16 cze 2019

Jak szybko odnajdziesz dobrą bańkę? - recenzja gry Szalone Bańki

Niedawno opisywaliśmy Wam grę z serii Gry do plecaka wydawnictwa Egmont – kraina planszówek. W całej tej serii znajdują się (póki co) łącznie 4 gry. Dziś chcielibyśmy zaprezentować kolejną małą grę z serii tego wydawcy – Szybkie Bańki. Czy warto po nią sięgnąć? Sprawdźmy.

Szybkie Bańki to mała gra dla 2-5 graczy, od 6. roku życia. Jest to gra z serii Gry do plecaka, więc pudełko jest małe, a w środku znajdziemy 55 dwustronnych dużych kart i instrukcję. Wydaje się mało, ale też nie ma co wymagać po grach, które mamy zabierać w podróż bez organizowania specjalnego miejsca. Karty wykonane są bardzo prosto, ale jednocześnie ładnie. Na awersie kart znajdziemy bańki w 5 kolorach, a na każdej karcie znajduje się od 1 do 5 baniek. Na rewersie jest zaś „warunek”, którego będziemy szukać w trakcie rozgrywki.

Zasady gry są banalnie proste. Układamy 5 stosów z kartami, posegregowane według koloru karty. Wybrany gracz odkrywa kartę z wybranego przez siebie stosu. Na karcie znajduje się warunek, np. najmniejsza bańka oraz kolor karty, od której powinniśmy zacząć szukać. Gdy znaleźliśmy i okazało się, że najmniejszą bańką jest zielona, to teraz przechodzimy do zielonej karty i tam szukamy najmniejszej itd. aż do momentu, gdy wrócimy do którejś karty. Jeśli tak się wydarzy, to należy położyć swoją rękę na danej karcie – kto pierwszy, ten lepszy! Gracz, który poprawnie uderzył w kartę zdobywa tę z warunkiem i rozgrywka idzie dalej. Gra toczy się aż do wyczerpania jednego ze stosów – gracz z największą liczbą zdobytych kart zostaje zwycięzcą.

Choć może się Wam wydać to troszkę zagmatwane, to instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia, o co chodzi i jak „przeskakiwać” pomiędzy kartami. Jak widzicie, jest to gra na refleks, ale jednocześnie na spostrzegawczość. Trzeba się trochę nagłówkować, by wygrać i za to szanujemy ten tytuł. Zresztą autor ma na swoim koncie już kilka gier, w tym Inspektora Tusza, który u nas do tej pory jest bardzo eksploatowany.

Regrywalność stoi na wysokim poziomie – za każdym razem stos będzie ułożony inaczej, a nawet jeśli nie, to za każdym razem będziemy odkrywać różne warunki, więc będziemy szli innym „szlakiem”. Czas rozgrywki to około 20 minut i to niezależnie od liczby graczy – w końcu wszyscy gramy jednocześnie!

Szybkie Bańki to ciekawy, szybki tytuł dla całych rodzin. Świetnie sprawdzi się do nauki spostrzegawczości u dzieci. My bawiliśmy się przy tym tytule bardzo dobrze i polecamy go wszystkim, którzy poszukują ciekawej i ładnej gry rodzinnej.Nazwa: Szalone Bańki
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Sugerowana cena: 30zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przesłanie egzemplarza recenzenckiego
http://www.krainaplanszowek.pl/
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive