5 sie 2020

Gdy język polski miesza się matematyką — recenzja gry Gimatriks

Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego w Szkocji wykazali, że gry planszowe (a także karciane, bądź szachy, czy warcaby) pomagają zachować sprawność umysłową po ukończeniu 70 roku życia. Warto więc wyłączyć komputery czy smartfony i zagrać z przyjaciółmi w jakiś analogowy tytuł. Nie bez kozery wspomnieliśmy o sprawności umysłowej, bo gra, o której dziś będzie mowa, rozgrzeje wasze szare komórki do czerwoności.

Gimatriks wydawnictwa Alexander, to logiczna gra planszowa dla 1-6 graczy w wieku 12+. Naszym zadaniem w grze jest układanie słów z wylosowanych kostek, a następnie dopasowanie ich wartości punktowej do, również wylosowanych, cyferek. Innymi słowy, jest to wariant wszystkim dobrze znanej gry Scrabble, wyniesiony na kompletnie nowy poziom.

Po otwarciu dostojnie wyglądającego pudełka gry Gimatriks, znajdziemy instrukcję, dwa woreczki (jeden z literkami, drugi z cyferkami), klepsydrę, notes oraz długopis. Trzeba przyznać — oprawa graficzna tego tytułu stoi na wysokim poziomie. Bardzo nam się podoba ta czarno — złota estetyka i uważamy, że starszym graczom również może przypaść do gustu. Niestety w pudełku jest zdecydowanie za dużo wolnej przestrzeni. Chociaż dobrze zaprojektowana wypraska posiada dedykowane miejsca na wszystkie elementy, to nie ukryje faktu, że gra zmieściłaby się w znacznie skromniejszym przestrzennie opakowaniu.

Zacznijmy rozgrzewać te piece zwane waszymi umysłami! Każdy z graczy otrzymuje 16 kostek z literami, 9 kostek z cyframi oraz jedną kostkę ze znakiem równości. W swoim ruchu zawodnik musi ułożyć równanie, w którym po jednej stronie znajduje się ułożone z wylosowanych liter słowo, a po drugiej stronie ułożona z cyfr liczba. Obie te strony należy połączyć znakiem równości tak, aby suma punktów pokazana na literach miała realne odzwierciedlenie na kostkach z cyferkami. Na przykład układamy słowo „kot”, które jest warte 10 punktów, więc nasze równanie wygląda w następujący sposób KOT=10. Nie ma tutaj jednak sztywnych zasad, jeśli chodzi o ułożenie kostek na stole. Tak jak w klasycznych Scrabble, tutaj również słowo może znajdować się z prawej lub z lewej strony równania, a także z góry lub z dołu względem kostki ze znakiem równości. W taki oto sposób powstaje nasza matematyczno — słowna krzyżówka. Gra kończy się w momencie, gdy w puli ogólnej zabraknie znaczników równości lub po osiągnięciu przez jednego z graczy wcześniej ustalonego limitu punktowego. Oczywiste jest, że osoba, która zdobyła najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą.

Warto dodać, że reguły gry Gimatriks pozwalają również na modyfikowanie już wyłożonych słów. Można dokładać kolejne literki do już wyłożonych, ale można też podmieniać wybrane litery. W ten sposób ze słowa „teczka” powstaje beczka". Trzeba jednak pamiętać, żeby wartość punktowa po drugiej stronie równania wciąż się zgadzała.

Gimatriks wydawnictwa Alexander to naprawdę wymagający tytuł. Nie dość, że musimy układać słowa, to jeszcze trzeba obliczać ich wartość. A jeśli się zdecydujemy na trudniejszą wersję, to trzeba się zmieścić w odpowiednim limicie czasowym. Jest to bardzo dobre i intensywne ćwiczenie dla mózgu. Tego rodzaju gry pomagają dłużej zachować młody i sprawny umysł.

Gimatriks polecamy wszystkim, którzy lubią gry słowne oraz różne łamigłówki numeryczne. Warto zagrać z dziećmi, ponieważ rozwijamy ich bazę słownictwa, ćwiczymy pisownię wyrazów, a także dużo liczymy. Warto również zagrać z osobami starszymi. Uważamy, że będzie to dla nich dobre urozmaicenie od szachów czy kolejnej partii w kanastę. Zagrajcie i przekonajcie się sami!
 

Nazwa: Gimatriks
Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2016
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Alexander za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

https://www.alexander.com.pl/

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive