14 sie 2020

Znasz odpowiedź na pytanie? - recenzja gry Wiem Lepiej

Gry quizowe bywają bardzo różne, ale większość ma wspólny problem – brak bezpośredniej (lub bardzo mała) rywalizacji, bo w większości z nich wygrywa ten, kto ma najwięcej punktów na koniec gry. Wydawnictwo Rebel przysłało nam do recenzji grę Wiem Lepiej – czy to kolejny zwykły quiz z milionem pytań?

Wiem Lepiej to drużynowa gra planszowa oparta na quizie, dla 2-4 drużyn w wieku powyżej 15 lat, gdzie jedna partia to około 45 minut. W gustownym i minimalistycznym pudle znajdziemy: tekturową planszę, 4 planszetki drużyn, 20 płytek kategorii, 8 płytek WIEM LEPIEJ, 4 płytki ZAMIANA, 4 pionki, pudełka na karty z pytaniami, 150 kart z pytaniami (na każdej karcie 20 pytań), woreczek i instrukcję. Wykonanie jest bardzo dobre, pudełeczko na karty ochrania je w bardzo dobry sposób, przez co gra się nie niszczy. Szczerze mówiąc, nasz egzemplarz zaliczył oblanie sokiem i tektura się nie rozwarstwiła, ani nie zniszczyła w żaden inny sposób, za co wielki plus!

Zasady gry są bardzo proste. Gracze dzielą się na drużyny, biorą planszetki (po jednej dla drużyny), siadają wokół planszy głównej, losują po 4 kategorie i ustawiają je w odpowiedniej dla siebie kolejności. Kropki na planszetce gracza oznaczają wartość punktową – można zdobyć od 1 do 4 punktów za poprawną odpowiedź. Każda z drużyn otrzymuje również 3 żetony specjalne – 2 płytki WIEM LEPIEJ oraz płytkę ZAMIANA. Ta druga pozwala na wymianę kategorii: naszej z inną drużyną, dwóch innych drużyn, lub w obrębie naszej planszetki (na przykład zamiana kolejności). WIEM LEPIEJ pozwala na zdobycie dodatkowych punktów, o czym napiszę potem. Gdy wszyscy gracze już poukładają swoje kategorie na planszetkach, to przechodzimy do właściwej gry. Dowolna osoba z przeciwnego zespołu bierze pudełko z pytaniami. Drużyna aktywna podaje kategorię z jakiej ma paść pytanie. Przeciwnicy odczytują pytanie, a drużyna ma na nie odpowiedzieć – punktów dostanie tyle, ile jest kropek na planszetce przy kategorii. I tutaj do gry wchodzą płytki WIEM LEPIEJ. Dowolna inna drużyna (ale tylko jedna w danym momencie) może założyć, że aktywny zespół nie odpowie poprawnie na pytanie, a my tak. Zagranie płytki WIEM LEPIEJ może nastąpić w dwóch momentach rozgrywki – po przeczytaniu kategorii, ale przed przeczytaniem pytania oraz po przeczytaniu pytania.
W pierwszym przypadku, jeśli drużyna aktywna odpowie źle, a my dobrze, to dostajemy 3 punkty. W drugim przypadku 1 punkt. Jeśli natomiast drużyna aktywna odpowie dobrze albo zarówno aktywni jak i my odpowiemy źle to tracimy 1 punkt. Płytki WIEM LEPIEJ oraz ZAMIANA są do użycia raz na 4 kategorie. Jeżeli wszystkie drużyny odpowiedziały już na 4 pytania i żadna nie doszła do mety, to należy wymieszać wszystkie kategorie, odwrócić płytki WIEM LEPIEJ oraz ZAMIANA i przejść do kolejnej rundy. Kto pierwszy na mecie (przy tej samej liczbie pytań) ten wygrywa. W przypadku remisu rozgrywa się tak zwaną nagłą śmierć – zadaje się pytania drużynom remisującym i gdy jedna odpowie poprawnie, a druga nie – mamy zwycięzcę.

Jak widzicie, zasady są proste – ot zwykłe odpowiadanie na pytania. Jednak możliwość namieszania drużynom poprzez zagranie płytki ZAMIANA już trochę zmienia odbiór tej rozgrywki i zmusza nas do większego myślenia nad taktyką. Płytki WIEM LEPIEJ natomiast zmuszają nas do przewidywania, czy znamy odpowiedź na dane pytanie, a jeśli tak, to czy na pewno inni nie znają? Nie raz była u nas długa debata, gdyż byliśmy pewni że znamy odpowiedź, ale nie do końca wiedzieliśmy, czy przeciwnicy też nie znają – kilka razy była wtopa, ale kilka razy udało się zdobyć trochę dodatkowych punktów.

Oczywiście pytania bywają różne i ich skala trudności jest naprawdę szeroka. Z jednej strony (w obrębie jednej kategorii) mamy pytanie o polskie nazwy łacińskich chorób, a z drugiej strony „jaką nazwę nosi napój, który w wolnym tłumaczeniu oznacza Czerwony Byk”. Jest to zarówno plus jak i minus, gdyż możemy zakładać, że ktoś jest dobry na przykład ze sportu, więc kradniemy mu tę kategorię, by nagle dostać pytanie o pierwsze daty grania w krykieta.

Wiem Lepiej to naprawdę ciekawe i inne podejście do gier quizowych. Poza wiedzą liczy się tutaj strategia, wyczucie czasu oraz znajomość wiedzy innych graczy. Bawiliśmy się przy niej naprawdę dobrze. Zróżnicowane pytania dodają grze smaczku, a 20 różnych kategorii sprawia, że każdy coś znajdzie dla siebie i jak nie uda mu się wylosować to najwyżej komuś ukradnie. Bardzo polecamy grę Wiem Lepiej, szczególnie jeśli lubicie gry quizowe. Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę i się przy tym nie nudzić, to Wiem Lepiej z pewnością spełni Wasze oczekiwania! 

Nazwa: Wiem Lepiej
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2020
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
 Rebel.pl
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive