30 cze 2017

Czy Kopernik była kobietą? - Recenzja gry Polska Luxtorpeda

W polskim systemie edukacji od wczesnych lat szkolnych kształtuje się elementy patriotyzmu. Uczy się dzieci o Dniu Niepodległości,  o ustanowieniu Konstytucji. Dzięki temu w małych głowach uczniów rodzi się miłość do ojczyzny.  Oczywiście każdy z nas dorasta i obiera własną ścieżkę rozwoju personalnego patriotyzmu. Niektóry zostają prezydentami, a niektórzy chodzą na marsze niepodległościowe, albo w tych marszach przeszkadzają. Odsuńmy jednak dywagacje około polityczne i skupmy się na nowej grze wydawnictwa Egmont - Polska Luxtorpeda.   

Choć na pierwszy rzut oka, pudełko może się wydawać nudne i nieciekawe to jego zawartość pozytywnie zaskakuje. Jest solidnie wykonane, wszystko jest jasne i przejrzyste, a karty do gry mają przyjazne ilustracje. Według nas zostały źle dobrane obrazki na okładkę gry. Wydaje nam się, że przyciągnie uwagę tylko tych, którzy wiedzą co to były wagony typu "Luxtorpeda". Natomiast każdy chwyt marketingowy jest dozwolony. Ważne, aby spełnił swoją rolę.  

Polska Luxtorpeda to karciana gra rodzinna dla 2-8 osób, a rozgrywka trwa około 20 minut. Zasady gry są proste i do wytłumaczenia w mig. W pudełku znajdziemy dwie talie kart - podstawową i dodatkową. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas rozgrywki używać obu lub wymieszać je w dowolnej konfiguracji. Przystępując do gry rozkładamy na stole 7 głównych kategorii i pod nimi kładziemy odkryte karty obiektów. Gracze zapamiętują je i zakrywają. Resztę kart tasujemy i kolejno odkrywamy, aby wszyscy widzieli wylosowaną kartę obiektu. Osoba, która pierwsza poprawnie poda prawidłową nazwę przedmiotu znajdującego się na zakrytej karcie na stole w bieżącej kategorii, bierze ją, która automatycznie staje się jego punktem. Aktualnie odkryta karta, ląduje w miejsce właśnie odgadniętej. Wygrywa gracz, który odgadł jak największą liczbę zakrytych obiektów. 

W grze występują różne kategorie kart, a obiekty na nich nawiązują do przyrody, kultury i historiiZaczynając od Pojazdów, Potraw czy Zwierząt domowych, a kończąc na trudnych kategoriach typu Sławni Polacy, czy Baśnie i legendy. Wszystko oczywiście w polskim temacie. Już po rozegraniu pierwszej partii mieliśmy o grze dobre wrażenie. Bo jeśli jest to rodzinna gra to jej główne założenia zostały spełnione. O prostych zasadach i szybkiej rozgrywce już mówiliśmy. Jest to też dobra pamięciówka dla młodszych graczy. Rodzice mogą pomyśleć w kategorii prezentu dla swych pociech, aby ćwiczyły pamięć i refleks. No i wiedzę! Każdy obiekt z karty jest pokrótce opisany w instrukcji. Możemy się dowiedzieć kto to był Szewczyk Dratewka, a także który las jest największy w Polsce. Bardziej doświadczeni gracze mogą być zadowoleni lub nie z faktu, że Polska Luxtorpeda mechanicznie bardzo przypomina DobbleA kto nie zna i nie lubi Dobble?

Zdecydowanie polecamy grę w większej liczbie osób. Oczywiście nie negujemy rozgrywki w dwie, trzy osoby, bo sympatycznie jest usiąść z kimś i wspólnie rozegrać szybką partyjkę. Wydaje nam się jednak, że większą frajdę z gry można osiągnąć w szerszym gronie znajomych czy rodziny. Dochodzi wtedy współczynnik rywalizacji, bo każdy chce wygrać. Oczywiście nieuniknione będą kłótnie pod tytułem "Ja pierwszy zgadłem tą kartę!". Młodszym graczom będzie się zdarzało wypowiadać przekręcone nazwy kart obiektów. I tak zamiast wypowiedzieć pełną nazwę święta Boże Narodzenie, może się zdarzyć nowe hasło "choinka".  Smaczku dodaje główny fakt, że wszystko jest w tematyce Polski. Grając w gronie rodziny, narodzą się dyskusje o Polsce, polskich świętach, tradycjach, itp. Wszystko to sprawia, że Polska Luxtorpeda jest bardzo regrywalną grą rodzinną. 

Jeśli nie macie pomysłu na prezent. Jeśli szukacie ciekawej gry karcianej – Polska Luxtorpeda to gra, która spełni Wasze oczekiwania. Zdecydowanie polecamy ją rodzinom, które cenią sobie wspólne posiedzenia przy ciekawych zajęciach, jakimi są gry planszowe.


I.
Klimat
4,5/6
II.
Złożoność
5/6
III.
Oprawa graficzna
4,5/6
IV.
Wykonanie elementów
4/6
V.
Grywalność na 2 graczy
5/6
VI.
Grywalność na więcej osób
5,5/6

Ocena Końcowa: 4,75

Nazwa: Polska Luxtorpeda

Wydawca: Egmont

Rok: 2017

Sugerowana cena: 45 zł

Za grę dziękujemy wydawnictwu:Autor: Dawid

Share:

Ścisła współpraca

My na Facebooku

Labels

Blog Archive