką chęcią zasiedliśmy i ograliśmy większość tytułów. Pewne hity są niepodważalne, ale nie można zapominać o innych grach, które są również bardzo dobre. I tak oto chcemy wspomnieć tutaj o trzech grach, na których wydanie równie mocno czekamy. Pierwszą z nich jest Ethnos - ciekawa gra typu area control w klimacie fantasy. Zbieramy przewagę w danym rejonie przy pomocy zebranych band elfów czy też minotaurów, ale z takim haczykiem, że jeśli nie wykorzystamy wszystkich naszych bohaterów to mogą trafić one do naszego przeciwnika. Drugą grą, która przykuła naszą uwagę jest Aeon's End, bo lubimy gry kooperacyjne oraz gry wymagające, a taką jest właśnie ten tytuł. Mechanika gry ostro daje graczom popalić i żeby wygrać, trzeba ostro główkować i współpracować. Trzecim tytułem jest DeCrypto. Ciekawa gra drużynowa, w której staramy się odgadywać ciągi liczbowe za pomocą haseł i skojarzeń do konkretnego słowa. Tajniacy zyskali właśnie rywala.

Skoro już mówimy o grach to chcielibyśmy Wam opowiedzieć o hicie Portalu, który został zapowiedziany już w zeszłym roku, ale teraz pracę poszły znacznie dalej. Chodzi oczywiście o Detektywa, którego autorem jest Ignacy Trzewiczek i Przemysław Rymer. Detektyw: kryminalna gra planszowa to tytuł, który musi trafić na stół każdego fana Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirota. Choć tematycznie bardziej może pasuje do współczesnych CSI to chciałbym Was zapewnić, że fani kryminałów będą zadowoleni. I trybu Legacy również.

Detektyw: Kryminalna Gra planszowa to kooperacyjna gra pozwalająca się wcielić graczom w detektywów agencji Antares, w której przyjdzie nam rozwiązywać nie lada zagadki. Bardzo ważnym aspektem gry jest przebijanie czwartej ściany – do rozwiązania wielu spraw będziemy musieli, jak to w życiu bywa, posiłkować się wyszukiwarką Google, mapami i Wikipedią. Bez tego nie da rady rozwiązać kolejnych scenariuszy! Mieliśmy okazję zagrać w pierwszy scenariusz Detektywa i możemy Wam powiedzieć jedno: nigdy nie graliśmy w tak klimatyczną grę. Mimo, że na salach wokół panował hałas to siedząc przy stole skupialiśmy się tylko nad tym co musimy rozwiązać. Sprawa nie była łatwa, ale udało się. Największym atutem tego tytułu jest łatwa możliwość jego rozbudowy o kolejne scenariusze. W podstawowej wersji gry otrzymamy 5 scenariuszy, które ściśle, według zapewnień twórców, będą ze sobą się łączyły w dość mocny sposób. Już mieliśmy próbkę tego, gdyż w trakcie historii otrzymaliśmy karty tła, które wykorzystamy dopiero w kolejnych scenariuszach. Do Detektywa można zasiąść od 1 do 5 osób, nam najlepiej grało się w 4, ale w mniejszą liczbę graczy, tytuł nadal jest bardzo dobry i klimatyczny. Z czystym sumieniem możemy Wam go polecać i obiecujemy męczyć Portal o udostępnienie kolejnych scenariuszy do grania! Póki co udało nam się tylko wyciągnąć, że kolejne scenariusze są trudniejsze i bardziej zagmatwane, więc musimy pamiętać, by nie wyrzucać swoich notatek z poprzednich rozgrywek. Nie możemy się doczekać!

Gdy pierwsze emocje już opadły, a przecieki poszły w świat za pomocą social media, osoby które nie czekały w kolejce do stolika z grą mogły się udać na Portalowe wspominki. Ignacy Trzewiczek wraz z Michałem Oraczem oraz Rafałem Szymą dzielili się z nami swoimi dobrymi i złymi wspomnieniami z czasów, gdy Portal stawiał swoje pierwsze kroki na polskim rynku. Ci, którym wydawało się, że znają dobrze gry wydawnictwa, mogli spróbować swoich sił w konkursie wiedzy inspirowanym słynnym 1z10. A jeśli komuś się nie powiodło, miał jeszcze szansę wygrać ciekawe nagrody w loterii. Dzień drugi upłynął trochę spokojniej. Po ogłoszeniu swoich absolutnych TOP10, Prezes nagrał na żywo podcast 2 Pionków oraz odpowiadał na najczęściej zadawane pytania oraz wiele innych niezadanych wcześniej.

Cała impreza przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Osoby, które miały chęci i siły by grać dalej w gry planszowe, mogły się przenieść do hotelu Łabędy, gdzie na uczestników Portalconu czekała specjalna sala na after party. Tam spotkaliśmy się z kilkoma serwisami po fachu – z Geek Factory, Po-Gra-My, Angry Boardgamer czy z Filipem i Irkiem z wydawnictwa Board&Dice. Wymieniliśmy wiele różnych uwag na przeróżne tematy, pogadaliśmy i pobawiliśmy się (zdecydowanie trzeba powtórzyć Switch Battle). Było nam mega przyjemnie spędzić czas w tak doborowym towarzystwie i żałujemy, że nie mamy możliwości spotykania się częściej (kilometry robią swoje). Mimo wszystko chcieliśmy im raz jeszcze podziękować za świetnie spędzony czas

Atmosfera podczas trwania konwentu była radosna. Wszyscy chodzili z uśmiechem na twarzy, chętnie grali zarówno w nowości jak i w starsze tytuły, żywo dyskutowali o planach wydawniczych Portalu. Co rusz można było usłyszeć kątem ucha podniecone opinie na temat Mage Knight' a. Portal Con numer 10 zakończył się z pozytywnym nastawieniem na cały najbliższy rok, a nam wszystkim pozostało czekać teraz na daty premier wszystkich zapowiedzianych gier. Na zakończenie dodamy tylko, że już za rok Portal będzie obchodził 20-lecie działalności. Tak więc trzymamy kciuki za całą ekipę wydawnictwa, bo czeka ich naprawdę pracowity okres.


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive