11 cze 2019

Nadworny kowal poszukiwany! – recenzja gry King’s Forge


Zawód kowala to nie lada wyzwanie. Wysokie temperatury panujące w kuźniach, ryzyko poparzenia ogniem lub gorącym metalem, praca pod presją czasu. Tym niesprzyjającym czynnikom mogą podołać tylko najlepsi, a właśnie tacy są poszukiwani przez króla Sedgwicksona III, który ogłosił rekrutację na stanowisko swojego nadwornego kowala. Odważycie się stanąć w szranki o ten tytuł w grze King's Forge wydawnictwa Starling Games?

King's Forge to gra karcianokościana przeznaczona dla 2-4 graczy. W grze będziecie zarządzać swoimi surowcami reprezentowanymi przez kości, aby wykuć królewskie przedmioty, takie jak Lodowy Miecz czy Łuk Ognia, by zaimponować królowi. Jednak wasi przeciwnicy również mają chętkę na tytuł królewskiego kowala, więc musicie dopilnować, by to właśnie wasze przedmioty były najwyższej jakości.
 
Jak na grę kościaną przystało, w dużym pudełku znajdziemy ich całe mnóstwo 91 kostek w różnych kolorach. Reprezentują one materiały, z których będziecie tworzyć najznakomitsze przedmioty. Dodatkowo, w grze występują karty. Jedna talia to karty przedmiotów czekających na wykucie, z wypisanymi wymaganiami do spełnienia. Druga talia to karty zbieractwabędziecie dzięki nim handlować materiałami, aby pozyskiwać lepsze. Całą rozgrywkę rozkładamy na dużej i kolorowej planszy z dedykowanymi miejscami na poszczególne elementy. Wykonanie gry King's Forge stoi na wysokim poziomie. Klimatyczne ilustracje, dobrej jakości komponentynie mamy żadnych zastrzeżeń.
 
 Rozgrywka w King's Forge trwa około 45-60 minut. Ale po kilkunastu partiach czas ten można zbić jeszcze o kilka minut. Przygotowanie rozrywki jest naprawdę szybkie. Polega na wylosowaniu kart przedmiotów w ilości zależnej od liczby graczy, dobraniu 11 kart zbieractwa (4 karty standardowe, 7 losowych) i rozdaniu graczom planszetki kuźni oraz podstawowych surowców. Cała mechanika gry opiera się na budowaniu swojej puli kości i wykorzystywaniu ich do tworzenia coraz to bardziej skomplikowanych przedmiotów. Wszystkie tury przebiegają w ten sam sposób i składają się z 3 faz, podczas których mamy określone czynności do zrobienia. W pierwszej fazie zbieractwa mamy możliwość zakupić nowe kości z naszej dostępnej puli. Jednak wszystkiego, co pozyskamy w tej fazie, będziemy mogli użyć dopiero w nadchodzącej rundzie. Gdy każdemu graczowi skończą się opcje ruchu lub sam spasuje, przechodzimy do fazy wykuwania przedmiotów. Gracze kolejno rzucają swoimi pozostałymi kośćmi i sprawdzają na karcie przedmiotu, czy spełniają warunek jego stworzenia. Jeśli tak, to mogą go zarezerwować. Do czasu! Jeśli któryś z pozostałych graczy wykuje lepszy przedmiotczyli przebije wynik z kości przeciwnikastaje się jego pełnoprawnym posiadaczem. Ostatnia faza to czyszczenie – wszystkie kości zużyte do pozyskania nowych, oraz te zakupione trafiają do puli gracza i będzie można z nich korzystać w nadchodzącej rundzie. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy wykuje jako pierwszy cztery przedmioty. Otrzymuje on tytuł nadwornego kowala, a jego kuźnia i wykuwane przedmioty cieszą się sławą i chwałą!

King's Forge to przyjemna i lekka gra kościana o budowaniu swoich zasobów i odpowiednim ich wykorzystaniu. Lekka, bo mechanicznie jest bardzo prostazdobądź odpowiedni surowiec, rzuć kością i wygraj przedmiot. Na szczęście trzeba się trochę natrudzić, aby te surowce zdobyć, bo z początkowymi 5 kośćmi dużo nie zdziałamy. Z pomocą przychodzą karty zbieractwa, które mają dwie zdolnościgórną i dolną. Jednak skorzystać możemy tylko z jednej – oczywiście po opłaceniu jej kosztu. Ale uwaga! Niektóre karty wymagają pozbycia się swoich kostek na stałe. Warto więc na bieżąco kalkulować, jakie akcje będą dla nas najkorzystniejsze.

Słyszycie kościmyślicie losowość. Owszem, ale można nią manipulować właśnie poprzez akcje z kart zbieractwa. Możliwe jest dodawanie do wyniku kości, przerzucanie, zmiana strony kości na przeciwną lub nawet wybranie automatycznie najwyższego wyniku.


King's Forge to prosta gra planszowa, w której główną rolę odgrywają kości. Ma lekko wyczuwalny klimat wcielania się w rolę kowala, a że nie jest to typowa gra na punkty, to nie czuć presji pod tytułem „on już ma tyle i tyle punktów, a ja dopiero jestem na etapie…”. Nie znaczy to jednak, że rywalizacji w grze nie ma wcale! W końcu kto pierwszy do tytułu naczelnego kowala, ten lepszy!

Polecamy grę King's Forge wydawnictwa Starling Games jako przyjemny fillerek pomiędzy cięższymi tytułami. Rozgrywka jest raczej płynna, nawet w pełnym składzie. Rzadko zdarzają się przestoje myślowe. Smaczku nadaje lekka negatywna interakcja polegająca na podkradaniu sobie wykutych przedmiotów. Jest to dobry tytuł do wprowadzenia nowych planszówkowiczów w temat gier analogowych. Jednak bardziej zaawansowani gracze po kilku partiach poczują niedosyt i sięgną po cięższe tytuły.

Starling Games
Nazwa: King's Forge
Wydawnictwo: Starling Games
Rok wydania: 2014
Sugerowana cena: 110zł
Dziękujemy wydawnictwu Starling Games za przesłanie egzemplarza recenzenckiego

King's Forge is a card - dice game designed for 2-4 players. In the game, you will manage your raw materials represented by dice to forge royal items, such as the Ice Sword or the Bow of Fire, to impress the King. However, your opponents also have a desire for the title of a Royal Blacksmith, so you have to make sure that your items are made with highest quality.

King's Forge is a nice and easy dice game about acquiring new resources and using them wisely. Easy, because it has a very simple game mechanic - get right raw material, throw the dice and forge the item. We will need to work hard to get these raw materials, because with the initial 5 dice we will not be able to do much. However, there come Gathering Cards with some help. These have two abilities - upper and lower, but we can only use one - after paying its cost of course. But be careful! Some cards require getting rid of your dice permanently. You should calculate what will be the most advantageous for you.


You hear dice - you think randomness. Yes, but you can manipulate it through actions from Gathering Cards. It is possible to add to the result of the dice, flip, change the side of the dice to the opposite or even automatically choose the highest score.

We recommend King's Forge from the Starling Games’ Publishing House as a nice filler between heavier titles. The gameplay has rather smooth flow - even with full number of players downtimes are rare. It has a cool twist from a slight negative interaction linked to stealing the forged objects. This is a good title for introduction to new board game players. However, advanced players will feel unsatisfied after several games and may reach for more complex titles.
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive