29 lip 2021

Roszyfrujesz to? - recenzja gry Złam ten kod

Dedukcyjne gry zawsze cieszą się u nas powodzeniem. Dlatego też postanowiliśmy sięgnąć po Złam ten kod od wydawnictwa Albi. Czy ta szybka, liczbowa gra dedukcyjna jest warta Waszej uwagi, czy może to kolejny „jeden z wielu” tytułów na naszym rynku? Przekonajmy się!

Złam ten kod to dedukcyjna gra planszowa dla 2-4 osób w wieku powyżej 10 lat. Jedna partia to około 15-20 minut. W grze przyjdzie nam odgadywać tytułowy kod (w zależności od liczby graczy będzie to albo kod przeciwnika, albo kod na środku stołu). W pudełku z grą znajdziecie: cztery zasłonki, 21 kart, notes, 20 płytek do szyfrowania, instrukcję. Wykonanie gry jest dobre, choć pudełko mogłoby być mniejsze.

Sama rozgrywka różni się w zależności od liczby graczy. W grze dwuosobowej naszym zadaniem jest odgadnąć szyfr naszego przeciwnika, na podstawie zadawanych mu pytań. W grze 3 i 4 osobowej musimy odgadnąć cyfry, które leżą na środku. Pytania są różne – na przykład ile wynosi suma Twoich czarnych cyfr, albo jaka jest suma Twoich 3 płytek od lewej. W obu przypadkach gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy odgadnie kod, przy czym w grze dwuosobowej trzeba odgadnąć również kolejność ułożenia cyfr.

I tak w skrócie prezentują się zasady tej gry. Coś, o czym chcemy zdecydowanie wspomnieć, to fakt, że gra ma bardzo dobrą skalowalność – niezależnie od liczby uczestników grało nam się równie dobrze. Często w tego typu grach wariant dwuosobowy jest dodawany na siłę, by nie odstraszyć graczy, że zawsze będą musieli szukać kilku osób do rozgrywki – tutaj to naszym zdaniem nie występuje.

Ważnym aspektem gry jest też walor dedukcyjny. Trzeba się trochę nagłowić nad otrzymanymi od przeciwników odpowiedziami, by dobrze dopasować cyfry jakie posiadają inni gracze. Choć gra jest krótka, to zdarzają się przestoje spowodowane „przetwarzaniem” otrzymanych danych. Nie zdarzyło nam się, by partia trwała jednak dłużej niż 20 minut, co również jest plusem. Na rynku jest mało dedukcyjnych tytułów, które nie trwają godzinę czy więcej (no ok, mamy Sherlocka od Granny, który jest też bardzo dobrym tytułem, który ląduje u nas bardzo często).

Czy można coś zarzucić grze Złam ten kod? Poza wspomnianym na początku za dużym pudełkiem, co utrudnia przewożenie gry (choć i tak planszówkowicze wiedzą, że pakuje się do jednego pudełka kilka gier…), to specjalnych minusów nie znaleźliśmy. Gra sprawdzi się u osób, które lubią gry matematyczne czy dedukcyjne, a nie mają za dużo czasu na partie.

Złam ten kod to tytuł dobry, warty uwagi graczy głównie dlatego, że jest nad czym myśleć, a jednocześnie się przez te 15 minut nie przegrzać. Dodatkowo bardzo przyjemnie się gra niezależnie od liczby graczy. Zdecydowanie polecamy Wam sprawdzić ten tytuł!Nazwa: Złam ten Kod
Wydawnictwo: Albi
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Albi za wysłanie egzemplarza recenzenckiego


http://www.albipolska.pl/


Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive