28 kwi 2021

Chcesz zostać najfajniejszą kaczką na plaży? - recenzja gry Kaczki

Wydawnictwo Egmont przyzwyczaja nas, że przed okresem wakacyjnym wypuszcza na rynek coraz to kolejne tytuły planszówkowe z serii gry do plecaka". Na łamach naszego bloga mieliśmy przyjemność przedstawić wam kilka pozycji np. Lato z komarami. W dzisiejszym artykule nie odbiegniemy daleko od wakacyjnej tematyki, bo bohaterami dzisiejszej recenzji będą Kaczki na plaży!

Kaczki to szybka gra karciana dla 2-5 graczy w wieku 8+. W grze zagrywacie swoje karty z ręki, aby uzyskać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Warto pozbywać się kart, ale warto też czasem zaryzykować i zanurkować, by zaskoczyć przeciwników! W małym pudełeczku, które spakujecie do plecaka lub innego podręcznego bagażu, znajdziecie 69 kart kaczek, 5 kart ręczników oraz 5 kart kół ratunkowych.

Zagrywanie kart, nurkowanie, Kaczki, ręczniki... Trochę to wszystko nie trzyma się kupy, ale już śpieszymy z wyjaśnieniami. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, poprzez wykładanie kart z przyjaznymi ilustracjami kaczek na stół. A możecie to robić na dwa sposoby - zagrywacie dowolną liczbę kart, ale z widniejącą tą samą liczbą, bądź wykładacie co najmniej trzy karty tego samego koloru z kolejnymi liczbami. Gdy po tym wciąż macie karty na ręku, to musicie dobrać jedną kartę ze stosu kart dobierania, bądź ze stosu kart odrzuconych u jednego z waszych sąsiadów. Gdy po zagraniu karty nie została wam żadna karta na ręce, runda się natychmiast kończy, a gracz, który zakończył rundę, dobiera kartę koła ratunkowego w nagrodę. Pozostali porównują sumę liczb z kart na ręce — gracz z najwyższą wartością odrzuca wszystkie swoje karty, a inni wybierają najwyższą kartę i zatrzymują ją jako punkty zwycięstwa. Natomiast jeśli nie chcecie czekać, aż uda wam się wyłożyć wszystkie karty z ręki, bądź boicie się, że ktoś zrobi to przed wami, możecie zanurkować swoimi kaczkami! W swojej turze, jeśli suma punktów na kartach jest równa 10 lub mniejsza, musicie oznajmić wszystkim graczom, co macie zamiar zrobić. Następnie odkrywacie karty z ręki i w ten sposób kończycie rundę — sprawdzacie, czy nurkujący gracz faktycznie uzyskał sumę 10 lub mniejszą i jeśli mu się to udało, oraz jest to najmniejsza suma z uzyskanych przez wszystkich graczy, to bierze w nagrodę kartę koła ratunkowego. Pozostali gracze, jak już wyżej opisano — porównują swoje wyniki z pozostałych kart na ręce i odpowiednio, albo zatrzymują najwyższą kartę, albo tracą szansę na punkty. Jeśli jednak gracz nurkujący ma sumę większą niż 10, bądź jest gracz, który posiada sumę jeszcze mniejszą — musi on wziąć kartę koła ratunkowego, ale musi ją odwrócić stroną z ujemnymi punktami. W ten sposób gra toczy się 5 pełnych rund. Po każdej rundzie następuje tasowanie wszystkich kart, oprócz tych zdobytych jako punkty zwycięstwa. Osoba, która ma najwięcej punktów na koniec piątej rundy, zostaje najfajniejszą kaczką na plaży!

Jak wspominaliśmy wcześniej, recenzowaliśmy już kilka gier wydawnictwa Egmont z serii gry do plecaka", ale to chyba właśnie Kaczki stawiamy na najwyższym miejscu podium, jeśli mielibyśmy robić ich ranking. Bardzo nam się podoba, że w grze zbieramy zestawy kart, czekając na możliwość ich wyłożenia. Dobierając kolejne karty liczymy na łut szczęścia, że dociągniemy kartę, która nam pozwoli pozbyć się paru z ręki w kolejnej turze. Na szczęście w Kaczkach występuje ciekawa mechanika, polegająca na tym, że możemy dobierać karty, które odrzucił przeciwnik. A ten z kolei może wybrać odpowiednią kolejność odrzucanych kart. To sprawia, że mamy większy wybór, przez co szanse na dociąg lepszej karty się zwiększają.

W grze Kaczki występuje również ciekawa mechanika nurkowania. Jeśli któryś z graczy nie będzie chciał dłużej zwlekać, by wyłożyć wszystkie karty z ręki, może spróbować "sprawdzić" innych graczy. Jeśli się okaże, że spełnia warunek potrzebny do nurkowania, to lepiej dla niego, bo dostanie dodatkowe punkty! Warto więc czasem zaryzykować.

Gra Kaczki wydawnictwa Egmont bardzo nam przypadła do gustu. Jest to regrywalny tytuł i chętnie będziemy po niego sięgać podczas nadchodzących wakacji. I nie tylko! Bardzo dobrze się gra w dwie osoby (tutaj polecamy doczytać specjalne zasady dla dwóch graczy w instrukcji), jak i w pełnym składzie. Co najważniejsze, jest bardzo prosta do wytłumaczenia, więc można ją zaliczyć do rodziny gier familijnych. Sami tylko się przyjrzycie tym uroczym kaczkom na kartach! Polecamy zabrać ze sobą na plażę, by rozegrać kilka szybkich partyjek, oraz jako szybki fillerek między innymi tytułami.

Nazwa: Kaczki
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego

 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive