2 cze 2019

Choć ich nie lubisz, to będziesz chciał je zabrać na wakacje! - recenzja gry Lato z komarami

Większość ludzi wyczekuje pięknej pogody, grzejącego słońca i możliwości kąpieli w różnych jeziorach i stawach. Wszyscy czekają na lato, a to co może nam przeszkodzić w spokojnym odpoczynku, to wszędobylskie, bzyczące i kąsające komary. Choć owady te nie są lubianymi stworzeniami, to znany wszystkim Reiner Knizia postanowił zrobić o nich grę. Zapraszamy więc na Lato z komarami!

Lato z komarami to szybka gra karciana dla 2 – 6 osób w wieku 7+. Czas rozgrywki trochę różni się w zależności od liczby graczy, ale generalnie pełna partia zajmuje 10-15 minut. Lato z komarami to kolejna gra z serii Gry do plecaka, więc małe pudełko będzie idealne do bagażu czy torebki. W środku znajdziemy 55 kart – osiem sztuk każdej cyfry z przedziału 1 – 6 oraz siedem kart Bzzzz. Do tego mamy żetony punktów o wartości 1 oraz 10.

Mechanika gry jest banalnie prosta. Rozdajemy każdemu z graczy po 6 kart. Dodatkowo, na środku stołu odkrywamy jedną kartę. Gracz w swojej turze może albo zagrać kartę, albo dobrać na rękę kartę ze stosu (ewentualnie spasować i nie brać już udziału w danej rundzie). Jeżeli wybierze opcję zagrania karty, to musi położyć kartę pasującą, czyli o wartości takiej samej lub o jeden wyższej. Karta Bzzz ma jednocześnie wartość 7 jak i 0, więc można ją położyć na 6, a na niej zagrać kartę 1. Gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart z ręki, gra natychmiast się kończy. Przeciwnicy dostają punkty ujemne, które oblicza się bardzo prosto – każdy sprawdza ile ma RÓŻNYCH kart i sumuje ich wartość. Przykładowo, jeśli mamy 4, 3 i 2 to dostajemy 9 punktów ujemnych. Ale jeśli mamy 1, 5 i 5 to już tylko 6 punktów. Dodatkowo, gracz który pozbył się kart może odrzucić jeden żeton z punktami (nawet jeśli przedstawia on 10). Gramy, aż któryś z graczy nie „zdobędzie” 40 punktów ujemnych – wtedy sprawdzamy, kto ma ich najmniej i ten gracz zostaje zwycięzcą.

Lato z komarami to szybka, prosta gra. Naszym zdaniem dobrze sprawdza się do wspólnej zabawy rodziców z dziećmi - jest tu trochę losowości, czasem trzeba zdecydować o dociągnięciu kart, a nie prostym zrzucaniu się, więc troszkę kombinowania się znajdzie. Przede wszystkim gra jest łatwa, tłumaczenie zasad szybkie, a jej wielkość sprawia, że dobrze sprawdzi się jako gra w podróży - żetony spokojnie można trzymać w pudełku, więc nie ma obawy o ich zgubienie. 

Nadal jednak trzeba mieć w głowie, że jest to pozycja stosunkowo prosta, a co za tym idzie - wielu będzie na nią narzekać. Lato z komarami skaluje się dobrze, choć w dwie osoby gra bywa dość monotonna, a szybkie pasowanie powoduje irytacje u innych graczy. Za to rozgrywka w 4-5 czy 6 osób to już zdecydowanie ciekawsze doświadczenie - jest gdzie pokombinować czy podpuszczać pozostałych graczy.

Jeżeli szukacie szybkiej gry karcianej, którą możecie zabrać gdzie chcecie, to Lato z komarami będzie dobrym wyborem. No chyba że nie lubicie losowości czy mechaniku push your luck - wtedy radzimy sprawdzić inne gry z serii Gry do plecaka.


Nazwa: Lato z komarami
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 30zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
http://www.krainaplanszowek.pl/Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive