28 lip 2020

Tajemnice i intrygi zamknięte w pudełku – recenzja gry Escape Tales: Low Memory

Gier typu „escaperoom” na rynku planszówkowym jest coraz więcej. Tak samo, jak parę lat temu można było zaobserwować rozkwit tych prawdziwych pokoi ucieczek, tak teraz autorzy gier planszowych podchwycili temat i regularnie wydawane są kolejne tytuły, w których musimy rozwiązać szereg zagadek, aby się „wydostać” i wygrać. Niedawno na nasz warsztat wjechał egzemplarz z serii Escape Tales wydawnictwa Portal. Jest to druga gra z tego cyklu i tak jak jej poprzedniczka – naprawę „daje radę”! Poznajmy więc bliżej Low Memory – zapraszamy do lektury.

Escape Tales: Low Memory wydawnictwa Portal Games to karciana gra dla 1-4 graczy w wieku 16+, której mechanika opiera się na wspomnianej wyżej koncepcji escape room. Znajdziecie w niej szereg zagadek, które będziecie musieli rozwiązać. Co jednak wyróżnia Low Memory wśród innych tytułów tego typu, to wciągająca, nieliniowa fabuła oraz brak limitu czasowego na ukończenie rozgrywki. Przeniesiecie się do roku 2060, gdzie poznacie historię trzech bohaterów oraz krok po kroku odkryjecie do ich łączy. Brzmi zachęcająco? To dobrze, bo Escape Tales: Low Memory niejednokrotnie was zaskoczy!

W średniej wielkości pudełku znajdziemy talię kart, żetony, plansze lokacji, trzy Story Booki oraz instrukcję. Tak. Tylko tyle Wam potrzeba, by zagrać. Oczywiście w połączeniu z kilkoma godzinami waszego czasu, ale o tym w dalszej części tekstu. Jakość elementcyber przestrzeń, autonomiczne pojazdy. Miłośnicy science fiction i cyberpunka będą się czuli jak u siebie. Jakoś elementów jest bardzo wysoka — karty są drukowane na grubym papierze, a żetony są drewniane. Wszystko mieści się w wyprasce, która pomaga zachować porządek w pudełku. Ilustracje w grze są minimalistyczne, nie tracą przy tym jednak na atrakcyjności. Bije z nich klimat przyszłości – zaawansowane technologie,

O zasadach nie będziemy się zbyt długo rozpisywać. Są bardzo proste i intuicyjne. Gra wręcz sama Was prowadzi przez przygody w grze dzięki załączonemu prologowi, który płynnie wtajemnicza w mechanikę. Jednak byście poznali ogólny zamysł gry, streścimy szybko reguły. Głównym elementem tytułu jest 148 kart. W trakcie rozgrywki, czytając kolejne strony story booka, będziecie proszeni, aby odkrywać konkretne z nich. W ten sposób przemierzając i badając kolejne lokacje, będziecie musieli rozwiązywać napotkane zagadki i łamigłówki. W story booku dowiecie się także ile macie w danym momencie do dyspozycji żetonów akcji, które służą do eksploracji wybranego miejsca. Jeśli wykorzystacie ich za dużo, wówczas zobowiązani jesteście do odkrycia karty stresu, która zawiera opis efektów, które należy rozpatrzyć. W ten sposób przygoda trwa, aż przejdziecie przez trzy historie. Pamiętajcie, że decyzje podejmowane przez was w trakcie Waszej rozgrywki mogą wpłynąć na zakończenie. Jeśli będziecie chcieli poznać inne możliwe scenariusze, spróbujcie zagrać ponownie.

Reguły gry Escape Tales: Low Memory są bardzo proste, więc nie musicie się martwić, że czegoś nie zrozumiecie. Instrukcja jest napisana bardzo zwięźle i w przystępny sposób a samouczek jest naprawdę przydatny. Warto dodać, że do gry wymagany jest smartfon lub komputer, gdyż w jej trakcie będziecie korzystać ze specjalnej aplikacji, by wprowadzać odpowiedzi do zagadek.

Podczas rozgrywki w Escape Tales: Low Memory mamy dużo główkowania i dedukowania, a także zbierania przedmiotów i odwiedzania nowych miejsc. Jest to gra kooperacyjna, w której wspólnie przechodzicie przez fabułę gry. Coś co nas bardzo zaskoczyło to fakt, że gra bardzo realnie oddaje klimat escape roomów. Wiadomo - nie jesteście fizycznie zamknięci w jednym pomieszczeniu, ale nadal musicie mocno rozkminiać, by pójść dalej w przygodzie.

Escape Tales: Low Memory oferuje dużo zagadek. Można, by rzec, że jest to istna fiesta zabawy intelektualnej. Jedynym minusem jest to, że gra może trwać bardzo długo, Polecamy abyście przygotowali się na jedno 9-10 godzinne spotkanie albo podzielili sobie rozwiązywanie historii na kilka sesji. Czemu rozgrywka trwa tak długo? Wszystkiemu winna jest świetnie napisana, wielowątkowa fabuła — to wy decydujecie o ostatecznych wyborach i jak poprowadzicie historię. Mamy tutaj do czynienia z małym otwartym światem – obecne jest kilka zakończeń i trzy osobne opowieści przedstawione z perspektywy różnych bohaterów.Wszystko jednak łączy się w jedną dużą przygodę i to od Was zależy jak ta historia będzie przebiegać.

Gorąco polecamy grę Escape Tales: Low Memory, ze względu na wciągającą opowieść oraz niebanalne zagadki. Jeśli lubicie gry zagadkowe oraz wypady z przyjaciółmi do escape roomów to warto sprawdzić ten tytuł oraz debiutanta cyklu - Rytułał Przebudzenia.  

Nazwa: Escape Tales: Low Memory
Wydawnictwo: Portal Games
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ 

Dziękujemy sklepowi Dragon Eye za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

Dragon Eye
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive