23 lip 2021

Remont zamków! – recenzja gry Zamki Burgundii Big Box

Wydawcy gier planszowych (ale i nie tylko) wiedzą, że jeśli mają w swoich rękach naprawdę dobry produkt, to chcą w niego inwestować i go rozwijać. Stąd też saga gier wideo o wiedźminie, czy kolejne odsłony gry Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa. Nie inaczej jest w przypadku wydawnictwa Rebel, które niedawno opublikowało jubileuszowe wydanie Big Box ich jednego z lepszych tytułów – Zamki Burgundii.

Zamki Burgundii Big Box – to strategiczna gra planszowa dla 1-4 graczy w wieku 12+. W grze wcielacie się w role wpływowych książąt, którzy zajmują się handlem i starają się rozbudować swoje włości. Za pomocą kości będziecie handlować, rozwijać swoje miasta, kopalnie i pastwiska, oraz zdobywać wiedzę. Pomimo mnogości sposobów na zwycięstwo, musicie planować swoje akcje bardzo skrupulatnie, by wykorzystać los i rzuty kośćmi w pełni. Zwycięży gracz, który na koniec rozgrywki zgromadzi najwięcej punków zwycięstwa.

O grze Zamki Burgundii pisaliśmy parę lat temu z okazji wydania ówczesnej edycji. Wersja Big Box to kompletnie odświeżony design gry. Nawiązując do tytułu naszego artykułu – szata graficzna przeszła porządny remont. Plansza jest o wiele ładniejsza i naszym zdaniem bardziej czytelna. Ilustracje na kafelkach nabrały wyrazistości i chociaż dalej są one małe, to przyjemnie się na nie patrzy. Ciekawostka jest taka, że wielkość pudełka nie uległa zmianie. Dodanych zostało kilka dodatkowych rzeczy, które urozmaicą waszą rozgrywkę. Są to między innymi dodatkowe żetony włości, posterunki graniczne, białe zamki, kafelki szlaków handlowych czy tarcze, które dodajecie do żetonów zamków na planszy gracza. W edycji BigBox jest również tryb solo oraz wariant drużynowy, który pozwala na rozgrywkę dwóch dwuosobowych zespołów.

Z racji tego, że zasady się nie zmieniły, nie będziemy ich ponownie opisywać, bo uczyniliśmy to już w naszym poprzednim materiale o Zamkach Burgundii. Przejdźmy zatem od razu do podsumowań. W wersji Big Box otrzymujemy podstawową wersję gry wraz z dodatkami, których nie ma w regularnej sprzedaży. Więc jeśli ktoś ma ochotę na wzbogacenie swojej ulubionej gry, to musi niestety nabyć najnowszą wersję. Same dodatki nie rozbudowują gry jakoś znacząco. W tym przypadku jest to kwestia nowych żetonów, które w zależności od dodatku mają swoje funkcje, z których możemy skorzystać w trakcie rozgrywki. Przeważnie są to kolejne opcje punktowania, a w przypadku szlaków handlowych – modyfikują to, w jaki sposób sprzedawane są towary. Dodatkowo występują tak zwane tarcze, które można pobrać po wyrzuceniu dubletu na kościach. Są to specjalne właściwości, których możecie używać w trakcie partii gry, jednak za każdą taką tarczę musicie płacić daninę.

Czy warto zainwestować w wersję Big Box, posiadając starszą edycję? Owszem, jeśli chcecie skorzystać z dodatków wprowadzonych z nową wersją. Oczywiście istnieją domowe sposoby, by urozmaicać sobie rozgrywki, jednak uważamy, że prawdziwa przyjemność jest wtedy, gdy komponenty do siebie pasują. Poza tym warto wspomnieć o wartości kolekcjonerskiej. Zamki Burgundii są na rynku już od roku 2011, więc prawdziwi kolekcjonerzy mogą mieć w swoim posiadaniu nawet kilka wersji tej gry. Z racji tego, że jest to wciąż jedna z wysoko ocenianych gier w rankingu BGG, to kto wie, czy pierwsza edycja nie zostanie białym krukiem wśród gier planszowych za parę lat?

Nam odświeżona edycja gry Zamki Burgundii Big Box bardzo przypadła do gustu. Dostaliśmy ten sam produkt, tylko w nowszej, lepszej wersji. Wiadomo, że znajdą się osoby, którym nowa szata graficzna nie przypadnie do gustu, ale my tutaj o gustach nie dyskutujemy. Polecamy tę grę ze względu na jasne i intuicyjne zasady, które można szybko wytłumaczyć. Co więcej, dróg do zwycięstwa jest tak wiele, że z każdą partią chce się spróbować nowych strategii. Gra dostarcza wielu emocji i wbrew prostym zasadom, jest to tytuł, przy którym trzeba się sporo nagłówkować. I mówimy tutaj o podstawowej wersji! Bo gdy na stół wjadą dodatki – dopiero się zacznie zabawa! Spróbujcie sami i dajcie znać, która wersja wam się podobała!

Nazwa: Zamki Burgundii Big Box
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2020
Grę kupisz TUTAJ

Dziękujemy księgarni Gandalf.com.pl za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 


 


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive