15 lip 2020

Słowotwórstwo to twardy orzech do zgryzienia - recenzja gry Łap za słówka! – gra karciana

Niedawno pisaliśmy dla was o najnowszej grze z serii „gry do plecaka” wydawnictwa Egmont pod tytułem Kajko i Kokosz – Szkoła latania. Wakacje coraz bliżej więc mamy dla was kolejną propozycję kieszonkowej gry, którą możecie nosić w kieszeni bluzy. Dziś przedstawimy wam karcianą wersję gry, którą już dla was kiedyś recenzowaliśmy.

Łap za słówka! – gra karciana to młodsza siostra gry o tym samym tytule, w którą mieliśmy przyjemność grać parę lat temu. Karciana wersja przeznaczona jest dla 3-8 graczy w wieku 8+. Waszym zadaniem będzie jak najszybsze znalezienie słów, pasujących do konkretnej kategorii, zawierających dwie określone litery. Jednak starajcie się być oryginalni – jeśli słowa się zdublują u kilku graczy – nikt nie dostanie punktów.

W pudełku znajdziemy 30 kart kategorii, 42 karty liter oraz 38 kart punktów. Przydadzą się wam również kartka oraz długopis. Kategorie w grze są różne – od tak prostych, jak rośliny czy państwa, do trudniejszych, jak słowa, które mają więcej niż 10 liter, czy rzeczy w łazience. Zdziwilibyście się, ale gdy przychodzi co do czego, to naprawdę trudno przypomnieć sobie przedmioty w łazience, które zawierają jednocześnie litery np. B i H.

Bo o to w grze tak naprawdę chodzi – o znalezienie słów, które pasują do kategorii i do wylosowanych liter. Zacznijmy jednak od początku. Tasujemy karty liter i wykładamy je na środek stołu. W zasięgu ręki zostawiamy karty punktów – po każdej rundzie będą one przyznawane. Następnie tasujemy karty kategorii i rozdajemy każdemu graczowi po dwie sztuki. Reszta kategorii powinna leżeć na środku stołu do momentu, aż nie będzie ona potrzebna. Gracz z najdłuższym imieniem rozpoczyna rozgrywkę. Wybiera jedną ze swoich kategorii i kładzie ją na stole, tak by wszyscy mogli ją dobrze widzieć. Następnie odsłania 2 litery i zaczyna się zabawa! W tym momencie każdy gracz zapisuje na swojej kartce słowa, pasujące do odkrytej kategorii i zawierające obie odkryte litery. Nie jest ważne, w którym miejscu słowa znajdą się te litery. Osoba, która jako pierwsza zapisze 3 słowa, może zawołać „stop”. Jeśli jednak ma w głowie kolejne pomysły, może je dalej zapisywać, ale nie może przekroczyć limitu pięciu słów na rundę. W momencie, gdy ktoś faktycznie zawoła hasło kończące – wszyscy odkładają swoje przyrządy piśmiennicze. Osoba, która powiedziała „stop” zaczyna czytać zapisane przez siebie słowa. Jeśli się zdarzy, że inny gracz również ma to słowo zapisane – musi się przyznać i wtedy obie osoby muszą skreślić ten wyraz — nie dostaną za nie punktów. Następnie kolejni gracze czytają swoje hasła, a gdy wszyscy przeczytają i ewentualnie wykreślą zdublowane wyrazy, wtedy każdy uczestnik otrzymuje 1 punkt za każde niewykreślone słowo. Po tym tura przechodzi do kolejnego gracza i w ten sposób gracie określoną liczbę okrążeń, zależną od liczby uczestników rozgrywki.

Proste i przyjemne prawda? Czasem jednak nie będzie zbyt prosto, bo trzeba będzie się nieźle wysilić, aby przypomnieć sobie słowa albo przedmioty, pasujące do wymaganych warunków. Łap za słówka! – Gra karciana może wam przypominać znane ze szkolnych ławek państwa – miasta. I mimo, że tutaj nie szukamy słów zaczynających się na daną literę, to pewne podobieństwa można dostrzec.

Rzeklibyśmy, że w grze czasem bywa nawet stresująco – można wybrać kategorię, w której czujemy się mocni, ale na dobór liter nie mamy wpływu. Frustrująca może być również sytuacja, gdy zapisaliśmy aż pięć wyrazów, które pasują do kategorii, ale okaże się, że pozostali uczestnicy też je wymyślili, przez co nasza liczba punktów się nie zwiększy. Pomimo tego gra dostarcza dużo dobrej zabawy i humoru w momentach, gdy ktoś próbuje przeforsować nieistniejące słowo.

Polecamy Łap za słówka! – Gra karciana wszystkim, którzy lubią gry słowne. Rozwija nasze słownictwo i ćwiczy pracę pod presją czasu. Nie musimy chyba wspominać, że ze względu na ogromną liczbę kombinacji kategorii i liter, żadna rozgrywka nie będzie taka sama? Także łapcie za pudełko z grą, wrzućcie je do plecaka i biegnijcie grać ze znajomymi!


Nazwa: Łap za słówka! – gra karciana
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
https://egmont.pl/gry-planszowe

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive