11 wrz 2021

Układaj wzory i zdobywaj karty - recenzja gry Tu i Tam

Ryan Laukat to autor, który lubi się bawić tytułami. Mieliśmy już Bliżej i Dalej, mieliśmy Górą i Dołem, a jakiś czas temu otrzymaliśmy Tu i Tam (choć w wersji angielskiej to po prostu ROAM). Co ciekawe – dwa pierwsze tytuły zostały wydane przez BARD, podczas gdy Tu i Tam to tytuł od wchodzących z buta na rynek Lucky Duck Games. Czy ta mała gra (w porównaniu do swych poprzedników) jest warta waszej uwagi?

Tu i Tam to niepozorna gra łącząca ze sobą kilka mechanik, takich jak: licytacje, zbieranie kart, kontrolowanie terenu. Do gry może zasiąść od 2 do 4 osób, jedna partia to około 40 minut, a z zasadami poradzę sobie już ośmiolatkowie. W pudełku z grą znajdziemy: 43 karty krain/postaci, 12 kart startowych, 24 kafelki artefaktów, 96 znaczników eksploracji, 36 żetonów monet oraz instrukcję.

Wykonanie gry jest przede wszystkim bardzo ładne. Grafiki zachęcają do sięgnięcia po ten tytuł, a po otwarciu dostajemy karty przedstawiające postaci i krainy, które zostały wymalowane w bardzo ciekawy, estetyczny sposób. Wykonanie kart, jak i pozostałych elementów, jest bardzo dobre i zdecydowanie gra wystarczy na wiele partii.

Jeżeli chodzi o same zasady, to są one proste i łatwe do przyswojenia. Podczas przygotowywania do rozgrywki rozkładamy 6 kart krain i bardzo ważne jest, by każdy z graczy zajął miejsce przy jednej z krawędzi tak ułożonego prostokąta, bo od tego będzie zależeć, jak będzie układać znaczniki. Na kartach początkowych (oraz potem na kartach które będziemy zdobywać) znajdziemy symbole przypominające te z Tetrisa. Celem graczy jest zdobywanie kolejnych kart, z tych ułożonych na środku stołu. Aby to zrobić, trzeba mieć przewagę swoich żetonów na danej karcie (karty terenu mają 6 pól do zapełnienia). Zdobyte karty to nie tylko punkty na koniec gry, ale także dodatkowe możliwości układania naszych żetonów. Gdy wykorzystamy daną kartę (ułożymy swoje żetony w danej konfiguracji na środku stołu), to ją obracamy i będzie dla nas dostępna dopiero po ”odpoczynku”. Odpoczynek następuje, gdy nie mamy żadnej dostępnej karty – wtedy wszystkie obracamy stroną aktywną do góry. Możemy to przyspieszyć i zrobić odpoczynek wcześniej, ale dopłacamy za to złotem – dokładnie 1 monetą za każdą niewykorzystaną kartę. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy uzyska 10 kart. Wtedy przechodzimy do punktacji – każda karta warta jest nadrukowaną liczbę punktów, a gracz z ich największą liczbą zostaje zwycięzcą.

Powyżej mogliście przeczytać skrót zasad, jest jednak kilka aspektów, na które chcielibyśmy zwrócić uwagę. Po pierwsze, układanie żetonów – jest ono uzależnione od tego, gdzie siedzimy, gdyż naszych „figur” tetrisowych nie możemy obracać. Musimy je układać dokładnie tak, jak wygląda to z naszej perspektywy, co oznacza, że mimo takich samych kart startowych, gracze będą inaczej układać swoje figury. Dodatkowo w grze mamy licytację – jeżeli jest remis na karcie, to mamy jeden strzał, by zalicytować monetami ile jesteśmy w stanie zapłacić, by zdobyć kartę.

Co nam się najbardziej w grze podobało? Otóż fakt, że ma ona bardzo niski próg wejścia, a daje naprawdę dużo frajdy i wiele momentów do pokombinowania i obrania odpowiedniej strategii. Jest tutaj też sporo interakcji. Z jednej strony staramy się zdominować kartę, a z drugiej chcemy choć zaznaczyć swoją obecność na takowej, bo nawet jak jej nie zdobędziemy, to w ramach rekompensaty otrzymamy złoto. Jest tutaj naprawdę wiele możliwości i strategii. Czasem warto powalczyć o bardziej wartościowe karty, ale z drugiej strony te mniej warte punktowo, ale szybko uzbierane, mogą nam dać zwycięstwo.

Tu i Tam to gra szybka, z prostymi zasadami i pięknymi ilustracjami. Można do niej zasiąść w gronie międzypokoleniowym i każdy będzie się dobrze bawić. Jest to gra, którą naprawdę warto mieć na swojej półce, a jej jedyny minus to fakt, że zajmuje dość sporo miejsca na stole w porównaniu do wielkości pudełka. Gra się bardzo dobrze skaluje, zawiera kilka wariantów rozgrywki, łączy kilka znanych mechanik, więc zdecydowanie polecamy, byście ją wypróbowali!

Nazwa: Tu i Tam

Wydawnictwo: Lucky Duck Games
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu 
Lucky Duck Games za wysłanie egzemplarza recenzenckiego 

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive