19 wrz 2021

Co miałeś z geografii? - recenzja gry Terra Jak dobrze znasz świat?

Gry, w których wymagana jest wiedza ogólna różnie są odbierane przez graczy. Często takie tytuły jak iKnow czy Wiem Lepiej bywają irytujące dla osób nieposiadających sporej wiedzy, gdyż odpowiedzi w nich muszą być dokładne, a kategorie bardzo często są szczegółowe. Tutaj z pomocą przychodzi Terra – gra, w której wiedza będzie bardzo pomocna, ale przyda się też łut szczęścia.

Terra to imprezowo familijna gra planszowa wydawnictwa Egmont, przeznaczona dla 2-6 osób, w wieku powyżej 10 lat. Sama rozgrywka to około 60 minut zabawy, choć możecie zdecydować inaczej. W dużym pudełku znajdziemy: jedną planszę, 150 kart Terry, pudełko na karty, 36 znaczników w 6 kolorach, instrukcję. Samo wykonanie jest bardzo dobre, nie mamy się do czego doczepić.

Zasady gry docelowo są proste, choć instrukcja mogłaby je troszkę lepiej tłumaczyć. W grze przyjdzie nam odpowiadać na pytania, ale nie musimy znać dokładnych odpowiedzi, gdyż będziemy określać takie rzeczy, jak położenie geograficzne czy szacowanie wartości, jak skala lat, długości czy liczb. Poczynając od pierwszego gracza, każdy kładzie jeden swój znacznik na danym obszarze/skali, ale nie może położyć tam, gdzie już leży inny znacznik. Gdy przejdzie jedna runda, kolejno gracze mogą znów położyć swój znacznik i tak albo do spasowania, albo do momentu skończenia się znaczników. Punktacja jest następująca: za trafiony obszar/skalę otrzymujemy 7 punktów, a za sąsiednią skalę/obszar otrzymujemy 3. Jeżeli dany znacznik nam zapunktował, to wraca on do naszej puli, jeśli jednak nie, to musimy odłożyć go na środek stołu. Na koniec rundy każdy z graczy odzyskuje po 1 znaczniku. W zależności od liczby graczy, gra trwa od 5 do 9 rund, wygrywa gracz z największą liczbą punktów na koniec.

Powyżej w dużym skrócie opisane zostały zasady. Gra ma 4 poziomy trudności, więc można dopasować ją do grupy w której gramy. Bardzo fajne w grze jest to, że tutaj sama wiedza to jedno, ale umiejętność oszacowania to drugie. Dodatkowo, dostajemy punkty jak tylko trochę przestrzelimy, co nagradza też tych, którzy byli naprawdę blisko, co rzadko w grach tego typu się zdarza.

Terra przyciągnęła nas tematem, gdyż lubimy podróżować i poznawać świat. Oczywiście było mnóstwo pytań, które nas zaskoczyły, ale dzięki temu dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy, a o to też przecież chodzi w grach planszowych.

Czy Terra to gra planszowa przeznaczona tylko dla obieżyświatów? Nie. Ale oczywiście będą oni mieli łatwiej. Tytuł ten jest tak skonstruowany, by każdy, przy odrobinie szczęścia, miał równe szanse, a to ważne w grach rodzinnych. Zdecydowanie polecamy ten tytuł wszystkim, gdyż nie tylko pozwoli sprawdzić Waszą wiedzę, ale dzięki niej poznacie wiele ciekawostek ze świata!


Nazwa: Terra, jak dobrze znasz świat?
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2021
Grę najtaniej kupisz TUTAJ

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za wysłanie egzemplarza recenzenckiego
Egmont - Kraina Planszówek

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive