18 cze 2017

Rzucaj wałkiem i zdobywaj punkty - recenzja gry Molkky

Mimo, że jesteśmy zakochani w grach planszowych, to lubimy też czasem gdzieś wyjechać. Na wyjazdach jednak nie lubimy siedzieć w pokoju i grać, a granie na kocach nie zawsze sprawia nam odpowiednią frajdę. Tutaj z rozwiązaniem przyszło nam wydawnictwo Tactic, które przekazało na nasze ręce grę plenerową Molkky.

Molkky to drewniana gra plenerowa dla młodszych i starszych. Nasza wersja (a jest ich kilka) składa się z drewnianego koszyka, w którym znajdziemy 12 drewnianych kręgli, drewniany wałek i instrukcję (nie, nie drewnianą J ). Wykonanie? Solidne. Kręgle są ciężkie, wiatr ich nie zdmuchnie, jednocześnie wałek jest dobrze wyważony, dzięki czemu ręka nie męczy się podczas rzucania.

Skoro o rzucaniu mowa – cała gra polega na rzucaniu i zbijaniu kręgli. Zbite kręgle punktuje się na dwa sposoby – za zbity jeden kręgiel dostaniemy tyle punktów ile na nim widnieje, a za zbite dwa i więcej – tyle punktów ile kręgli leży bezpośrednio na ziemi. Sęk w tym, że aby wygrać trzeba zdobyć dokładnie 50 punktów. Za przekroczenie tego wyniku zostajemy ukarani powrotem do stanu punktowego równego 25. I jeszcze jedna zasada – za trzy „puste przeloty” wałka zostajemy zdyskwalifikowani z gry i otrzymujemy dumną funkcję zapisującego wyniki.

Zbyt wielu zasad gra nie ma, ale z pewnością przynosi wiele radości z rozgrywki. Taktyki na wygranie są różne, a sama rozgrywka trwa około 10-30 minut w zależności w ile osób gracie i jak celnie rzucacie. Molkky nadaje się raczej na podłoża w miarę utwardzone czyli asfalt, ziemia, trawa. Nie polecamy gry na piasku (bardzo mały odrzut kręgli co z czasem bywa frustrujące), oraz raczej unikajcie gry na asfalcie (drewniane kręgle mogą się Wam szybko zniszczyć).

Dla nas jest to gra bardzo fajna, w którą można zagrać z każdym. Jeśli jednak macie psa, który do tego lubi aportować to lepiej uważajcie, bo może Wam porwać kręgla, albo wałek (historia autentyczna!). Bardzo na plus wpływa wykonanie – mieliśmy spore obawy o to czy kręgle i/lub wałek szybko się nie zniszczą podczas zderzania, odbijania i odrzutów, jednak jesteśmy po kilkudziesięciu partiach i może i widać jakieś zadrapania i delikatne wgniecenia to nic nie pękło, ani nie doznało poważniejszych obrażeń.

Co nam się naprawdę podoba w tej grze? Po pierwsze fakt, że gramy na świeżym powietrzu. Miewamy czasem wyrzuty sumienia, że jest ładna pogoda, a my siedzimy i grami i odwrotnie. Dzięki Molkky możemy połączyć przebywanie na świeżym powietrzu i granie. Po drugie prostota gry – gramy z dzieciakami to skracamy im odległość z jakiej rzucają, gramy z rówieśnikami to sobie dogryzamy i utrudniamy, gramy ze starszymi to wybieramy klasyczny wariant, po prostu gra dla każdego. No i na koniec wspomniane wcześniej wykonanie, na którym się zdecydowanie nie zawiedliśmy.

Jeśli szukacie ciekawej gry plenerowej to z czystym sumieniem polecamy Wam Molkky od Tactic Games. Nie będziecie zawiedzeni, a regrywalność tego tytułu z pewnością Was zaskoczy tak samo jak nas! Gra jest dla ludzi w każdym wieku, więc możecie ją zakupić zarówno dla siebie jak i komuś na prezent. Polecamy!Nazwa: Molkky

Wydawca: Tactic

Wydanie: pierwsze

Rok: 2016

Sugerowana cena: 109,99 zł

Za grę dziękuję wydawnictwu Tactic
Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive