1 cze 2017

Po ilu podpowiedziach odpowiesz - recenzja iKnow

Macie ochotę sprawdzić wiedzę swoją i znajomych? Lubicie myśleć taktycznie? Przedstawiamy wymagającą grę quizzową, z elementami strategicznymi o intrygującej nazwie iKnow. Niech was nie zmyli angielska nazwa - gra jest w całości wydana w języku polskim przez wydawnictwo Tactic. W grze znajdziemy coś więcej niż tylko zabawę w pytania i odpowiedzi.

iKnow to gra dla 2 do 6 osób. Wydana jest w ładnym, schludnym pudełku. Jego zawartość to 400 kart z pytaniami, plansza na pionki iBet oraz iKnow, których znajdziemy po 6 sztuk, oraz po 25 czarnych i białych żetonów punktów, a także instrukcję. Niestety pomimo, że gra się prezentuje naprawdę elegancko to wypraska nie należy do solidnych. Nam się dość szybko połamała, ale nie przeszkadza za bardzo w użytkowaniu.

Już na wstępie chcemy was uczulić - trudność pytań w grze jest bardzo szeroka. Wyróżniamy cztery kategorie pytań: ludzie, świat, kultura i historia. A pytań jest około 1600! Bywają pytania dość trudne o mało znane daty historyczne, ale i są proste pytania o osoby z popkultury. Są też specyficznie skonstruowane: "W której dekadzie 20 wieku?" albo "Który słynny polski aktor?". Jesteśmy jednak przekonani, że osoby, które uważały na lekcjach w szkole i wiedzą co się dzieje na świecie, nie będą miały problemu z poprawnymi odpowiedziami. Sprawdźmy więc jaki jest stan naszej wiedzy i zacznijmy pierwszą rundę.

Przygotowanie partii gry polega na rozłożeniu planszy i rozdaniu graczon znaczników iKnow oraz iBet. Na start wszyscy otrzymują także jeden biały żeton punktu. O przetasowaniu kart z pytaniami chyba nie muszę wspominać? Teraz musimy wybrać osobę, która będzie pierwszym lektorem. Lektor to osoba która w danej rundzie czyta pytanie i podpowiedzi z wybranej przez siebie kategorii.

Po przeczytaniu do wszystkich graczy samego pytania, rozpoczyna się etap iKnow. Gracz siedzący na lewo od lektora decyduje po ilu podpowiedziach udzieli odpowiedzi. Jeśli jest przekonany, że odpowie już po pierwszej, to stawia swój pionek iKnow na planszy na polu z trzema oczkami (reprezentuje on trzy punkty). Jeśli jednak nie jest pewny swojej wiedzy to stawia swój pion na polu z dwoma lub jednym oczkiem. Następnie w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara do gry przystępują pozostali gracze.

Gdy wszyscy rozłożyli swoje pionki, następuje etap iBet. Rozpoczyna go osoba, której pion znajduje się na najwyżej punktowanym polu. Obstawia ona poprzez umieszczenie znacznika iBet na okrągłym polu na planszy, czy inny gracz udzieli poprawnej lub błędnej odpowiedzi. Następnie czynność tą powtarzają pozostali. Trzeba pamiętać, że piony iKnow oraz iBet można stawiać jedynie na wolnych polach.

Gracze, mając obstawione wszystkie swoje pionki, oprócz lektora, wysłuchują podpowiedzi. W zależności na ile podpowiedzi się zdecydowali, po tylu muszą udzielić odpowiedzi. Gdy wszyscy odpowiedzą, lektor odczytuje poprawną odpowiedź z karty.

Punkty zdobywane są za poprawną odpowiedź w zależności od liczby podpowiedzi. Kto zyskuje punkty, a kto traci? Zyskujemy również wtedy kiedy poprawnie obstawiliśmy na wiedzę innego gracza. Na przykład jeśli ktoś obstawił, że przeciwnik źle odpowie na pytanie i tak faktycznie było - jest nagrodzony jednym punktem. W przeciwnym wypadku tracimy. Na koniec rundy lektor otrzymuje dwa żetony punktów. Celem gry jest zdobycie 20 punktów.

iKnow jest inna niż pozostałe gry quizowe. Posiada ciekawy system wyboru liczby podpowiedzi. Interesujące jest również typowanie poprawności odpowiedzi innych graczy. Jak już wspominaliśmy rozstrzał trudności jest spory co może doprowadzić do sytuacji, że albo się zniechęcimy do gry, bo nie będziemy w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie, albo wręcz przeciwnie - będziemy łaknąć wiedzy i często do niej wracać.

Przyznamy się bez bicia, że grając w iKnow często selekcjonowaliśmy pytania i odkładaliśmy te sprawiające mega trudność. Po połączeniu elementu obstawiania i przystępniejszych pytań gra naprawdę jest przyjemna. Gracze, którym zależy na ciągłym sprawdzaniu swojej wiedzy i uczeniu się nowych ciekawostek zdecydowanie się spodoba.

I.
Klimat
4/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
5/6
IV.
Wykonanie elementów
4/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5/6

Ocena Końcowa: 4,66

Nazwa: iKnow

Wydawca: Tactic

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 89,90zł

Ocena: 4,66/6


Autor: DJ
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive