11 sty 2018

Odbuduj królestwo przy pomocy swojej wyobraźni - recenzja gry Fantazja


Gier planszowych dla dzieci powstaje bardzo dużo, więc trzeba się dobrze zastanowić, co może się spodobać naszym pociechom. Czy będzie to wyścig wielbłądów, czy budowanie domku na drzewie, a może odbudowa magicznego królestwa? Staramy się rzetelnie doradzać w sprawie doboru tytułów, więc dziś chcemy zaprezentować baśniową grę wydawnictwa Fox Games.

Fantazja to jednocześnie tytuł gry, jak i nazwa krainy, która została zniszczona w wyniku wojny ze złym czarnoksiężnikiem. Wcielając się w jedną z dostępnych frakcji magów, to do nas należy zadanie odbudowania i przywrócenia jej dawnego blasku. Jest to tytuł przeznaczony dla dwóch graczy w wieku 7+, a rozgrywka potrwa około 25 minut.

W średniej wielkości pudełku znajdziemy kompletne wyposażenie młodego maga, gotowego by rozpocząć odbudowę swojego królestwa. W jego skład wchodzą po 27 kafelków frakcji Rzeźbiarzy Natury oraz Inżynierów Światła, 1 kafelek Magicznego Zamku, 5 żetonów Mocy Budynków, 8 żetonów Bonusu oraz instrukcja. Całość jest schowana w dobrze zaprojektowanej wyprasce, w której wszystko ma swoje odpowiednie miejsce. Wykonanie jest na dobrym poziomie. Kafelki są twarde i trudno będzie je uszkodzić. Ilustracje w grze są bardzo ładne i bardzo bajkowe. W końcu rozmawiamy o krainie Fantazji, więc musi być ciekawie i kolorowo.

Rozgrywka nie należy do bardzo skomplikowanych. Po przygotowaniu gry, czyli ułożeniu kafelka startowego, puli żetonów i rozdaniu graczom ich frakcyjnych kafli wybieramy pierwszego gracza. Zostaje nim osoba, która jako ostatnia oglądała film Niekończąca się opowieść. Gracze wykonują swoje akcje na przemian do momentu aż żaden z nich nie może wykonać już żadnej akcji. W grze możemy wybrać jedną z trzech dostępnych akcji. Budowa Małego Budynku to dołożenie kafelka do już leżącego na stole tak, aby symbole na kaflach się zgadzały. Pozyskanie Punktu Wyobraźni polega na odłożeniu rewersem do góry jednego kafla przed siebie na przyszłość. Tak odłożony kafelek wykorzystamy do Budowy Dużego Budynku, czyli ulepszeniu wcześniej już zbudowanego mniejszego budynku.
Mały budynek, duży budynek, symbole? Brzmi to lekko zagmatwanie, ale proszę się nie obawiać, wszystko jest bardzo ładnie i prosto opisane w instrukcji. Gry dla dzieci nie mogą być zbyt trudne, prawda? Cała mechanika Fantazji polega na odpowiednim dokładaniu kafli do pozostałych, tak aby punktowały na koniec gry. Każdy kafelek ma konkretną wartość punktową, a dodatkowo punkty zdobywa się za wybudowany komplet budynków. Musimy pamiętać, że gramy przeciwko sobie, więc warto pilnować, jak szybko rozwija się nasz przeciwnik i ewentualnie mu w tym przeszkodzić. Służą do tego symbole Mrocznej Energii, które jeśli wystąpią jednocześnie obok siebie, to niszczą zbudowane wcześniej budynki. Jak już wspominaliśmy gra toczy się do momentu, gdy graczom skończą się akcje. Wtedy to kraina Fantazji zostaje odbudowana i następuje podliczenie punktów. Kto ma ich najwięcej zostaje zwycięzcą.

Fantazja wydawnictwa Fox Games to przyjemna gra dla dwóch osób. W wielkim skrócie jest to nowoczesna, ale i trudniejsza wersja klasycznego Domino. Jednak w tym niby prostym dokładaniu kafelków jest lekka nutka strategii i logicznego myślenia. Trzeba zdrowo kombinować, aby nie dać się prześcignąć przeciwnikowi oraz myśleć jak zdobyć bonusowe punkty. W grze występuje lekka doza negatywnej interakcji poprzez dokładanie kafli z Mroczną Energią. Może ona napsuć krwi przeciwnikowi, jeśli zburzymy mu takim zagraniem sporą część budynków.

Jak na grę dwuosobową mieliśmy wrażenie, że gra nam się lekko przedłuża, mimo że nie było dłuższych przestojów w ruchach graczy. Bawiliśmy się przednio coraz to częściej podkradając sobie nawzajem budynki lub niszcząc je, ale wydaje nam się, że czas rozgrywki mógłby być odrobinę krótszy. Małym minusem, który nas często męczył, była symbolika na kaflach. W początkowych rozgrywkach często się myliliśmy, zadając sobie ciągle pytanie, który budynek należy do kogo. Ale to drobny szczegół, który zanika z większą ilością rozegranych partii. Pomimo kilku malutkich minusów, które opisaliśmy wyżej, zdecydowanie polecamy grę Fantazja wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy mają ochotę zagrać w ciekawy tytuł ze swoimi pociechami.

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4,5/6
V.
Grywalność na 2 graczy
4,5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
-/6

Ocena Końcowa:4,6 

Nazwa: Fantazja
Wydawnictwo: Fox Games
Rok wydania: 2017
Za grę dziękujemy wydawnictwu Fox Games

Fox GamesShare:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive